Organizacja spraw kultury fizycznej i sportu.

USTAWA
z dnia 30 grudnia 1949 r.
o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu.

Art.  1.

Celem stworzenia najpomyślniejszych warunków upowszechnienia kultury fizycznej oraz podniesienia poziomu ideowego i wychowawczego ruchu sportowego, jako ważnych czynników wychowania młodzieży, wszechstronnego rozwoju mas pracujących i przygotowania ich do wydajnej pracy i obrony Ludowej Ojczyzny - tworzy się przy Prezesie Rady Ministrów Główny Komitet Kultury Fizycznej.

Art.  2.

Główny Komitet Kultury Fizycznej jest państwowym organem planowania, kierownictwa i kontroli całokształtu spraw kultury fizycznej i sportu.

Art.  3.

Do zakresu działania Głównego Komitetu Kultury Fizycznej należą w szczególności:

1)
sprawy szkolenia fachowych kadr wychowania fizycznego i sportu wszystkich szczebli, koordynowania tego szkolenia oraz planowego rozmieszczenia tych kadr,
2)
ustalanie wytycznych w zakresie organizacji i programu wychowania fizycznego w szkołach i zakładach nauczania wszelkich typów oraz nadzór - w porozumieniu z właściwymi ministrami - nad realizacją tych wytycznych,
3)
zarząd i nadzór nad naukowo-badawczymi instytutami i szkołami wyższymi wychowania fizycznego i sportu, przekazywanymi Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej osobnymi przepisami,
4)
sprawy produkcji i rozdziału sprzętu sportowego,
5)
sprawy sportowych inwestycji i urządzeń,
6)
sprawy działalności wydawniczej i propagandowej w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
7)
sprawy współpracy międzynarodowej w zakresie kultury fizycznej i sportu.
Art.  4.
1.
Na czele Głównego Komitetu Kultury Fizycznej stoi Przewodniczący, mianowany i odwoływany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Prezesa Rady Ministrów.
2.
Do głównego Komitetu Kultury Fizycznej wchodzi ponadto:
1)
trzech przedstawicieli Ministra Obrony Narodowej i po dwóch przedstawicieli Ministrów: Bezpieczeństwa Publicznego, Oświaty i Zdrowia,
2)
po dwóch przedstawicieli Związku Młodzieży Polskiej, Centralnej Rady Związków Zawodowych i Związku Samopomocy Chłopskiej oraz po jednym przedstawicielu Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, Związku Harcerstwa Polskiego i istniejących zrzeszeń sportowych,
3)
dziewięciu pracowników nauki i wybitnych fachowców w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.
3.
Członków Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, określonych w ust. 2, powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
4.
Powoływanie i odwoływanie przedstawicieli, wymienionych w ust. 2 pkt 1, następuje na wniosek właściwych ministrów, przedstawicieli zaś wymienionych w ust. 2 pkt 2 - na wniosek właściwych władz lub organizacji.
Art.  5.
1.
Pracą Głównego Komitetu Kultury Fizycznej kieruje Prezydium Komitetu.
2.
Na czele Prezydium Komitetu stoi Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, który kieruje pracą Prezydium i czuwa nad jej prawidłowym biegiem.
Art.  6.
1.
Do Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej oprócz Przewodniczącego wchodzą:
1)
wiceprzewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej - powołani spośród przedstawicieli Związku Młodzieży Polskiej, Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz Związku Samopomocy Chłopskiej,
2)
sekretarze Głównego Komitetu Kultury Fizycznej - powołani spośród członków Komitetu,
3)
członkowie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej - powołani po jednym spośród przedstawicieli Ministrów: Obrony Narodowej, Bezpieczeństwa Publicznego, Oświaty i Zdrowia.
2.
Członków Prezydium, określonych w ust. 1, powołuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Przewodniczący i sekretarze tworzą sekretariat Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
Art.  7.

Tworzy się w ramach administracyjnego podziału Państwa wojewódzkie i powiatowe komitety kultury fizycznej, podległe Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej.

Art.  8.

Budżet Głównego Komitetu Kultury Fizycznej stanowi osobny dział w budżecie Prezydium Rady Ministrów.

Art.  9.

Pracownicy Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, wojewódzkich i powiatowych komitetów kultury fizycznej są pracownikami państwowymi.

Art.  10.

Uprawnienia Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, zakres działania sekretariatu Komitetu oraz skład i zakres działania wojewódzkich i powiatowych komitetów kultury fizycznej określi statut, nadany przez Prezesa Rady Ministrów w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim.

Art.  11.

W ustawie z dnia 25 lutego 1948 r. o powszechnym obowiązku przysposobienia zawodowego, wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego młodzieży oraz o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 90) wprowadza się następujące zmiany:

1)
skreśla się Dział IV. Urzędy kultury fizycznej, art. 3 ust. 3 i w art. 5 lit. e) wyrazy "oraz urzędów i inspektoratów kultury fizycznej.",
2)
w art. 6 ust. 4 i w art. 7 ust. 1 lit. e) wyrazy "dyrektor Głównego Urzędu Kultury Fizycznej" zastępuje się wyrazami "Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej".
3)
w art. 10 ust. 3 i w art. 11 ust. 1 lit. e) wyrazy "dyrektor wojewódzkiego urzędu kultury fizycznej" zastępuje się wyrazami "Przewodniczący wojewódzkiego komitetu kultury fizycznej".
Art.  12.

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów.

Art.  13.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024