Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na I rok studiów do szkół wyższych na rok szkolny 1950/51.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I ZDROWIA
z dnia 29 kwietnia 1950 r.
w sprawie trybu postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na I rok studiów do szkół wyższych na rok szkolny 1950/51.

Na podstawie art. 83, 85, 86 i 104 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podstawą przyjęcia na pierwszy rok studiów na wszystkich wydziałach (oddziałach, kierunkach studiów, studiach specjalnych) w szkołach wyższych podległych Ministrowi Oświaty oraz Ministrowi Zdrowia jest egzamin wstępny, z wyjątkiem przypadków, wskazanych w § 7 niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Doboru kandydatów na wydziały (oddziały, kierunki studiów, studia specjalne) dokonuje komisja dla doboru kandydatów.
§  3.
1.
W skład komisji wchodzą:
1)
dziekan wydziału jako przewodniczący - oraz jako członkowie:
2)
delegat właściwego ministra (ministra, któremu podlega szkoła),
3)
jeden z członków rady wydziałowej, powołany przez właściwego ministra po wysłuchaniu opinii dziekana,
4)
przedstawiciel Okręgowej Rady Związków Zawodowych,
5)
przedstawiciel zarządu wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej,
6)
przedstawiciel wojewódzkiego zarządu Związku Młodzieży Polskiej.
2.
Członków komisji, wymienionych w pkt 4, 5 i 6 powołuje właściwy minister na wniosek wymienionych organizacji.
3.
Ponadto właściwy minister może powołać do komisji jako członka przedstawiciela innego ministra, który jest zainteresowany zakresem studiów danego wydziału. Powołanie następuje na wniosek zainteresowanego ministra.
4.
Dziekana w komisji zastępuje prodziekan. Właściwy minister powołuje w miarę potrzeby zastępców członków komisji w tym samym trybie jak członków komisji.
§  4.
1.
W każdej szkole wyższej właściwy minister powołuje pełnomocnika szkoły do spraw rekrutacji, do zadań którego należy:
a)
decyzja o dopuszczeniu kandydata do egzaminu wstępnego oraz
b)
koordynacja prac komisyj.
2.
W ośrodku akademickim, w którym znajduje się więcej niż jedna szkoła wyższa, Minister Oświaty powołuje ponadto jednego pełnomocnika dla całego ośrodka. Dla ośrodka, w którym znajduje się akademia medyczna, Minister Oświaty powołuje tego pełnomocnika w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
§  5.
W przypadku, gdy liczba kandydata na pierwszy rok studiów danego wydziału (oddziału, kierunku studiów, studium) przekracza 300, właściwy minister może powołać dodatkowe komisje. Dziekana jako przewodniczącego komisji zastępuje wówczas członek rady wydziałowej, powołany przez właściwego ministra po wysłuchaniu opinii dziekana.
§  6.
1.
Doboru kandydatów dokonuje komisja na podstawie oceny egzaminu wstępnego i kwalifikacji osobistych kandydata.
2.
Egzamin wstępny obejmuje:
a)
egzamin pisemny - na temat związany z kierunkiem studiów,
b)
egzamin ustny - z nauki o Polsce i świecie współczesnym oraz następujące egzaminy:
1)
na wydziałach technicznych:
a)
egzamin pisemny z matematyki - na wszystkich wydziałach technicznych,
b)
egzamin pisemny z fizyki - na wydziałach technicznych, z wyjątkiem wydziałów chemii i architektury,
c)
egzamin pisemny z chemii - na wydziałach chemii,
d)
egzamin z rysunku odręcznego - na wydziałach i kierunkach architektury,
2)
na wydziałach matematyczno-przyrodniczych:
a)
egzamin pisemny z matematyki - na kierunkach matematyki, astronomii i fizyki,
b)
egzamin pisemny z chemii - na kierunkach chemii,
c)
egzamin pisemny z biologii - na kierunkach biologii,
3)
na wydziałach leśnych:
a)
egzamin pisemny z matematyki,
b)
egzamin pisemny z biologii,
4)
na wydziałach lekarskich, stomatologicznych, weterynaryjnych, rolnych, ogrodniczych - egzamin pisemny z biologii,
5)
na wydziałach farmaceutycznych - egzamin pisemny z chemii,
6)
na wydziałach Akademii Nauk Politycznych oraz w Wyższej Szkole Handlu Morskiego - egzamin pisemny z języka obcego nowożytnego,
7)
na wydziałach humanistycznych na kierunku muzykologii: egzamin ustny z teorii muzyki, harmonii oraz form muzycznych w historycznym rozwoju.
§  7.
Bez egzaminu wstępnego zostają przyjęci:
a)
absolwenci studiów przygotowawczych, którzy złożyli egzamin końcowy z wynikiem pomyślnym i zostali zakwalifikowani na dany wydział,
b)
absolwenci szkół średnich, zakwalifikowani jako przodownicy nauki i pracy społecznej przez szkolne komisje rekrutacyjne, powołane przez kuratorów,
c)
kandydaci do wojskowych jednostek akademickich, zakwalifikowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
d)
na wydziały prawne absolwenci Oficerskiej Szkoły Prawniczej oraz skierowani przez Ministerstwo Sprawiedliwości absolwenci szkół prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy ukończyli te szkoły w roku szkolnym 1949/50,
e)
repetenci, jeśli komisje dla doboru kandydatów uznają za usprawiedliwioną przyczynę powtarzania pierwszego roku studiów.
§  8.
1.
Spośród kandydatów, którzy złożą egzamin z wynikiem pomyślnym, pierwszeństwo przyjęcia mają:
1)
dzieci robotników, chłopów małorolnych i średniorolnych,
2)
dzieci inteligencji pracującej, wykazujące się pracą społeczną, jak również osoby, wymienione w art. 2 ustawy z dnia 23 lipca 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla osób pozostałych po uczestnikach ruchu podziemnego i partyzanckiego, poległych w walce o wyzwolenie Polski spod najazdu hitlerowskiego (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 180), i w art. 1 dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zasiłkach i pomocy dla ofiar wrogów demokratycznego ustroju Polski (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 51, poz. 294 i z 1947 r. Nr 5, poz. 22) w kolejności ustalonej według wyników egzaminu,
3)
inni kandydaci w kolejności ustalonej według wyników egzaminu.
2.
Właściwy minister określi liczbę kandydatów, którzy będą mogli być przyjęci z poszczególnych grup, wymienionych w pkt 1, 2 i 3.
§  9.
Podania o przyjęcie na pierwszy rok studiów ze wskazaniem kierunków studiów w ramach danego ze wydziału powinny być złożone we właściwym dziekanacie w terminie od dnia 1 do dnia 20 lipca 1950 r.
§  9.
Komisje dla doboru kandydatów wykonują swe czynności w terminie od dnia 15 sierpnia do dnia 31 października 1950 r.
§  11.
1.
Egzaminy wstępne odbywają się w czasie od dnia 2 do dnia 20 września 1950 r.
2.
Dodatkowe terminy egzaminów dla absolwentów szkolnych kompanii oficerów rezerwy odbędą się w terminie od dnia 9 do dnia 12 października 1950 r.
§  12.
1.
Kandydaci, którzy złożyli pomyślnie egzamin wstępny w roku 1950 i nie zostali przyjęci na dany wydział (oddział, studium) lub do szkoły z powodu braku miejsc, mogą ubiegać się o skierowanie ich na odpowiedni wydział (oddział, studium) lub do innej szkoły, w której liczba przyjętych nie osiągnęła liczby ustalonej dla danej szkoły.
2.
Kandydaci ci są zwolnieni od powtórzenia egzaminu wstępnego.
§  13.
Regulamin komisji dla doboru kandydatów ustali zarządzenie Ministra Oświaty oraz Ministra Zdrowia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024