Wygląd zewnętrzny pojazdów mechanicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: KOMUNIKACJI, ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ i ZIEM ODZYSKANYCH.
z dnia 24 maja 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. R. P. Nr 89, poz. 656) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 18, poz. 151 i z 1934 r. Nr 110, poz. 976) oraz art. 2 pkt 4 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji i gospodarki motoryzacyjnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pojazdy mechaniczne, przeznaczone do zarobkowego przewozu osób, powinny być, niezależnie od oznaczeń przewidzianych w obowiązujących przepisach, pomalowane w sposób następujący:
1)
dolne części nadwozi autobusów i samochodów osobowych oraz skrzynie samochodów ciężarowych, dopuszczonych do przewozu osób, i dolne części budek kierowców tych samochodów zarejestrowanych na:
a)
przedsiębiorstwo państwowe "Państwowa Komunikacja Samochodowa" - barwą zieloną,
b)
inne przedsiębiorstwa państwowe - barwą granatową,
c)
przedsiębiorstwa samorządowe - barwą czerwoną,
d)
osoby prywatne - barwą brązową;
2)
górne części nadwozi autobusów i samochodów osobowych oraz budek kierowców samochodów ciężarowych - aż do listwy podokiennej - barwą kości słoniowej.
2.
Nadwozia pojazdów wymienionych w ust. 1 mogą posiadać pasy o barwie dowolnej, lecz sharmonizowanej z całością, a odcinające zasadnicze barwy, opisane w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Otwarte nadwozia autobusów i samochodów osobowych oraz otwarte skrzynie samochodów ciężarowych, dopuszczonych do zarobkowego przewozu osób, powinny być pasem barwy kości słoniowej, umieszczonym na wysokości wskazanej w ust. 1 pkt 2, przy czym szerokość pasa nie może być mniejsza aniżeli 20 cm na autobusach i samochodach ciężarowych, a 10 cm na samochodach osobowych.
4.
Przepisy ust. 1, 2 i 3 nie dotyczą autobusów i trolleybusów przedsiębiorstw komunikacyjnych związków samorządowych i międzykomunalnych, jeżeli posiadają ustalone barwy odmienne.
§  2.
1.
Wszystkie pojazdy mechaniczne do przewozu zarobkowego osób powinny być oznaczone nazwiskiem uprawnionego do przewozu bądź nazwą lub skrótem nazwy przedsiębiorstwa, umieszczonym po obu stronach nadwozia na pasie podokiennym lub na jego wysokości; obok nazwiska lub nazwy przedsiębiorstwa może być umieszczone jego godło. Skróty nazw i godła podlegają zatwierdzeniu przez właściwą wojewódzką władzę administracji ogólnej.
2.
Na pojazdach mechanicznych, przeznaczonych do zarobkowego przewozu towarów, powinny być ponadto umieszczone napisy, oznaczające dozwolony zasięg przewozów. Napisy te o treści ustalone przez władzę wydającą koncesję powinny być namalowane w obramowaniu po obu stronach skrzyni za pomocą liter o wysokości co najmniej 8 cm i grubości linii 1 cm.
§  3.
Na samochodach ciężarowych, na które zostały wydane potwierdzenia zgłoszenia niezarobkowego przewozu osób, powinny być umieszczone po obu stronach nadwozia tablice o wymiarach 50 X 30 cm z napisami wskazującymi charakter przewozu i ewentualnie jego trasę (obszar).
§  4.
1.
Autobusy oraz samochody ciężarowe, nie przeznaczone do zarobkowego przewozu, powinny być zaopatrzone w umieszczone z prawej strony pojazdu napisy o wymiarach przynajmniej 18 X 24 cm zawierające czytelnie wypisane imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela bądź nazwę i adres firmy.
2.
Pojazdy wymienione w ust. 1, jeżeli stanowią własność Skarbu Państwa powinny być oznaczone w sposób jednolity wskazujący przynależność do odnośnego działu administracji państwowej, ustalony przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy pojazdów mechanicznych władz i oddziałów wojskowych i bezpieczeństwa publicznego.
§  6. 1
Pojazdy mechaniczne, dopuszczone do ruchu na drogach publicznych przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego, powinny być przystosowane do wymagań rozporządzenia niniejszego w ciągu 3-ch miesięcy od daty jego ogłoszenia. Termin powyższy w przypadkach uzasadnionych względami gospodarczymi może być przedłużony zarządzeniem Ministra Komunikacji.
§  7.
Pojazdy mechaniczne, przeznaczone do przewozów zarobkowych, nie mogą być bez zgody władzy, która udzieliła koncesji, zaopatrzone w jakiekolwiek napisy reklamowe bądź inne znaki i napisy zewnętrzne, aniżeli wymienione w niniejszym rozporządzeniu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1948 r. (Dz.U.48.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1948 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024