Numeracja nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 31 stycznia 1950 r.
w sprawie numeracji nieruchomości.

Na podstawie art. 9 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 94, poz. 850 i z 1948 r. Nr 36, poz. 251) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Każda nieruchomość w miejscowościach zamieszkanych, zarówno zabudowana jak i przeznaczona pod zabudowę, powinna być oznaczona numerem porządkowym.
2.
Za nieruchomość w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia uważa się część powierzchni ziemskiej, stanowiącą odrębny przedmiot własności wraz z budowlami i innymi urządzeniami trwale z nieruchomością związanymi.
§  2.
Oznaczenia nieruchomości numerami porządkowymi dokonują zarządy miejskie i gminne z zachowaniem przede wszystkim stosowanych już w danej miejscowości zasad i istniejącego stanu faktycznego, w dalszej zaś kolejności zasad następujących:
1)
w miejscowościach, których ulice posiadają nazwy, każda ulica zaopatrzona nazwą powinna mieć odrębną numerację nieruchomości przy niej położonych, przy czym lewa strona ulicy w kierunku zwiększających się numerów powinna mieć numerację nieparzystą, prawa - parzystą; rynki i place, otoczone z kilku stron budynkami mieszkalnymi, powinny mieć numerację ciągłą;
2)
w miejscowościach, których ulice nie posiadają nazw, powinna być założona jedna kolejna numeracja dla całej miejscowości;
3)
w miejscowościach, gdzie tylko część ulic posiada nazwę, stosować należy odpowiednio dla dzielnic, których ulice mają nazwy, zasady pkt 1, dla dzielnic zaś, których ulice nie posiadają nazw ulic - zasady pkt 2;
4)
z wyjątkiem przypadków, określonych w pkt 5 i 6, każda nieruchomość powinna mieć tylko jeden numer porządkowy bez względu na ilość znajdujących się na niej domów mieszkalnych i innych budowli;
5)
nieruchomości przylegające do dwóch lub większej ilości ulic posiadających nazwy powinny mieć numery porządkowe od każdej ulicy;
6)
jeżeli poszczególne części nieruchomości tworzą wyraźnie odrębne całości gospodarcze, powinny być oznaczone osobnymi numerami porządkowymi.
§  3.
Przed ustaleniem numeracji nieruchomości, będącej własnością lub użytkowanej albo zarządzanej przez władze wojskowe oraz władze i organa bezpieczeństwa publicznego, jak również przed ustaleniem numeracji nieruchomości kolejowych i użytkowanych na cele lotnisk cywilnych zarząd miejski i gminny powinien porozumieć się z właściwymi władzami.
§  4.
Zarządy miejskie i gminne założą i będą utrzymywać w stanie aktualności ewidencję nieruchomości z oznaczeniem ich numerów porządkowych.
§  5.
W terminie do dnia 28 lutego 1950 r. zarządy miejskie i gminne:
1)
dokonają oznaczenia nieruchomości numerami porządkowymi w miejscowościach, które numeracji porządkowej dotychczas nie posiadają;
2)
uzupełnią i uporządkują oznaczenia nieruchomości numerami w pozostałych miejscowościach;
3)
podadzą numery porządkowe do wiadomości właścicieli, użytkowników bądź zarządzających nieruchomości ze wskazaniem treści § 6 niniejszego rozporządzenia oraz sankcji karnych przewidzianych w art. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości.
§  6.
1.
Właściciele, użytkownicy oraz osoby zarządzające budynkami i ogrodzonymi nie zabudowanymi placami są obowiązani w terminie do dnia 15 marca 1950 r. umieścić w miejscu widocznym na głównym budynku nieruchomości zabudowanej lub ogrodzeniu nie zabudowanego placu tabliczkę z oznaczonymi na niej wyraźnie numerami nieruchomości. W miejscowościach, których ulice posiadają nazwy, na tabliczce powinna być podana ponadto nazwa ulicy.
2.
W przypadku, gdy budynek jest położony w głębi nieruchomości, a nieruchomość jest ogrodzona od ulicy lub drogi, wówczas niezależnie od tabliczki umieszczonej na budynku należy umieścić tabliczkę na ogrodzeniu.
3.
Tabliczki te powinny być utrzymywane stale w należytym stanie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024