Planowa gospodarka narodowa.

DEKRET
z dnia 1 października 1947 r.
o planowej gospodarce narodowej.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 4 lipca 1947 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 252) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
1.
Narodowe plany gospodarcze określają podstawowe zadania gospodarki narodowej w zakresie tworzenia i podziału dochodu narodowego oraz sposoby i środki, jakimi zadania te będą osiągnięte.
2.
Narodowe plany gospodarcze są ustalane na okresy wieloletnie i na okresy roczne. Narodowy plan gospodarczy roczny ustala zakres i sposób wykonania planu wieloletniego w danym okresie rocznym.
3.
Postanowienia narodowego planu gospodarczego na okres wieloletni, dotyczące pierwszego okresu rocznego obowiązywania planu, mogą stanowić narodowy plan gospodarczy na ten rok.
Art.  2.
1.
Rada Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Planowania ustala wytyczne w zakresie podstawowych zadań narodowego planu gospodarczego oraz środków ich osiągnięcia.
2.
Wytyczne w zakresie gospodarki związków samorządu terytorialnego ustalane są za zgodą Rady Państwa.
Art.  3.

Projekt narodowego planu gospodarczego sporządza Centralny Urząd Planowania w oparciu o ustalone wytyczne (art. 2), o przedłożone projekty planów (art. 4 ust. 1 i 2), o materiały zgromadzone i opracowania, dokonane we własnym zakresie, jak również o opinie i postulaty wojewódzkich Rad Narodowych oraz m. st. Warszawy i m. Łodzi.

Art.  4.
1.
Właściwi ministrowie sporządzają projekty planów odcinkowych, które będą obejmowały gospodarkę państwową, jak również - w zakresie, w jakim ma być włączona do narodowego planu gospodarczego - gospodarkę związków samorządu terytorialnego, spółdzielczą oraz prywatną, i składają je Centralnemu Urzędowi Planowania w terminie, ustalonym przez Radę Ministrów.
2.
Równolegle do projektów planów odcinkowych, o których mowa w ust. 1, nadrzędne organa samorządu w zakresie całokształtu gospodarki związków samorządowych i naczelne organa spółdzielczości w zakresie całokształtu gospodarki spółdzielczej składają Centralnemu Urzędowi Planowania zestawienia zbiorcze swoich projektów planów.
3.
Rada Państwa ustali na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Planowania tryb sporządzania zestawień zbiorczych projektów planów w zakresie gospodarki Związków samorządu terytorialnego oraz określi organa samorządowe, uprawnione do przedkładania projektów, przewidzianych w ust. 2.
4.
Rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Planowania określi naczelne organa spółdzielcze, uprawnione do przedkładania projektów, przewidzianych w ust. 2.
5.
Sposób sporządzania projektów planów ustali Prezes Centralnego Urzędu Planowania w drodze instrukcji.
Art.  5.

Narodowe plany gospodarcze zarówno wieloletnie, jak i roczne, ustalane są w drodze ustawy.

Art.  6.
1.
W ramach narodowego planu gospodarczego może Rada Ministrów ustalić w drodze uchwały plany szczegółowe, a w szczególności: produkcji, konsumcji, zatrudnienia, obrotu towarowego, finansowy.
2.
Przy sporządzaniu planów szczegółowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 3 i 4.
3.
Właściwi ministrowie ustalają w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania plany odcinkowe, obejmujące plany szczegółowe podległych im działów gospodarki z uwzględnieniem przepisu art. 4 ust. 1.
Art.  7.

Zadania ustalone przez narodowy plan gospodarczy dla gospodarki samorządowej i spółdzielczej wykonywane są na podstawie ich własnych planów, zgodnych z planami przewidzianymi w art. 6.

Art.  8.
1.
Organizacja wykonania planów odcinkowych i nadzór nad ich wykonaniem należy do właściwych ministrów. Prezes Centralnego Urzędu Planowania współdziała z właściwymi ministrami w zakresie potrzebnym do wzajemnej koordynacji wykonania planów odcinkowych.
2.
Celem wykonania planu właściwi ministrowie wydają zarządzenia podległym im instytucjom, zakładom i przedsiębiorstwom, które ze swej strony wydawać będą zarządzenia w powyższym zakresie jednostkom im podporządkowanym.
3.
Organy wykonawcze samorządu terytorialnego, jak również innych instytucji prawa publicznego, opartych na samorządzie, obowiązane są do wykonywania zarządzeń właściwych ministrów w zakresie wykonania planu w granicach swych obowiązków ustawowych.
4.
Rada Ministrów może upoważnić ministra do przekazywania uprawnień do wydawania zarządzeń, o których mowa w ust. 3, instytucjom przez siebie określonym.
Art.  9.
1.
W sprawie zarządzeń, wydawanych celem wykonania planów odcinkowych, instytucje, zakłady i przedsiębiorstwa, których zarządzenia te dotyczą, mogą występować z wnioskami o ich zmianę przez instytucje hierarchicznie wyższe, aż do właściwego ministra włącznie.
2.
Tok i tryb postępowania przy składaniu i rozpatrywaniu wniosków ustali rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Planowania.
Art.  10.
1.
Naczelne organa spółdzielcze ustalać będą dla podległych sobie spółdzielni oraz ich związków szczegółowe plany celem wykonania zadań spółdzielczości, przewidzianych w planach wymienionych w art. 6.
2.
Odrębne przepisy ustalą uprawnienia naczelnych organów spółdzielczych w stosunku do podległych im spółdzielni i ich związków w zakresie przygotowania i wykonania planów szczegółowych, o których mowa w ust. 1.
Art.  11.

Celem dostosowania działalności gospodarczej przedsiębiorstw prywatnych do zadań narodowego planu gospodarczego, Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia nakładać na członków przymusowych zrzeszeń przemysłowych, tworzonych w granicach uprawnień ustawowych, specjalne obowiązki stosowania się do zarządzeń władz lub organów zrzeszenia, mających na celu wykonanie narodowego planu gospodarczego, jak również przyznawać specjalne uprawnienia, związane z wykonaniem planu.

Art.  12.
1.
Istniejące w formie spółek prawa handlowego przedsiębiorstwa o kapitale mieszanym z udziałem Państwa lub samorządu terytorialnego mogą być pod względem obowiązków wykonywania narodowego planu gospodarczego zaliczone do gospodarki publicznej, a przedsiębiorstwa - z udziałem spółdzielni lub ich związków - do gospodarki spółdzielczej.
2.
Rozporządzenie Rady Ministrów ustali warunki uznania przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1 za posiadające kapitał o charakterze mieszanym i zaliczania ich do odpowiedniego działu gospodarki narodowej.
Art.  13.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Planowania jest uprawniony do sprawdzania wykonania poszczególnych planów odcinkowych, jak również zgodności z obowiązującymi planami zarządzeń, wydanych celem wykonania tych planów i do przedstawiania odpowiednich wniosków Radzie Ministrów.
2.
Uprawnienie przewidziane w ust. 1 w zakresie związanym z obronnością Państwa - Prezes Centralnego Urzędu Planowania wykonywa w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
Art.  14.
1.
Właściwi ministrowie, jak również organy wykonawcze wojewódzkich Rad Narodowych oraz m. st. Warszawy i m. Łodzi składają za pośrednictwem Prezesa Centralnego Urzędu Planowania Radzie Ministrów okresowe sprawozdania z wykonania planów.
2.
Dla sporządzenia ogólnego sprawozdania Prezes Centralnego Urzędu Planowania może ponadto żądać od naczelnych organów spółdzielczych złożenia sprawozdania z wykonania planów przez podległe im spółdzielnie i ich związki.
3.
Rada Ministrów przedstawia corocznie Sejmowi sprawozdanie z wykonania narodowego planu gospodarczego w ubiegłym okresie rocznym.
Art.  15.
1.
Właściwi ministrowie i Prezes Centralnego Urzędu Planowania mogą nakładać na osoby fizyczne i osoby prawne zarówno prawa publicznego, jak i prywatnego obowiązek dostarczania wszelkich wiadomości i danych potrzebnych do sporządzania planów gospodarczych i dotyczących ich wykonania.
2.
Rozporządzenie Rady Ministrów ustali sposób wykonania obowiązków nałożonych w myśl ust. 1 z uwzględnieniem przepisów prawnych, chroniących tajemnicę urzędową i zawodową.
Art.  16.

Kompetencje Rady Ministrów, przewidziane w art. 2, art. 6 ust. 1, art. 13 i art. 14 ust. 1, może Rada Ministrów przekazać w drodze uchwały swemu Komitetowi Ekonomicznemu.

Art.  17.

Dekret niniejszy nie narusza przepisów dekretu z dnia 25 czerwca 1946 r. o państwowym planie inwestycyjnym (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 200) z tym, że przewidziane w tym dekrecie ogólne plany inwestycyjne objęte będą wieloletnimi narodowymi planami gospodarczymi i że szczegółowe plany inwestycyjne mogą być sporządzane na okresy dłuższe, aniżeli jeden okres budżetowy.

Art.  18.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom.

Art.  19.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1947 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024