Wprowadzenie ograniczeń w rejonach umocnionych: Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1949 r.
o wprowadzeniu ograniczeń w rejonach umocnionych: Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 stycznia 1932 r. o stosunkach prawnych w obszarach warownych i rejonach umocnionych (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 124), zmienionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz. U. R. P. Nr 110, poz. 976), zarządza się, co następuje:
§  1.
W rejonach umocnionych Hel, Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte, określonych rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 września 1948 r. o uznaniu półwyspu helskiego oraz obszarów: Redłowo, Sobieszewo, Kępa Oksywska i Westerplatte i ich okolic za rejony umocnione (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 13, poz. 75), wprowadza się ograniczenia, których rodzaj i zakres określają przepisy poniższe.
§  2.
Zabrania się bez zezwolenia władzy wojskowej:
1)
dokonywania nowych budowli nadziemnych i podziemnych oraz usuwania lub zmiany istniejących;
2)
zakładania nowych ulic lub dróg oraz usuwania lub zmiany istniejących;
3)
budowy nowych oraz usuwania lub zmiany istniejących urządzeń sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, oświetleniowej, rurociągów sieci telefonicznej lub telegraficznej podziemnej i napowietrznej, urządzeń sygnalizacyjnych, stacyj radiowych nadawczych oraz urządzeń przedsiębiorstw komunikacyjnych, z wyjątkiem połączeń nieruchomości z ogólną siecią kanalizacyjną i wodociągową oraz wewnętrznych urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, oświetleniowych, telefonicznych i telegraficznych w lokalach zamkniętych;
4)
budowy oraz przebudowy stałych linii kolejowych, budowy mostów, wiaduktów i estakad itp.;
5)
budowy nowych oraz usuwania lub zmiany istniejących urządzeń wodnych, jako to: portów, przystani, grobli, tam, stawów, rowów oraz urządzeń odwadniających lub nawadniających;
6)
dokonywania urządzeń, dotyczących wszelkich trwałych zmian powierzchni terenu i dna morskiego, obniżających lub podwyższających teren, jako to: bagrowania, urządzania i prowadzenia kopalń, tworzenia wykopów lub nasypów oraz ogrodzeń trwałych ponad metr wysokości - oraz dokonywania zmian lub usuwania urządzeń już istniejących;
7)
zalesiania i zadrzewiania terenu oraz wszelkich zmian zalesień i zadrzewień istniejących;
8)
dokonywania zmian terenów osłaniających lotne piaski lub zmian działających szkodliwie na trwałość brzegów;
9)
dokonywania pomiarów lub zdjęć topograficznych i fotograficznych.
§  3.
Przeniesienie własności nieruchomości, ustanowienie i przeniesienie własności czasowej, ustanowienie i przeniesienie użytkowania lub służebności na nieruchomościach oraz zawarcie umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości i pomieszczeń - jest nieważne bez zezwolenia władzy wojskowej.
§  4.
1.
Dla zachowania prawa własności nieruchomości, nabytego w drodze dziedziczenia testamentowego, osoby nie będące spadkobiercami ustawowymi, winny uzyskać zezwolenie władzy wojskowej.
2.
W przypadku niewniesienia w terminie rocznym od dnia otwarcia spadku prośby o udzielenie zezwolenia lub w przypadku odmownego załatwienia prośby spadkobierca obowiązany jest w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia doręczenia mu wezwania władzy wojskowej, do zbycia swoich praw na rzecz osoby, posiadającej zezwolenie władzy wojskowej.
3.
W razie nieuczynienia zadość wezwaniu w terminie określonym w ust. 2 nastąpi przymusowa sprzedaż nieruchomości.
4.
Do przymusowej sprzedaży nieruchomości stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 września 1935 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o przymusowej sprzedaży nieruchomości w pasie granicznym (Dz. U. R. P. Nr 68, poz. 429) z tym, że decyzje zastrzeżone w tym rozporządzeniu Ministrowi Spraw Wewnętrznych wydaje Minister Obrony Narodowej.
§  5.
Zamieszkanie i pobyt uzależnione są od uzyskania zezwolenia władz wojskowych.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Obrony Narodowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednocześnie traci moc obowiązująca rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 marca 1937 r. o wprowadzeniu ograniczeń w rejonie umocnionym Hel (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 133).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024