Ustalenie list lekarzy i lekarzy-dentystów przekraczających normę ilościową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 14 czerwca 1949 r.
w sprawie ustalania list lekarzy i lekarzy-dentystów przekraczających normę ilościową.

Na podstawie art. 34 ust. 3 i art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Bezpieczeństwa Publicznego, Skarbu, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty oraz Komunikacji zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).
2.
Użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie: "normy ilościowe lekarzy" oznacza ustalone na podstawie art. 25 normy ilościowe lekarzy dopuszczonych do wykonywania praktyki lekarskiej w poszczególnych miejscowościach lub okręgach.
3.
Użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie "listy lekarzy" oznacza przewidziane w art. 34 ust. 1 listy lekarzy przekraczających normę ilościową lekarzy.
§  2.
Listę lekarzy sporządza właściwa wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) na podstawie wniosków współdziałającej z nią komisji społecznej, utworzonej w trybie przewidzianym w § 6.
§  3.
Przy sporządzaniu list lekarzy bierze się pod uwagę w stosunku do poszczególnych lekarzy następujące okoliczności:
1)
dotychczasowe zatrudnienie z uwzględnieniem jego konieczności dla potrzeb świata pracy oraz prawidłowego funkcjonowania zakładów bądź instytucji, w których lekarz jest zatrudniony,
2)
kwalifikacje zawodowe oraz właściwe ich wyzyskanie w dotychczasowym zatrudnieniu,
3)
stosunki rodzinne z uwzględnieniem zatrudnienia współmałżonka, a zwłaszcza możliwości przeniesienia się współmałżonka do innej miejscowości, ze względu na rodzaj wykonywanej przez niego pracy,
4)
wiek i inne ważne okoliczności, uzasadniające konieczność pozostania lekarza w danej miejscowości lub okręgu.
§  4.
1.
Nie podlegają wciągnięciu na listę lekarzy:
1)
posłowie na sejm,
2)
profesorowie i zastępcy profesorów szkół akademickich oraz kierownicy instytutów (zakładów) naukowo-badawczych,
3)
docenci etatowi, pomocnicze siły naukowe szkół akademickich oraz pracownicy naukowi instytutów (zakładów) naukowo-badawczych, jeżeli ich władza służbowa wystąpi z zatwierdzonym przez właściwego ministra wnioskiem, stwierdzającym konieczność zatrudnienia tych osób na dotychczasowych stanowiskach,
4)
osoby niezdolne do pracy wskutek trwałej choroby lub ułomności cielesnej,
5)
osoby, które przekroczyły 60 rok życia.
2.
Lekarze, zatrudnieni w służbie zdrowia wojskowej i bezpieczeństwa publicznego mogą być wciągani na listę lekarzy tylko za zgodą właściwego ministra.
§  5.
Wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) może żądać od lekarzy dostarczenia w określonych przez siebie terminach danych, mających znaczenie przy ustalaniu listy lekarzy.
§  6.
1.
W skład przewidzianej w § 2 komisji społecznej wchodzą: przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia - jako przewodniczący oraz jako członkowie: a) przedstawiciel samorządu terytorialnego, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Miejskiej Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), b) przedstawiciel wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), c) przedstawiciel okręgowej komisji związków zawodowych oraz d) przedstawiciel właściwej terenowo ubezpieczalni społecznej, a w przypadku rozpatrywania sprawy lekarza, zatrudnionego w kolejowej służbie zdrowia - ponadto e) przedstawiciel miejscowo właściwej dyrekcji okręgowej kolei państwowych. Zastępców przewodniczącego i członków komisji powołują te same władze bądź instytucje.
2.
W posiedzeniu komisji biorą udział z głosem doradczym: delegat Ministra Zdrowia oraz delegat ministra, któremu podlega bądź przez którego jest nadzorowany zakład zatrudniający lekarza.
3.
Przewodniczący i członkowie komisji (zastępcy) otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach.
§  7.
1.
Komisja opracowuje swoje wnioski na podstawie danych (§ 3), dostarczonych jej przez wojewódzką władzę administracji ogólnej (służby zdrowia) w odniesieniu do wszystkich lekarzy, posiadających prawo praktyki lekarskiej, a zamieszkałych bądź wykonujących praktykę w danej miejscowości lub okręgu, z wyłączeniem osób wymienionych w § 4.
2.
Komisja może żądać dodatkowych danych, niezbędnych do opracowania wniosków, zarówno od wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), jak i bezpośrednio od zainteresowanych lekarzy.
§  8.
1.
O wpisaniu na listę lekarzy zawiadamia zainteresowanego lekarza wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) z pouczeniem, że służy mu prawo odwołania do Ministra Zdrowia w terminie dni 14.
2.
Decyzja o wpisaniu na listę lekarzy powinna zawierać imię, nazwisko, dokładny adres lekarza i zwięzłe uzasadnienie decyzji.
§  9.
Po upływie terminu do wniesienia odwołania wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) przedstawia Ministrowi Zdrowia listę lekarzy, wraz z wniesionymi odwołaniami oraz swoimi wnioskami co do poszczególnych odwołań.
§  10.
1.
Minister Zdrowia może zarządzić ponowne postępowanie co do całej listy bądź co do poszczególnych lekarzy.
2.
W wypadku uwzględnienia odwołania Minister Zdrowia może zarządzić uzupełnienie listy lekarzy.
§  11.
W razie zatwierdzenia listy lekarzy w całości lub części Minister Zdrowia zarządza jej ogłoszenie w Monitorze Polskim.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio przy ustalaniu list lekarzy-dentystów.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024