Przemiał zbóż.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW APROWIZACJI ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 22 grudnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Skarbu o przemiale zbóż.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się następującą najniższą dopuszczalną wysokość procentową przemiału:
a)
dla żyta 80%,
b)
dla pszenicy 70%,
c)
dla jęczmienia na mąkę 70%,
d)
dla jęczmienia na kaszę 65%.

Obrót produktami przemiału procentowo niższego jest zakazany z wyjątkami przewidzianymi w § 2.

§  2.
Minister Aprowizacji może:
a)
zezwolić na przemiał procentowo niższy, aniżeli wskazany w § 1 w określonych młynach i dla ściśle określonych celów (wyżywienie dzieci i chorych, potrzeby religijne itp.),
b)
zezwolić na przemiał procentowo niższy jęczmienia na mąkę przeznaczoną jako domieszka do mąk chlebowych,
c)
określić uprawnionych do sprzedaży i przerobu mąki, pochodzącej z niższych procentowo przemiałów.
§  3.
Rozkurz wraz z ostatecznym doczyszczeniem zboża na maszynach czyszczących nie może być wyższy niż 3% przemielonego zboża.
§  4.
Odciąganie w trakcie procesu przemiałowego uzyskiwanych przetworów niższego wymiału (mąki) jest zakazane. Całość mąki otrzymanej z przemiału winna być jednolicie przemieszana. Odciąganie kaszki mannej do 5% jest dozwolone. Produkcja w młynach kaszy mannej powinna być zgłaszana władzom przemysłowym I instancji.
§  5.
Na 100 kg przemielonego zboża przy zanieczyszczeniu nie przekraczającym 3% wydajność przemiału ma wynosić:
a)
80 kg mąki (o zawartości popiołu w przeliczeniu na suchą substancję nie wyżej niż 1,4%) i 17 kg otrąb - przy przemiale żyta na mąkę 80%;
b)
70 kg mąki (o zawartości popiołu w przeliczeniu na suchą substancję nie wyżej niż 0,85% i 27 kg otrąb - przy przemiale pszenicy na mąkę 70%;
c)
70 kg mąki (o zawartości popiołu w przeliczeniu na suchą substancję nie wyżej niż 1,5%) i 27 kg otrąb - przy przemiale jęczmienia na mąkę 70% oraz przy przemiale jęczmienia na kaszę 65 kg kaszy i 32 kg otrąb i produktów ubocznych.

Przy przemiałach przewidzianych w § 2 niniejszego rozporządzenia następuje odpowiednie stosunkowo rozliczenie.

§  6.
Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Aprowizacji w drodze zarządzenia ustali sposób rozliczania się młynów z otrzymanych do przemiału zbóż i uzyskanych z przemiału głównych i ubocznych produktów przemiału pod względem ilościowym i jakościowym (standarty).
§  7.
Zabrania się w młynach handlowych, kaszarniach i innych zakładach przemysłowych przerobu zbóż chlebowych na pasze.
§  8.
Zabrania się bez zezwolenia Ministra Aprowizacji przy przemiale pszenicy dodawać żyto i jęczmień, jak również mieszać w młynach mąkę pszenną z mąką żytnią i jęczmienną.
§  9.
Zabrania się uzyskane z doczyszczenia zboża chwasty, poślad i inne odpadki przemielać i włączać do głównych i ubocznych produktów przemiału. Wszystkie ziarna łamane i chude, które w trakcie wstępnego czyszczenia zostają przez maszyny czyszczące wydzielone, nie mogą być mieszane ze zbożem przeznaczonym do przemiału. Winny być one oddzielone w trakcie czyszczenia i zwrócone w stanie surowym zleceniodawcy lub przemielone oddzielnie.
§  10.
Przemiał zboża na cele zaopatrzenia reglamentowanego w młynach i kaszarniach winien być wykonany w pierwszej kolejności.
§  11.
Opakowanie głównych produktów przemiału na cele handlowe winno być zaopatrzone w młynach i kaszarniach w etykiety z podaniem nazwy i adresu młyna, rodzaju produktu przemiału oraz procentu przemiału i daty jego wykonania.
§  12.
W młynach i kaszarniach winny być prowadzone specjalne księgi przemiału, w których powinny być wpisywane:
a)
nazwiska i adresy osób, przedsiębiorstw lub instytucyj, które oddały zboże do przemiału,
b)
ilości i rodzaje zbóż przyjmowanych do przemiału i procent ich zanieczyszczenia,
c)
wydajność procentowa przemiału,
d)
ilość i jakość wydanych produktów głównych, ubocznych oraz odpadków,
e)
opłaty przemiałowe w naturze lub w gotówce.
§  13.
Kontrolę nad wykonaniem niniejszego rozporządzenia i zarządzeń na jego podstawie wydanych przeprowadzają organy kontroli obrotu zbożem i wytworami młyńsko-piekarnianymi wojewódzkich władz przemysłowych.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Aprowizacji z dnia 2 maja 1947 r. o opłatach przemiałowych na cele zaopatrzenia reglamentowanego i o przemiale zbóż (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 193 i Nr 67, poz. 419).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024