Dostosowanie do warunków powstałych w związku z wojną zasad postępowania scaleniowego, przewidzianego w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

DEKRET
z dnia 14 kwietnia 1948 r.
w sprawie dostosowania do warunków powstałych w związku z wojną zasad postępowania scaleniowego, przewidzianego w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 107) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
W przypadkach, gdy art. 20 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 92, poz. 833) wraz z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr 67, poz. 622 i z 1933 r. Nr 22, poz. 167) przewiduje zastąpienie z urzędu poszczególnych uczestników scalenia przez sołtysa (burmistrza), a zastępstwo to miało dotyczyć więcej niż jednej osoby - powiatowa władza administracji ogólnej może wyznaczyć dla wymienionych uczestników scalenia innych przedstawicieli, w miarę możności dla każdego z tych uczestników spośród najbliższych jego krewnych.
2.
Przedstawicielom tym przysługują wówczas w zakresie zastępstwa te same uprawnienia, co sołtysom (burmistrzom).
Art.  2.

Grunty będące w zarządzie władz wojskowych mogą być objęte postępowaniem scaleniowym tylko za zezwoleniem tych władz.

Art.  3.
1.
Jeżeli wskutek zatarcia granic i braku odpowiednich dokumentów pomiarowych co do całości obszaru scalenia lub poszczególnych jego części nie jest możliwe określenie obwodnicy gruntów, należących do poszczególnych uczestników scalenia, to dla ustalenia dotychczasowego stanu posiadania na tym obszarze (na całym obszarze scalenia lub na poszczególnych jego częściach):
a)
zamiast pomiaru gruntów należących do poszczególnych uczestników scalenia wyprowadza się tylko wielkość powierzchni tych gruntów na podstawie dokumentów lub administracyjnego postępowania wyjaśniającego,
b)
różnicę w łącznym obszarze tych gruntów, jaka by się okazała po dokonaniu nowego pomiaru całego tego obszaru rozkłada się na wszystkich uczestników scalenia, proporcjonalnie do wyprowadzonej w myśl pkt a) powierzchni gruntów należących do poszczególnych uczestników scalenia.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 szacunek gruntów należących do poszczególnych uczestników scalenia ustala się:
a)
jeżeli grunty te daje się na tyle umiejscowić, że można ustalić ich przynależność do określonego rodzaju gruntów na danym obszarze - na podstawie klasyfikacji tego rodzaju gruntów,
b)
w przeciwnym razie na podstawie przeciętnej wartości gruntów, których takie umiejscowienie nie jest możliwe.
Art.  4.

Postępowanie scaleniowe, wszczęte przed 1 września 1939 r. na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, a nie zakończone, prowadzi się w dalszym ciągu w myśl przepisów tejże ustawy ze zmianami, określonymi w art. 5-7.

Art.  5.
1.
Jeżeli w postępowaniu scaleniowym wydano już orzeczenie, zatwierdzające stary stan posiadania i szacunek gruntów (art. 31 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów), ale orzeczenie o zatwierdzeniu projektu scalenia jeszcze nie zapadło lub nie stało się wykonalne, w międzyczasie zaś uległ zmianie w sposób istotny stary stan posiadania albo zmieniła się w sposób istotny wartość poszczególnych gruntów wskutek dokonania w nich przekształceń lub zmiany rodzaju użytkowania tak, że wskutek tego mogłoby nastąpić pokrzywdzenie poszczególnych uczestników scalenia - postępowanie, dotyczące ustalenia starego posiadania, powinno być powtórzone w całości lub w odpowiedniej części z uwzględnieniem zaszłych zmian.
2.
Przepis ust. 1 nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy postępowanie scaleniowe doprowadzono do prowizorycznego wyznaczenia projektu scalenia na gruncie (art. 33 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów) i uczestnicy scalenia weszli w posiadanie nowowydzielonych działek.
Art.  6.
1.
Jeżeli postępowanie scaleniowe nie zostało zakończone, a akta, mające istotne znaczenie dla dalszego jego toku, zaginęły lub uległy zniszczeniu w całości lub w części - postępowanie scaleniowe powtarza się w całości lub w odpowiedniej części.
2.
Jeżeli jednak doprowadzono postępowanie scaleniowe choćby do prowizorycznego wyznaczenia projektu scalenia na gruncie (art. 33 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów) i uczestnicy scalenia objęli nowowydzielone działki w posiadanie, to bez względu na województwo, w którym toczy się postępowanie scaleniowe - w przypadku gdy:
a)
orzeczenie o zatwierdzeniu projektu scalenia jeszcze nie zapadło lub nie uprawomocniło się - stosuje się odpowiednio art. 50 cz. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów,
b)
orzeczenie o zatwierdzeniu projektu scalenia już się uprawomocniło - stosuje się odpowiednio art. 50 cz. 2 pkt a) ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.
3.
W przypadkach, określonych w ust. 2 pkt a), stary stan posiadania i szacunek gruntów w braku dokumentów pomiarowych może być ustalany przy odpowiednim zastosowaniu art. 3.
Art.  7.

O przystąpieniu do powtórzenia postępowania scaleniowego (art. 5 i art. 6 ust. 1) orzeka powiatowa władza administracji ogólnej z urzędu lub na wniosek stron.

Art.  8.
1.
Z czynności scaleniowych dokonanych w okresie okupacji mogą być uwzględnione w toku postępowania scaleniowego, przewidzianego w ustawie z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów, tylko te czynności, które odpowiadają przepisom wymienionej ustawy, a nie mają charakteru orzeczeń.
2.
Jeżeli w toku scalenia, przeprowadzonego przez władze okupacyjne, uczestnicy scalenia objęli nowowydzielone działki w posiadanie - stosuje się odpowiednio, bez względu na województwo, na którego obszarze wdrożono scalenie, art. 50 cz. 2, 3 i 4 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów.
Art.  9.

Jeżeli zachodzi stan faktyczny, określony w art. 6 ust. 2 pkt a) i art. 8 ust. 2, a uczestnicy scalenia w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu nie wniosą do właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej zażaleń z tytułu pokrzywdzenia, faktyczny stan posiadania, zaistniały w wyniku scalenia, podlega zatwierdzeniu ze skutkami zatwierdzenia projektu scalenia bez możności zmiany tego posiadania.

Art.  10.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  11.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024