Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego "Film Polski".

DEKRET
z dnia 13 listopada 1945 r.
o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego "Film Polski".

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Film Polski", zwane w dalszych artykułach w skróceniu przedsiębiorstwem.

Art.  2.

Siedzibą władz naczelnych przedsiębiorstwa jest miasto stołeczne Warszawa.

Art.  3.
(1)
Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest:
1.
zakładanie i prowadzenie wytwórni taśmy filmowej i papierów fotograficznych,
2.
zakładanie i prowadzenie wytwórni filmów,
3.
sprzedaż i wynajem filmów polskich w kraju i za granicą oraz kupno i wynajem filmów zagranicznych dla kraju,
4.
zakładanie i prowadzenie wytwórni sprzętu kinotechnicznego,
5.
zakładanie i prowadzenie teatrów świetlnych oraz publiczne wyświetlanie filmów.
(2)
Ponadto do zadań przedsiębiorstwa należy:
1.
stosowanie filmu jako środka informacji, wychowania społecznego oraz upowszechnienia oświaty i kultury,
2.
szerzenie kultury filmowej w społeczeństwie,
3.
współpraca z ośrodkami kinematografii za granicą oraz
4.
kształcenie fachowców filmowych.
Art.  4.
(1)
Działalność określoną w art. 3 ust. (1) pkt 1 i 3 przedsiębiorstwo wykonuje na prawach wyłączności.
(2)
Poza przedsiębiorstwem "Film Polski" mogą zakładać i prowadzić teatry świetlne oraz publicznie wyświetlać filmy związki samorządu terytorialnego, organizacje polityczne, związki zawodowe, instytucje społeczne i kulturalno-oświatowe.
(3)
Koncesji (ust. 2) udziela Minister Informacji i Propagandy.
Art.  5.

Przedsiębiorstwo jest osobą prawną, prowadzoną według zasad handlowych z uwzględnieniem potrzeb Państwa i interesu społecznego na podstawie rocznych budżetów i planów finansowo-gospodarczych, które podlegają zatwierdzeniu Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  6.

Przedsiębiorstwo użytkuje i zarządza majątkiem nieruchomym oddanym mu protokolarnie przez Skarb Państwa. Przedsiębiorstwo może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu. Majątek ruchomy przedsiębiorstwa wyodrębnia się protokolarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje przedsiębiorstwu na własność. Przedsiębiorstwo może we własnym imieniu nabywać i zbywać majątek ruchomy, tudzież zaciągać zobowiązania.

Art.  7.

Przedsiębiorstwo ma prawo dokonywania krótko- i długoterminowych operacyj kredytowych, przy czym te ostatnie wymagają zgody Ministra Skarbu. Długoterminowe operacje, które mają obciążać majątek nieruchomy, mogą być dokonywane na podstawie upoważnień ustawowych.

Art.  8.

Za zobowiązania zaciągnięte przez przedsiębiorstwo, niezależnie od odpowiedzialności przedsiębiorstwa jego majątkiem, jest odpowiedzialny Skarb Państwa do wysokości wartości całego majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez przedsiębiorstwo, o ile stanowi on własność Skarbu Państwa.

Art.  9.

Bilans, rachunek strat i zysków oraz podział czystego zysku przedsiębiorstwa zatwierdza Minister Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Bilans oraz rachunek strat i zysków należy przedłożyć do zatwierdzenia w ciągu trzech miesięcy po ukończeniu roku operacyjnego. Rok operacyjny przedsiębiorstwa odpowiada rokowi budżetowemu Państwa.

Art.  10.

Przedsiębiorstwo opłaca wszystkie podatki państwowe oraz samorządowe, które obowiązują przedsiębiorstwa prywatne.

Art.  11.

Zwierzchni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa sprawuje Minister Informacji i Propagandy, działający w zakresie tranzakcji z za granicą w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Handlu Zagranicznego. Prawo kontroli w zakresie finansowym służy również Ministrowi Skarbu.

Art.  12.

Na czele przedsiębiorstwa stoi dyrektor naczelny, który sprawuje ogólne kierownictwo przedsiębiorstwem, reprezentuje je na zewnątrz i jest odpowiedzialny za jego prowadzenie. Dyrektora naczelnego i jego zastępców powołuje i zwalnia Minister Informacji i Propagandy. Dyrektor naczelny i jego zastępcy nie są urzędnikami państwowymi.

Art.  13.

Dla wykonywania nadzoru nad działalnością przedsiębiorstwa powołuje się radę nadzorczą. Rada nadzorcza składa się z przewodniczącego i dziesięciu członków. Przewodniczącego powołuje i zwalnia Minister Informacji i Propagandy; członków, po jednym, mianują Ministrowie: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Skarbu, Oświaty, Przemysłu, Kultury i Sztuki, Żeglugi i Handlu Zagranicznego, Odbudowy, Spraw Zagranicznych oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  14.

Dla sprawowania kontroli nad prawidłowością gospodarki finansowej przedsiębiorstwa powołuje się komisję rewizyjną, złożoną z przewodniczącego i dwóch członków, których powołuje i zwalnia Minister Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  15.

Przewodniczący oraz członkowie rady nadzorczej i komisji rewizyjnej otrzymują za udział w posiedzeniach diety z funduszów przedsiębiorstwa w wysokości ustalonej przez Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  16.

Dla nadawania ogólnego kierunku programowanego działalności przedsiębiorstwa powołuje się Radę Filmową, złożoną z przedstawicieli nauki, literatury i sztuki, organizacji społecznych i politycznych oraz związków samorządowych.

Art.  17.

Dla wykonywania zadań przedsiębiorstwa określonych w art. 3 ust. (2) tworzy się w ramach organizacyjnych przedsiębiorstwa Instytut Filmowy.

Art.  18.

Organizację i zakres działania Rady Filmowej oraz Instytutu Filmowego, tryb powoływania ich członków, zakres działania i uprawnień rady nadzorczej i komisji rewizyjnej, tudzież zasady przyjmowania i zwalniania pracowników przedsiębiorstwa określi statut organizacyjny, zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów na wniosek Ministra Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  19.

W postępowaniu sądowym i sądowo-administracyjnym zastępuje przedsiębiorstwo Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach ogólnie obowiązujących przepisów o działalności Prokuratorii.

Art.  20.
(1)
Osoby fizyczne i prawne, które są właścicielami, sprawują zarząd lub posiadają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej:
1.
wytwórnie wymienione w art. 3 ust. (1) pkt 1,
2.
aparatury do wyświetlania filmów, z wyjątkiem aparatów amatorskich na wąską taśmę poniżej 35 mm szerokości,
3.
surowce i półfabrykaty służące do wyrobu taśmy filmowej,
4.
taśmy filmowe naświetlone i nienaświetlone,
5.
budynki i sale o przeważającym charakterze teatrów świetlnych,

obowiązane są w ciągu dni trzydziestu od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu zgłosić przedsiębiorstwu cały wymieniony w niniejszym artykule majątek, składając jednocześnie jego szczegółowy opis.

(2)
Obowiązek zgłoszenia dotyczy również osób fizycznych i prawnych, które po dniu wejścia w życie niniejszego dekretu staną się właścicielami, zarządcami lub posiadaczami majątku wymienionego w ust. (1) z tym, że trzydziestodniowy termin zgłoszenia biegnie od dnia nabycia własności, objęcia zarządu lub posiadania majątku.
(3)
Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy majątku już zarządzanego lub użytkowanego przez Państwo.
Art.  21.
(1)
Osoby wymienione w art. 20 z wyjątkiem tych, które uzyskają koncesję w trybie art. 4 ust. (2), obowiązane są na żądanie przedsiębiorstwa zgłoszony majątek sprzedać albo też wynająć lub wydzierżawić przedsiębiorstwu.
(2)
Sprzedaży, wynajęciu lub wydzierżawieniu (ust. 1) ulegają te tylko budynki lub sale, które mają przeważający charakter teatrów świetlnych.
(3)
W braku porozumienia co do charakteru budynku lub sali oraz co do warunków umowy wymienionej w ust. (1) spór rozstrzyga komisja rozjemcza.
(4)
Orzeczenie komisji rozjemczej jest ostateczne i ma skutki prawne prawomocnego wyroku sądowego.
(5)
Skład i tryb postępowania komisji rozjemczej oraz zasady, na jakich komisja rozjemcza będzie dokonywała szacunku i ustalała inne warunki umowy, określi Minister Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Administracji Publicznej, Przemysłu, Odbudowy oraz Pracy i Opieki Społecznej.
Art.  22.

Likwidacja przedsiębiorstwa następuje na podstawie uchwały Rady Ministrów, przy czym cały jego majątek przechodzi na własność Skarbu Państwa. Szczegółowe przepisy dotyczące likwidacji wyda Minister Informacji i Propagandy w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  23.

Kto wbrew przepisowi art. 4 zakłada i prowadzi wytwórnie taśmy filmowej, zakłada i prowadzi teatry świetlne oraz publicznie wyświetla filmy, sprzedaje, nabywa lub wynajmuje filmy polskie w kraju i za granicą albo sprzedaje, nabywa lub wynajmuje filmy zagraniczne w kraju, podlega karze aresztu do roku i grzywny albo jednej z tych kar. Sąd orzeka nadto przepadek wymienionych przedmiotów.

Art.  24.

Kto nie dopełni obowiązku wskazanego w art. 20 niniejszego dekretu podlega karze aresztu do sześciu miesięcy i grzywny albo jednej z tych kar. Sąd może orzec nadto przepadek majątku podlegającego zgłoszeniu.

Art.  25.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Informacji i Propagandy w porozumieniu z innymi interesowanym Ministrami.

Art.  26.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc wszelkie przepisy w przedmiotach unormowanych niniejszym dekretem.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024