Zasady powoływania fachowych pracowników na stanowiska w społecznych zakładach służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie zasad powoływania fachowych pracowników na stanowiska w społecznych zakładach służby zdrowia.

Na podstawie art. 22 i art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Pracy i Opieki Społecznej, Komunikacji, Oświaty oraz za zgodą Rady Państwa zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołanie kandydatów na stanowiska dyrektorów i ordynatorów w państwowych szpitalach oraz w szpitalach klinicznych i specjalistycznych, utrzymywanych przez związki samorządu terytorialnego, instytucje i organizacje wymaga zgody Ministra Zdrowia.
2.
Powołanie kandydatów na stanowiska dyrektorów i ordynatorów w innych szpitalach niż określone w ust. 1, jak również na inne stanowiska lekarzy i lekarzy-dentystów oraz na stanowiska położnych i pielęgniarek (pielęgniarzy) we wszelkich zakładach społecznych służby zdrowia wymaga zgody wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia).
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się przy powoływaniu kandydatów na stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia prowadzonych przez Ministra Zdrowia.
§  2.
1.
Kandydatury na stanowiska dyrektorów i ordynatorów we wszystkich szpitalach a także w sanatoriach i prewentoriach oraz na stanowiska dyrektorów wojewódzkich centralnych poradni (centralnych poradni dla m. st. Warszawy i m. Łodzi) powinny być ustalane w drodze konkursu publicznego.
2.
Bez konkursu publicznego może być ustalona kandydatura na stanowisko wymienione w ust. 1 w przypadku, jeżeli po dwukrotnym ogłaszaniu konkursu zgłosił się tylko jeden kandydat bądź przy większej ilości zgłoszeń - jeżeli komisja konkursowa nie zakwalifikowała żadnego z kandydatów, którzy się zgłosili.
3.
W zakładach społecznych służby zdrowia, prowadzonych przez Ministra Zdrowia, a przeznaczonych dla zaspokajania szczególnych potrzeb państwowych, Minister Zdrowia może zarządzić ustalanie kandydatur na stanowiska dyrektorów i ordynatorów w innym trybie niż określony w ust. 1.
§  3.
Konkurs na stanowiska określone w § 2 w państwowych szpitalach prowadzonych przez Ministra Zdrowia i w centralnych wojewódzkich poradniach (w centralnych poradniach dla m. st. Warszawy i m. Łodzi) ogłasza wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia), w szpitalach utrzymywanych przez związki samorządu terytorialnego - organ wykonawczy właściwego związku samorządu terytorialnego, w pozostałych zaś szpitalach - powołana do obsadzenia tych stanowisk władza lub organ instytucji (organizacji) utrzymującej zakład.
§  4.
1.
Konkurs na stanowiska określone w § 2 powinien być ogłoszony nie później niż w ciągu 30 dni po zwolnieniu się stanowiska.
2.
Obwieszczenie o konkursie powinno być podane do publicznej wiadomości w Monitorze Polskim i w jednym z czasopism fachowych, wskazanym przez Ministra Zdrowia.
3.
W przypadkach rozpisania konkursu w państwowych szpitalach prowadzonych przez Ministra Zdrowia, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) przedkłada Ministrowi Zdrowia tekst obwieszczenia równocześnie ze skierowaniem go do ogłoszenia.
4.
W przypadkach ogłoszenia konkursu w innych szpitalach władze i organa ogłaszające konkurs przedstawiają tekst obwieszczenia w dwu egzemplarzach wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), która jeden z otrzymanych egzemplarzy przedkłada Ministrowi Zdrowia.
§  5.
W obwieszczeniach o konkursie (§ 4 ust. 2) powinien być wyznaczony termin do zgłaszania kandydatur, nie krótszy niż 14 dni, a nie dłuższy niż 45 dni od dnia ogłoszenia w Monitorze Polskim.
§  6.
1.
Przed ogłoszeniem konkursu na stanowiska określone w § 2 władze i organa ogłaszające konkurs powołują komisję konkursową.
2.
Komisja konkursowa:
1)
ustala szczegółowe warunki konkursu i tekst obwieszczenia o konkursie,
2)
bada i ocenia zgłoszone kandydatury,
3)
kwalifikuje kandydatów.
3.
Komisja konkursowa może zakwalifikować kandydatów w liczbie nie większej niż trzech na każde stanowisko.
§  7.
W przypadku niepowołania przez właściwą władzę lub organ żadnego z kandydatów zakwalifikowanych przez komisję, następuje ponowne ogłoszenie konkursu.
§  8.
1.
Komisja konkursowa może zażądać od zgłaszających się do konkursu kandydatów praktycznego wykazania się kwalifikacjami fachowymi wobec komisji bądź wyznaczonych jej członków - w drodze dyskusji fachowej lub w drodze wykonania zleconych czynności lub zabiegów.
2.
Komisja może zapraszać do udziału w swych czynnościach znawców z głosem doradczym.
§  9.
1.
W szpitalach wojewódzkich, klinicznych i specjalistycznych oraz w centralnych wojewódzkich poradniach (w centralnych poradniach dla m. st. Warszawy lub m. Łodzi) w skład komisji konkursowej na stanowisko dyrektora i ordynatora wchodzą:
1)
naczelnik wydziału zdrowia urzędu wojewódzkiego (Zarządu Miejskiego m. st. Warszawy i m. Łodzi) jako przewodniczący,
2)
delegat prezydium wojewódzkiej (miejskiej m. st. Warszawy i m. Łodzi) rady narodowej,
3)
delegat okręgowej rady związków zawodowych (w miarę możności lekarz),
4)
delegat wyższej szkoły akademickiej, znawca specjalności właściwej dla stanowiska, na które mają być ustalone kandydatury, a ponadto
5)
dyrektor danego szpitala w przypadku ogłoszenia konkursu na stanowisko ordynatora.
2.
W posiedzeniach komisji konkursowej może brać udział z głosem doradczym delegat Ministra Zdrowia, a w zakładach leczniczych prowadzonych lub nadzorowanych przez innych ministrów także delegat właściwego ministra.
3.
Instytucja lub organizacja utrzymująca szpital może delegować do komisji konkursowej swego przedstawiciela z głosem stanowczym.
§  10.
1.
W szpitalach innych niż określone w § 9 w skład komisji konkursowej na stanowisko dyrektora wchodzą osoby wymienione w § 9 ust. 1 pkt 1 - 4, a ponadto właściwy lekarz powiatowy (miejski).
2.
Przepisy § 9 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  11.
1.
W szpitalach innych niż określone w § 9 w skład komisji konkursowej na stanowisko ordynatora wchodzą:
1)
lekarz powiatowy jako przewodniczący,
2)
dyrektor danego szpitala,
3)
delegat prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej,
4)
delegat okręgowej rady związków zawodowych,
5)
ordynator odpowiedniego oddziału w najbliższym szpitalu klinicznym, a w razie zbytniego oddalenia takiego szpitala - odpowiedniego oddziału w szpitalu wojewódzkim.
2.
W posiedzeniach komisji konkursowej może brać udział z głosem doradczym delegat wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia).
3.
Przepis § 9 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  12.
Posiedzenie komisji konkursowej zwołuje na zlecenie przewodniczącego i biurowość tej komisji prowadzi dyrektor szpitala bądź poradni, w którym (w której) ma być obsadzone stanowisko.
§  13.
Przy powoływaniu fachowych pracowników służby zdrowia na stanowiska, na które kandydatury nie są ustalane w drodze konkursu, władze i organa, upoważnione w myśl obowiązujących przepisów do powoływania pracowników, obowiązane są zasięgać uprzedniej opinii o kandydacie od kierownictwa zakładu leczniczego, w którym kandydat poprzednio pracował lub odbywał praktykę, a w przypadku, jeżeli kandydat nie pracował poprzednio w żadnym zakładzie leczniczym - od szkoły, którą kandydat ukończył.
§  14.
1.
Władze i organa powołujące pracowników mogą według swego uznania zarządzać rozpisanie konkursu w celu ustalenia kandydatur również na stanowiska nie przewidziane w § 2.
2.
W przypadku ogłoszenia konkursu władza bądź organ ustala wytyczne do konkursu, warunki i sposób jego przeprowadzenia oraz skład komisji konkursowej, z tym jednak zastrzeżeniem, że termin do zgłaszania kandydatur nie może być krótszy niż 14 dni, a przewodniczącym komisji konkursowej w szpitalach wojewódzkich, klinicznych i specjalistycznych powinien być delegat wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), przewodniczącym zaś w innych zakładach - lekarz powiatowy (miejski).
§  15.
1.
Lekarze zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na stanowiskach dyrektorów i ordynatorów w zakładach społecznych służby zdrowia będą mogli pozostać na dotychczasowych stanowiskach, jeżeli władza określona w § 1, na wniosek komisji weryfikacyjnej (§ 16), nie zgłosi co do tego sprzeciwu w terminie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
2.
W przypadkach sprzeciwu stosunek służbowy bądź stosunek pracy powinien być rozwiązany przy zachowaniu obowiązujących przepisów.
§  16.
1.
Przy wojewódzkich władzach administracji ogólnej (służby zdrowia) powołuje się komisje weryfikacyjne, jako organa opiniodawcze dla oceny kwalifikacji zawodowych i dotychczasowej pracy dyrektorów i ordynatorów.
2.
Skład komisji, szczegółowy zakres działania i tryb postępowania ustali regulamin nadany przez Ministra Zdrowia.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024