Ustalenie list lekarzy i lekarzy-dentystów przekraczających normę ilościową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 14 czerwca 1949 r.
w sprawie ustalania list lekarzy i lekarzy-dentystów przekraczających normę ilościową.

Na podstawie art. 34 ust. 3 i art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Bezpieczeństwa Publicznego, Skarbu, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty oraz Komunikacji zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).
2.
Użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie: "normy ilościowe lekarzy" oznacza ustalone na podstawie art. 25 normy ilościowe lekarzy dopuszczonych do wykonywania praktyki lekarskiej w poszczególnych miejscowościach lub okręgach.
3.
Użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie "listy lekarzy" oznacza przewidziane w art. 34 ust. 1 listy lekarzy przekraczających normę ilościową lekarzy.
§  2.
Listę lekarzy sporządza właściwa wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) na podstawie wniosków współdziałającej z nią komisji społecznej, utworzonej w trybie przewidzianym w § 6.
§  3.
Przy sporządzaniu list lekarzy bierze się pod uwagę w stosunku do poszczególnych lekarzy następujące okoliczności:
1)
dotychczasowe zatrudnienie z uwzględnieniem jego konieczności dla potrzeb świata pracy oraz prawidłowego funkcjonowania zakładów bądź instytucji, w których lekarz jest zatrudniony,
2)
kwalifikacje zawodowe oraz właściwe ich wyzyskanie w dotychczasowym zatrudnieniu,
3)
stosunki rodzinne z uwzględnieniem zatrudnienia współmałżonka, a zwłaszcza możliwości przeniesienia się współmałżonka do innej miejscowości, ze względu na rodzaj wykonywanej przez niego pracy,
4)
wiek i inne ważne okoliczności, uzasadniające konieczność pozostania lekarza w danej miejscowości lub okręgu.
§  4.
1.
Nie podlegają wciągnięciu na listę lekarzy:
1)
posłowie na sejm,
2)
profesorowie i zastępcy profesorów szkół akademickich oraz kierownicy instytutów (zakładów) naukowo-badawczych,
3)
docenci etatowi, pomocnicze siły naukowe szkół akademickich oraz pracownicy naukowi instytutów (zakładów) naukowo-badawczych, jeżeli ich władza służbowa wystąpi z zatwierdzonym przez właściwego ministra wnioskiem, stwierdzającym konieczność zatrudnienia tych osób na dotychczasowych stanowiskach,
4)
osoby niezdolne do pracy wskutek trwałej choroby lub ułomności cielesnej,
5)
osoby, które przekroczyły 60 rok życia.
2.
Lekarze, zatrudnieni w służbie zdrowia wojskowej i bezpieczeństwa publicznego mogą być wciągani na listę lekarzy tylko za zgodą właściwego ministra.
§  5.
Wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) może żądać od lekarzy dostarczenia w określonych przez siebie terminach danych, mających znaczenie przy ustalaniu listy lekarzy.
§  6.
1.
W skład przewidzianej w § 2 komisji społecznej wchodzą: przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia - jako przewodniczący oraz jako członkowie: a) przedstawiciel samorządu terytorialnego, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Miejskiej Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi), b) przedstawiciel wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), c) przedstawiciel okręgowej komisji związków zawodowych oraz d) przedstawiciel właściwej terenowo ubezpieczalni społecznej, a w przypadku rozpatrywania sprawy lekarza, zatrudnionego w kolejowej służbie zdrowia - ponadto e) przedstawiciel miejscowo właściwej dyrekcji okręgowej kolei państwowych. Zastępców przewodniczącego i członków komisji powołują te same władze bądź instytucje.
2.
W posiedzeniu komisji biorą udział z głosem doradczym: delegat Ministra Zdrowia oraz delegat ministra, któremu podlega bądź przez którego jest nadzorowany zakład zatrudniający lekarza.
3.
Przewodniczący i członkowie komisji (zastępcy) otrzymują wynagrodzenie za udział w posiedzeniach.
§  7.
1.
Komisja opracowuje swoje wnioski na podstawie danych (§ 3), dostarczonych jej przez wojewódzką władzę administracji ogólnej (służby zdrowia) w odniesieniu do wszystkich lekarzy, posiadających prawo praktyki lekarskiej, a zamieszkałych bądź wykonujących praktykę w danej miejscowości lub okręgu, z wyłączeniem osób wymienionych w § 4.
2.
Komisja może żądać dodatkowych danych, niezbędnych do opracowania wniosków, zarówno od wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia), jak i bezpośrednio od zainteresowanych lekarzy.
§  8.
1.
O wpisaniu na listę lekarzy zawiadamia zainteresowanego lekarza wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) z pouczeniem, że służy mu prawo odwołania do Ministra Zdrowia w terminie dni 14.
2.
Decyzja o wpisaniu na listę lekarzy powinna zawierać imię, nazwisko, dokładny adres lekarza i zwięzłe uzasadnienie decyzji.
§  9.
Po upływie terminu do wniesienia odwołania wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) przedstawia Ministrowi Zdrowia listę lekarzy, wraz z wniesionymi odwołaniami oraz swoimi wnioskami co do poszczególnych odwołań.
§  10.
1.
Minister Zdrowia może zarządzić ponowne postępowanie co do całej listy bądź co do poszczególnych lekarzy.
2.
W wypadku uwzględnienia odwołania Minister Zdrowia może zarządzić uzupełnienie listy lekarzy.
§  11.
W razie zatwierdzenia listy lekarzy w całości lub części Minister Zdrowia zarządza jej ogłoszenie w Monitorze Polskim.
§  12.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio przy ustalaniu list lekarzy-dentystów.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024