Zm.: rozporządzenie Ministra Skarbu w sprawie wykonania ustawy o podatku od wynagrodzeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1951 r.
o zmianie rozporządzenia Ministra Skarbu w sprawie wykonania ustawy o podatku od wynagrodzeń.

Na podstawie art. 4 ust. 3 pkt 2 i art. 5 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 41) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 17 marca 1949 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 15, poz. 98 i z 1950 Nr 19, poz. 162 oraz Nr 43, poz. 390) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Działalność oświatowa korepetytorów, udzielających lekcji na godziny, nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.",

2)
w § 7 ust. 1 na końcu dodaje się nowe zdania w brzmieniu:

"Dla ustalenia, że wynagrodzenie wypłacane pracownikowi przez jednego z płatników wymienionych w ust. 4 wypływa z zawartej między tymi osobami umowy o dzieło lub umowy zlecenia decydujący jest w zakresie podatku od wynagrodzeń sporządzony przez pracodawcę dokument stwierdzający, że wypłata wynagrodzenia następuje z tytułu wykonania dokładnie określonego w tym dokumencie świadczenia wynikającego z umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Ciągłość wykonywania świadczenia lub jego charakter jednorazowy jest dla ustalenia umowy o dzieło lub umowy zlecenia bez znaczenia.",

3)
§ 7 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Za płatnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uważa się:

1) władze, urzędy, instytucje i zakłady państwowe,

2) przedsiębiorstwa państwowe i pod zarządem państwowym, spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo osoby prawne prawa publicznego posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, przedsiębiorstwa o kapitale mieszanym państwowym i spółdzielczym oraz instytucje kredytowe,

3) instytucje prawa publicznego, organizacje zawodowe, polityczne i społeczne,

4) Centralny Związek Spółdzielczy, centrale spółdzielni, centrale spółdzielczo-państwowe oraz spółdzielnie.",

4)
§ 18 otrzymuje brzmienie:

"§ 18. 1. Za nagrody wypłacane z funduszów Państwa w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 13 uważa się nagrody wypłacane przez podmioty wymienione w § 7 ust. 4 pkt 1.

2. Za inne instytucje w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 13 uważa się podmioty określone w § 7 ust. 4 pkt 2-4.",

5)
po § 18 wprowadza się dwa nowe paragrafy oznaczone jako § 18a i § 18b w brzmieniu:

"§ 18a. Nagrodami wypłacanymi z funduszów podmiotów wymienionych w § 18 są (§ 7 ust. 4):

1) kwoty wypłacone pracownikom, jeżeli pracownik nie posiada do nich roszczenia opartego na przepisie ustawy lub postanowieniu układu zbiorowego albo umowy, a w szczególności kwoty wypłacane w związku ze współzawodnictwem pracy oraz przez przedsiębiorstwa, do których stosuje się przepisy o Funduszu Zakładowym, jeżeli kwoty te wypłacane są z tego funduszu; pod przepis ten nie podpadają jednak sumy wypłacone choćby pod nazwą nagród z tytułu umowy o dzieło, umowy zlecenia, prac zleconych, udziału w komisjach lub w związku ze szkoleniem pracowników,

2) świadczenia pieniężne i w naturze wypłacane lub wydawane w związku z wyróżnieniem na polu działalności lub twórczości naukowej, literackiej, muzycznej (kompozytorskiej i odtwórczej), z zakresu sztuk plastycznych, architektury lub urbanistyki, choreografii, fotografiki, filmu i teatru oraz z innych dziedzin,

3) nagrody przyznawane w drodze konkursu,

§ 18b.  Nagrodami za wynalazki, udoskonalenia techniczne itp. w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 13 są wynagrodzenia wypłacane za wynalazki, udoskonalenia techniczne oraz usprawnienia dokonane w czasie trwania stosunku służbowego lub umowy o pracę albo w ciągu roku po ich ustaniu.",

6)
§ 20 otrzymuje brzmienie:

"§ 20. 1. Przez diety należy rozumieć kwoty wypłacane podatnikowi przez płatnika w związku z podróżą służbową do miejscowości położonej poza zwykłym miejscem pracy podatnika. Nie są dietami w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 19 diety zryczałtowane, wypłacane osobom nie pobierającym od płatnika wynagrodzenia zasadniczego, oraz diety wypłacane osobom wykonującym czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich (art. 4 ust. 1 pkt 3) za czynności dokonywane w miejscu zamieszkania tych osób.

2. Diety, koszty podróży i noclegów wypłacane obok wynagrodzenia zasadniczego powinny być udokumentowane pisemnym zleceniem wypłaty, stwierdzającym poniesienie określonych wydatków z tytułu tych kosztów.

3. Kwoty wypłacone z tytułu diet, kosztów podróży i noclegów osobom zatrudnionym przez podmioty gospodarki nie uspołecznionej wolne są od podatku do wysokości norm ustalonych obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Jeżeli dla danego zakładu pracy nie obowiązują odrębne normy w tym zakresie, wysokość kosztów przyjmuje się na podstawie norm przewidzianych dla pracowników państwowych. W przypadkach, gdy diety, koszty podróży i noclegów przekroczą wymienione normy, wysokość kosztów powinna być poparła dowodami stwierdzającymi rzeczywiste ich poniesienie, w przeciwnym razie nadwyżka ponad normy podlega doliczeniu do wynagrodzenia. Kwoty wypłacone na diety, koszty podróży i noclegów w formie ryczałtowej korzystają ze zwolnienia od podatku tylko do wysokości rzeczywiście poniesionych przez podatnika kosztów."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024