Zniesienie izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

USTAWA
z dnia 18 lipca 1950 r.
o zniesieniu izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

Art.  1.

Znosi się Naczelną Izbę Lekarską i Naczelną Izbę Lekarsko-Dentystyczną oraz okręgowe izby lekarskie i okręgowe izby lekarsko-dentystyczne.

Art.  2.

Równocześnie ulegają likwidacji czynne przy izbach lekarskich i lekarsko-dentystycznych instytucje ubezpieczeniowe (kasy pośmiertne), nie podlegające przepisom dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o uregulowaniu ubezpieczeń rzeczowych i osobowych (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 23) oraz instytucje wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin.

Art.  3.
1.
Należne od likwidowanych instytucji ubezpieczeniowych (kas pośmiertnych) jednorazowe świadczenia ubezpieczeniowe, nie wypłacone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wypłaca się osobom uprawnionym w wysokości, przewidzianej w dotychczasowych przepisach.
2.
Przyznaje się jednorazowe odprawy ubezpieczonym likwidowanych instytucji ubezpieczeniowych (kas pośmiertnych), którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy:
1)
nabyli uprawnienia do okresowych świadczeń bądź
2)
osiągnęli wiek 65 lat i pozostawali w ubezpieczeniu

przez okres co najmniej lat dziesięciu.

3.
Odprawy przyznane na podstawie ust. 2 pkt 1, wypłaca się osobom uprawnionym, a odprawy, przyznane na podstawie ust. 2 pkt 2, przelewa się na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy jako wkład osób uprawnionych do odprawy.
4.
Do odpraw, przelanych do Społecznego Funduszu Oszczędnościowego, stosuje się obowiązujące przepisy, dotyczące tego funduszu, a w szczególności dotyczące zwrotu części wkładu, zwrotu oszczędności i zakupu renty dożywotniej.
5.
Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami Pracy i Opieki Społecznej oraz Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali w drodze rozporządzenia wysokość odpraw dla osób, określonych w ust. 2.
Art.  4.
1.
Na pokrycie wymienionych w art. 3 zobowiązań tworzy się fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych wspólny dla wszystkich likwidowanych izb.
2.
Do funduszu lekarskich odpraw ubezpieczeniowych przelewa się fundusze izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, przeznaczone na podstawie dotychczasowych przepisów na pokrywanie świadczeń ubezpieczeniowych, a pozostałe po pokryciu nie wynikających ze stosunku ubezpieczeniowego zobowiązań likwidowanych instytucji ubezpieczeniowych.
3.
W trybie przewidzianym w art. 8 Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych może przeznaczyć na fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych także inny majątek izb.
Art.  5.

Umarza się:

1)
zobowiązania likwidowanych instytucyj ubezpieczeniowych (kas pośmiertnych) w stosunku do ubezpieczonych, nie objętych przepisami art. 3, jak również
2)
niewymagalne przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wierzytelności likwidowanych instytucyj ubezpieczeniowych w stosunku do ubezpieczonych z wyjątkiem wierzytelności prolongowanych.
Art.  6.
1.
Członkom izb i ich rodzinom, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nabyli prawa do świadczeń ze strony likwidowanych instytucji wzajemnej pomocy, wypłaca się jednorazowe odprawy.
2.
Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali w drodze zarządzenia zasady wypłacania i wysokość odpraw dla osób uprawnionych.
3.
Umarza się zobowiązania i wierzytelności instytucji wzajemnej pomocy w stosunku do członków izb i ich rodzin, niewymagalne w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, z wyjątkiem zobowiązań i wierzytelności prolongowanych.
Art.  7.
1.
Na pokrycie zobowiązań likwidowanych instytucji wzajemnej pomocy tworzy się fundusz odpraw instytucji wzajemnej pomocy wspólny dla wszystkich izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych.
2.
Na fundusz odprawy instytucji wzajemnej pomocy przelewa się majątek, przeznaczony na podstawie statutów na pokrycie zobowiązań tych instytucji.
3.
W trybie przewidzianym w art. 8 Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych może przeznaczyć na fundusz odprawy instytucji wzajemnej pomocy także inny majątek izb.
Art.  8.

Zasady i sposób likwidacji majątku izb lekarskich i lekarsko-dentystycznych, przeznaczonego na pokrycie zobowiązań instytucji ubezpieczeniowych i instytucji wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin, ustali Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy i Opieki Społecznej.

Art.  9.

Koszty, związane z likwidacją izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, pokrywa się z majątku izb.

Art.  10.
1.
Majątek ruchomy izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, nie przeznaczony w myśl art. 4 i 7 na fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych bądź na fundusz odpraw instytucji wzajemnej pomocy, przekazuje się po pokryciu kosztów likwidacji Związkowi Zawodowemu Pracowników Służby Zdrowia.
2.
Majątek nieruchomy izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych, nie przeznaczony w myśl przepisów art. 4, 7 i 8 na fundusz lekarskich odpraw ubezpieczeniowych bądź odpraw instytucji wzajemnej pomocy, przechodzi na własność Skarbu Państwa.
Art.  11.
1.
Minister Zdrowia powoła likwidatora majątku izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych oraz w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali jego prawa i obowiązki.
2.
Na wniosek likwidatora Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych ustali:
1)
wykaz instytucji ubezpieczeniowych i zestawienie majątku, podlegającego przelaniu na fundusz odpraw ubezpieczeniowych,
2)
wykaz instytucji wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin i zestawienie majątku, podlegającego przelaniu na fundusz odpraw,
3)
wykaz podlegających pokryciu zobowiązań izb,
4)
koszty, związane z likwidacją izb, oraz
5)
wykazy majątku, podlegającego przekazaniu na rzecz Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia i na rzecz Skarbu Państwa.
3.
Zatwierdzony przez Ministra Zdrowia wykaz nieruchomości, podlegających przekazaniu na własność Skarbu Państwa i innych osób, stanowi podstawę do przepisania tytułu własności w księgach wieczystych.
4.
Ustalone przez likwidatora zaległe wierzytelności izb lekarskich i izb lekarsko-dentystycznych z tytułu składek i opłat na rzecz izb oraz na rzecz prowadzonych przez izby instytucji ubezpieczeniowych i instytucji wzajemnej pomocy członków izb i ich rodzin podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
Art.  12.

Uchyla się:

1)
ustawę z dnia 15 marca 1934 r. o izbach lekarskich (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 31, poz. 275 i z 1949 r. Nr 25, poz. 176),
2)
ustawę z dnia 11 stycznia 1938 r. o izbach lekarsko-dentystycznych (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 33) oraz
3)
dekret z dnia 8 listopada 1946 r. o organizacji samorządu zawodowego lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i aptekarskiego (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 64, poz. 354 i z 1948 r. Nr 50, poz. 385) w zakresie unormowanym niniejszą ustawą.
Art.  13.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Art.  14.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024