Wojenny podatek dochodowy od przedsiębiorstw żeglugi morskiej i rybołówstwa morskiego.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 marca 1943 r.
o wojennym podatku dochodowym od przedsiębiorstw żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego.

Na podstawie art. 79 ust./2/ ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.
1)
W czasie trwania wyjątkowych okoliczności, wywołanych wojną, przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego, stanowiące własność obywateli polskich lub osób prawnych, mających siedzibę w Polsce, a wykonywujące zarobkową działalność poza jej granicami, opłacają od dochodu osiągniętego po dniu 31 sierpnia 1939 r. wojenny podatek dochodowy na rzecz Skarbu Państwa.
(2)
Jeżeli dochód przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu na rzecz innego państwa, Rada Ministrów może je zwolnić całkowicie lub częściowo od opłacania podatku, przewidzianego w dekrecie niniejszym.
Art.  2.

Za dochód uważa się sumę wszystkich przychodów w pieniądzach lub w wartościach pieniężnych po strąceniu:

1)
kosztów osiągnięcia, zachowania i zabezpieczenia tych przychodów łącznie z corocznym prawidłowym odpisaniem na zużycie statków, maszyn i wszelkiego rodzaju inwentarza, oraz po strąceniu strat częściowych lub całkowitych w przedmiotach, podlegających zużyciu i służących do osiągnięcia dochodu, o ile nie są uwzględnione w wyżej wymienionych kosztach;
2)
zobowiązań eksploatacyjnych przedsiębiorstwa, powstałych przed dniem 1 września 1939 r., a uregulowanych po dniu 31 sierpnia 1939 r.
3)
rezerwy na odroczone z powodu wyjątkowych okoliczności, wywołanych wojną, naprawy, przeglądy i roboty klasyfikacyjne - w wysokości do 5 % rocznie od wartości statku:
a)
o ile chodzi o statki nabyte przed dniem 1 września 1939 r. - od ich wartości na dzień 1 września 1939 r., i
b)
o ile chodzi o statki nabyte po dniu 31 sierpnia 1939 r. - od ceny nabycia.
Art.  3.

Coroczne prawidłowe odpisanie dla statków nie może przewyższać:

A)
dla statków nabytych przed dniem 1 września 1939 r.
a)
w stanie nowowybudowanym - 6% od wartości statku na dzień 1 września 1939 r. z tym jednak zastrzeżeniem, że o ile te 6% pomnożone przez ilość lat pozostałych do osiągnięcia przez statek 20 lat nie wyniesie 100% - stawkę amortyzacyjną można odpowiednio podwyższyć,
b)
w stanie używanym -- takiego odsetka któryby pokrył wartość statku na dzień 1 września 1939 r., w ciągu ilości lat pozostających do osiągnięcia przez statek 25 lat, licząc od chwili wybudowania, z tym jednak zastrzeżeniem, że o ile odsetek ten wyniesie mniej niż 6%, dopuszczalny jest odpis w wysokości 6%. W razie, gdyby w dniu 1 września 1939 r. statek miał ponad 20 lat, odpisanie nie może przewyższać 20%.
B)
Dla statków nabytych po dniu 31 sierpnia 1939 r.:
a)
w stanie nowowybudowanyni - 6% od wartości statku na dzień 1 września 1939 r. oraz nie więcej jak 1/5 część nadwyżki ceny nabycia statku ponad określoną jak wyżej jego wartość na dzień 1 września 1939 r.,
b)
w stanie używanym;

1) takiego odsetka od wartości statku na dzień 1 września 1939 r., któryby pokrył wartość w ciągu ilości lat pozostających do osiągnięcia przez statek 25 lat, licząc od chwili wybudowania, z tym jednak zastrzeżeniem, że o ile odsetek ten wyniesie mniej niż 6% - dopuszczalny jest odpis w wysokości 6%. W razie, gdyby w dniu nabycia statek miał ponad 20 lat, odpisanie nie może przewyższać 20%, oraz

2) nie więcej jak 1/5 część nadwyżki ceny nabycia statku ponad określoną jak wyżej jego wartość na dzień 1 września 1939 r.;

c)
zmontowanych z części pochodzących z różnych okresów, stosuje się zasadę odpisywania wskazaną w B/b, z tym jednak zastrzeżeniem, że jako rok budowy statku dla celów podatkowych przyjmuje się rok wybudowania kadłubu.
Art.  4.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia na wniosek Ministra Przemysłu, Handlu i Żeglugi zmieniać określone w art. 3 stawki corocznego prawidłowego odpisania dla statków.

Art.  5.

W razie, gdyby w danym okresie obrachunkowym wynik działalności przedsiębiorstwa, obliczony zgodnie z przepisami art. 2 i 3 wykazał stratę, stratę tę potrąca się dla celów opodatkowania z dochodów dalszych okresów obrachunkowych, dopóki nie zostanie pokryta, z tym jednak ograniczeniem, że okres, w ciągu którego będą dokonywane potrącenia, nie może przewyższać 5 lat.

Art.  6.

Wartość statków, o której mowa w art. 2 i 3, ustala jeden z biegłych, wyznaczonych przez Ministra Przemysłu, Handlu i Żeglugi.

Art.  7.

Wysokość wojennego podatku dochodowego wynosi 50% dochodu.

Art.  8.

Dochody osiągnięte w czasie od dnia 1 września 1939 r. do zakończenia ostatniego okresu obrachunkowego, poprzedzającego wydanie niniejszego dekretu, podlegają opodatkowaniu po wejściu w życie dekretu, dochody zaś osiągnięte od wskazanego wyżej okresu obrachunkowego do dnia 31 grudnia 1942 r. oraz dochody za lata następne podlegają opodatkowaniu po zakończeniu każdego roku kalendarzowego.

Art.  9.
1)
Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego składają Ministrowi Skarbu zamknięcia rachunkowe:
a)
za okres od dnia 1 września 1939 r. do zakończenia ostatniego okresu obrachunkowego, poprzedzającego wydanie niniejszego dekretu - w ciągu 6 miesięcy od dnia jego wejścia w życie;
b)
za okres od wskazanego wyżej zamkniętego okresu obrachunkowego i za dalsze lata - w ciągu 6 miesięcy po upływie każdego roku kalendarzowego.
(2)
Zamknięcia rachunkowe należy składać Ministrowi Skarbu po sprawdzeniu przez jednego z biegłych rachunkowych uznanych przez Ministra Skarbu. Minister Skarbu osobnym obwieszczeniem poda do wiadomości spis biegłych rachunkowych.
(3)
Po otrzymaniu zamknięcia rachunkowego Minister Skarbu może zarządzić badanie rachunkowości przedsiębiorstwa przez wyznaczoną przez siebie osobę.
Art.  10.
1)
Minister Skarbu ustala wymiar podatku na podstawie przedstawionego zamknięcia rachunkowego oraz, w przypadku przewidzianym w art. 9 ust. 3, sprawozdania osoby, która przeprowadziła badania, i zawiadamia o tem przedsiębiorstwo.
(2)
Wymierzony podatek płatny jest w ciągu 30 dni od chwili otrzymania przez przedsiębiorstwo zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
Art.  11.

Zwalnia się na czas trwania mocy obowiązującej niniejszego dekretu przedsiębiorstwa żeglugi morskiej i rybołóstwa morskiego od wszystkich innych danin i podatków na rzecz Skarbu Państwa i ciał samorządowych.

Art.  12.

Dekret niniejszy traci moc obowiązującą w terminie określonym przez rozporządzenie Rady Ministrów.

Art.  13.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrom Skarbu oraz Przemysłu, Handlu i Żeglugi.

Art.  14.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024