Izby rzemieślnicze i ich związek.

USTAWA
z dnia 19 lipca 1939 r.
o izbach rzemieślniczych i ich związku.

I.

Izby rzemieślnicze.

Art.  1.
1.
Ustanawia się izby rzemieślnicze, jako stałą reprezentację gospodarczych i zawodowych interesów rzemiosła.
2.
Izba rzemieślnicza jest instytucją samorządu gospodarczego i osobą prawa publicznego.
3.
Izba odpowiada za zobowiązania swoim majątkiem.
4.
Język polski jest językiem urzędowym izb rzemieślniczych.
Art.  2.

Minister Przemysłu i Handlu sprawuje nadzór nad izbami rzemieślniczymi.

Art.  3.
1.
Rada Ministrów na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu ustala w drodze rozporządzenia granice okręgów i siedziby izb rzemieślniczych.
2.
Należy przy wyznaczaniu granic okręgów i siedzib izb uwzględnić istniejący podział administracyjny Państwa na województwa.
3.
Minister Przemysłu i Handlu w przypadku zmiany granic lub ilości izb wyda zarządzenia o rozdziale i przekazaniu majątku izb oraz określa, w jakiej liczbie i którzy radcowie i ich zastępcy przechodzą z izb o zmniejszonych okręgach do innych izb.
4.
Izby w razie zmian ich okręgów dostosują swe statuty do poczynionych zmian w terminie określonym przez Ministra Przemysłu i Handlu; w przeciwnym razie zmiany statutów dokona Minister Przemysłu i Handlu.
Art.  4.
1.
Do zakresu działania izb rzemieślniczych należy:
1)
organizowanie samodzielnie lub łącznie z cechami i ich związkami oraz innymi organizacjami rzemieślniczymi zbiorowych przedsięwzięć o charakterze gospodarczym oraz popieranie organizacyj gospodarczych i finansowych instytucyj rzemieślniczych;
2)
organizowanie i popieranie instytutów badawczych, muzeów, wystaw, pokazów, jarmarków rzemieślniczych, biur informacyjnych i burs terminatorskich;
3)
popieranie szkół i kursów rzemieślniczych oraz przyczynianie się w inny sposób do podniesienia sprawności zawodowej rzemieślników;
4)
wydawanie przepisów i zarządzeń, regulujących sprawy terminatorskie w myśl przepisów prawa przemysłowego i czuwanie nad ich wykonaniem przez prowadzenie odpowiedniej kontroli;
4a) 1
czuwanie nad wykonywaniem przepisów o ochronie pracy uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych.
5)
tworzenie komisyj egzaminacyjnych czeladniczych i mistrzowskich na zasadzie przepisów prawa przemysłowego oraz tworzenie komisyj specjalnych, związanych z wykonywaniem zadań izb rzemieślniczych;
6)
prowadzenie wykazu wszystkich warsztatów rzemieślniczych, znajdujących się w okręgu izby;
7)
współdziałanie z władzami państwowymi w sprawach dotyczących interesów rzemiosła, przez udzielanie wiadomości i wydawanie opinii;
8)
przedstawianie władzom państwowym i samorządowym życzeń i wniosków, dotyczących interesów rzemiosła oraz odnoszących się do wykonywania obowiązujących przepisów prawnych z tym związanych;
9)
wyznaczanie biegłych do wydawania opinii w zakresie spraw dotyczących rzemiosła;
10)
przedstawianie kandydatów w przypadkach, w których udział reprezentantów rzemiosła przewidują obowiązujące przepisy na stanowiska: sędziów handlowych, członków rad państwowych, komisyj podatkowych itp.;
11)
wydawanie opinii oraz zaświadczeń o istniejących zwyczajach w rzemiośle;
12)
tworzenie sądów polubownych do rozstrzygania sporów, wynikłych ze stosunków zawodowych między rzemieślnikami, którzy nie należą do zrzeszeń rzemieślniczych lub należą do zrzeszeń, których statuty nie przewidują sądów polubownych;
13)
zbieranie danych statystycznych, dotyczących rzemiosła;
14)
współdziałanie ze związkiem izb rzemieślniczych w spełnianiu jego ustawowych zadań;
15) 2
sprawowanie nadzoru nad cechami i ich związkami.
2.
Izby rzemieślnicze spełniają nadto inne czynności i zadania, przekazane im ustawami i rozporządzeniami.
Art.  5.
1. 3
Izba rzemieślnicza składa się z radców w 3/5 częściach, wybranych przez rzemieślników i w 2/5 częściach, powołanych przez Ministra Przemysłu i Handlu; zastępcy ich są wybierani i powoływani w ilości równej liczbie radców.
2.
Statut ustala liczbę radców w każdej izbie, podział okręgu izby na obwody wyborcze oraz liczbę radców, przypadających z wyboru na każdy obwód wyborczy. Ogólna liczba radców każdej izby nie może być mniejsza od 15 i powinna być podzielna przez 5.
Art.  6. 4

1.
Czynne prawo wyborcze posiadają pełnoletni rzemieślnicy obywatele polscy nieograniczeni w prawach, wykonywający w dniu zarządzenia wyborów samoistnie rzemiosło na podstawie karty rzemieślniczej lub koncesji.
2.
Osoby prawne, prowadzące samoistnie rzemiosło, wykonywają czynne prawo wyborcze przez osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie, nieograniczone w prawach, posiadające uzdolnienie zawodowe wymagane do uzyskania karty rzemieślniczej lub koncesji. Sposób wykonywania czynnego prawa wyborczego przez osoby prawne ustali ordynacja wyborcza.
3.
Bierne prawo wyborcze posiadają rzemieślnicy posiadający czynne prawo wyborcze w danym obwodzie wyborczym, którzy przed dniem zarządzenia wyborów ukończyli 25 lat życia.
4.
Nie posiadają czynnego i biernego prawa wyborczego osoby pozbawione praw publicznych i obywatelskich praw honorowych bądź też prawa wykonywania zawodu.
Art.  7.
1.
Minister Przemysłu i Handlu zarządza wybory do izby rzemieślniczej i w tym celu mianuje komisarza wyborczego. Komisarz wyborczy powołuje główną komisję wyborczą spośród osób przedstawionych przez izbę. Główna komisja wyborcza powołuje obwodowe komisje wyborcze spośród reprezentantów rzemiosła. Zadaniem komisyj wyborczych jest przygotowanie i przeprowadzenie wyborów w okręgu izby.
2.
Komisarz wyborczy ustala liczbę członków komisyj wyborczych, spełnia nadzór nad czynnościami komisyj i przewodniczy głównej komisji wyborczej.
Art.  8.
1. 5
(skreślony).
2. 6
(skreślony).
3.
Radcowie izby i ich zastępcy są wybierani w tajnym głosowaniu spośród kandydatów zgłoszonych na listach wyborczych.
4. 7
Minister Przemysłu i Handlu po wysłuchaniu opinii Związku Izb Rzemieślniczych wyda w drodze rozporządzenia ordynację wyborczą, która ustali sposób tworzenia komisyj wyborczych, zgłaszania list wyborczych, tok postępowania wyborczego oraz sposób wykonywania prawa wyborczego przez osoby prawne (art. 6 ust. 2). W tym samym trybie Minister Przemysłu i Handlu może dokonać zmiany ordynacji wyborczej.
5.
Minister Przemysłu i Handlu rozstrzyga zarzuty przeciwko ważności wyborów.
6.
Minister Przemysłu i Handlu może unieważnić wybory w całości lub części jedynie z powodu uchybienia przepisom ustawy niniejszej lub ordynacji wyborczej do izby, przy czym decyzja ta jest ostateczna. W razie unieważnienia wyborów Minister Przemysłu i Handlu zarządza jednocześnie ponowne wybory, które powinny odbyć się w ciągu trzech miesięcy od daty zarządzenia.
Art.  9.
1. 8
Radcowie izby i ich zastępcy są wybierani na lat 5. Na taki sam okres czasu są powoływani przez Ministra Przemysłu i Handlu radcowie, nie podlegający wyborowi, w liczbie 3 spośród osób zasłużonych dla rzemiosła, a pozostali - spośród rzemieślników mających kwalifikacje określone w art. 6 ust. 3.
2.
Radcowie izby pełnią swoje obowiązki po upływie kadencji do czasu zwołania pierwszego zebrania nowo wybranych i powołanych przez Ministra Przemysłu i Handlu radców izby.
3.
Zastępca wchodzi w prawa i obowiązki radcy na czas jego choroby lub zawieszenia w czynnościach, na stałe zaś - w razie utraty mandatu.
4.
Minister Przemysłu i Handlu może w razie wszczęcia przeciwko radcy izby postępowania karno-sądowego zawiesić go w czynnościach radcy.
5.
Ustępujący radcowie i ich zastępcy tak z wyboru, jak i powołani mogą być ponownie wybierani lub powoływani.
Art.  10.
1.
Radcowie izby są obowiązani uczestniczyć w zebraniach plenarnych izby oraz w posiedzeniach zarządu izby i komisyj, do których zostali wybrani.
2.
Radcowie izby sprawują swe czynności bezpłatnie, mają jednak prawo do zwrotu kosztów, poniesionych w związku z wykonywaniem tych czynności, w granicach ustalonych w statucie izby.
3.
Radca, który bez usprawiedliwienia opuścił dwa kolejne zebrania plenarne izby lub w ciągu roku cztery posiedzenia zarządu izby lub komisji, do których został wybrany, może być uchwałą plenarnego zebrania izby pozbawiony mandatu radcy. Uprawnienie to w stosunku do radcy z powołania służy Ministrowi Przemysłu i Handlu.
Art.  11.
1.
Minister Przemysłu i Handlu, po przeprowadzeniu wyborów, wyznacza dzień, godzinę i miejsce otwarcia izby rzemieślniczej.
2.
Pierwsze plenarne zebranie izby zwołuje dotychczasowy prezes izby, a w braku jego - komisarz wyborczy. Zebranie otwiera przedstawiciel Ministra Przemysłu i Handlu i przewodniczy do chwili wyboru prezesa izby.
Art.  12. 9

1.
Plenarne zebranie izby wybiera bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym 2 kandydatów na dyrektora izby z wyższym wykształceniem i przynajmniej z trzyletnią pracą w samorządzie gospodarczym lub w organizacjach rzemieślniczych. W przypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Przemysłu i Handlu może zwolnić kandydata od jednego z tych warunków. Minister Przemysłu i Handlu zatwierdza jednego z kandydatów na stanowisko dyrektora.
2.
W razie odmowy zatwierdzenia kandydata plenarne zebranie izby dokona ponownego wyboru w terminie do trzech miesięcy od daty doręczenia izbie decyzji Ministra Przemysłu i Handlu.
3.
Dyrektor jest odpowiedzialnym szefem biura izby oraz kieruje pracą przygotowawczą i wykonawczą w sprawach wynikających z zakresu działania izby.
4.
Minister Przemysłu i Handlu może zwolnić dyrektora po wysłuchaniu zarządu izby. Umowa, zawarta z dyrektorem, podlega zatwierdzeniu przez Ministra Przemysłu i Handlu.
5.
Minister Przemysłu i Handlu może powołać w okresie nieobsadzenia stanowiska dyrektora izby osobę, która pełni obowiązki do czasu obsadzenia tego stanowiska. Jeżeli Minister Przemysłu i Handlu nie skorzysta z powyższego uprawnienia, prezes izby na podstawie uchwały zarządu wyznaczy do czasowego pełnienia obowiązków dyrektora osobę spośród personelu biurowego izby.
Art.  13.

Minister Przemysłu i Handlu zatwierdza zawierane przez izbę umowy o pracę z terminem wypowiedzenia dłuższym niż sześć miesięcy.

Art.  14.
1.
Fundusze izby składają się:
1) 10
z dotacji ze Skarbu Państwa przewidzianej w art. 19 ust. 2 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199),
2)
z opłat za korzystanie z jej urządzeń,
3)
z dochodów z własnego majątku,
4)
z dochodów nadzwyczajnych.
2.
Fundusze izby mogą być przeznaczane tylko na spełnianie zadań, określonych ustawą i niniejszą lub statutem izby.
3.
Izba może pobierać opłaty za korzystanie z jej urządzeń, udzielanie porad oraz inne czynności, wynikające z zadań i zakresu jej działania, a służące interesom rzemieślników. Minister Przemysłu i Handlu ustala górną granicę tych opłat.
4.
Fundusze izby, nie przeznaczone na pokrywanie bieżących wydatków, należy lokować w sposób przepisany dla lokat, posiadających bezpieczeństwo prawne. Minister Przemysłu i Handlu może zezwolić na inny sposób lokaty w przypadkach zasługujących na uwzględnienie.
5. 11
(skreślony).
Art.  15.
1.
Minister Przemysłu i Handlu ustala sposób układania budżetów, prowadzenia rachunkowości izb rzemieślniczych, sporządzania rocznych zamknięć rachunkowych i bilansów majątkowych oraz sposób przeprowadzenia kontroli całokształtu gospodarki finansowej i majątkowej izb.
2.
Plenarne zebranie izby uchwala corocznie preliminarz budżetowy na rok następny i przedstawia go do zatwierdzenia Ministrowi Przemysłu i Handlu w terminie przez niego ustalonym.
Art.  16.

Izby rzemieślnicze są zwolnione od wszelkich podatków i opłat w tym samym zakresie i w tych samych przypadkach, w jakich obowiązujące ustawy przewidują to w stosunku do związku samorządu terytorialnego.

Art.  17.
1.
Statut izby zawiera postanowienia dotyczące jej organizacji.
2.
Plenarne zebranie izby uchwala statut izby i jego zmiany. Uchwały te podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Przemysłu i Handlu.
3.
Statut ustala:
1)
nazwę i miejsce siedziby izby i okręg jej działania;
2)
szczegółowy zakres działania izby;
3)
liczbę radców izby oraz ich zastępców;
4)
liczbę członków zarządu, komisji rewizyjnej i ich zastępców;
5)
sposób wyboru zarządu izby (prezesa, wiceprezesa, członków i ich zastępców) oraz komisji rewizyjnej;
6)
prawa i obowiązki radców izby oraz członków zarządu i komisyj;
7)
zakres działania plenarnego zebrania i izby;
8)
zakres działania zarządu i dyrektora izby oraz jego zastępcy;
9)
sposób reprezentowania izby;
10)
sposób zwoływania plenarnych zebrań izby, zarządu i komisyj oraz warunki prawomocności ich uchwał;
11) 12
podział okręgu izby na obwody wyborcze oraz liczbę radców z wyboru na każdy obwód wyborczy;
12)
sposób wydawania regulaminów komisyj egzaminacyjnych czeladniczych, mistrzowskich i innych.
4.
Nadto statut może zawierać inne postanowienia, związane z wypełnianiem zadań izby.
Art.  18.
1.
Wszystkie stowarzyszenia rzemieślnicze, cechy i związki cechów są obowiązane udzielać wiadomości, wykazów i posiadanych danych statystycznych na żądanie izby, w której okręgu mają swą siedzibę, oddział lub delegaturę, albo na której okręg rozciągają swą działalność. Ten sam obowiązek ciąży na osobach i przedsiębiorstwach, wykonywających samoistnie rzemiosło w okręgu izby.
2.
Winni naruszenia postanowień ust. 1 podlegają karze porządkowej w wysokości do 50 zł.
3.
Do nakładania kar porządkowych jest powołany zarząd izby. Od orzeczenia zarządu izby służy ukaranemu prawo odwołania do właściwego wojewody w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia orzeczenia.
4.
Ściąga się grzywnę w drodze egzekucji administracyjnej w razie nieuiszczenia jej w terminie siedmiu dni od daty jej uprawomocnienia się.
5.
Zarząd izby może przed wykonaniem kary uchylić swe orzeczenie, jeżeli ukarany dopełni obowiązku, przewidzianego w ust. 1 i przedstawi należyte usprawiedliwienie.
Art.  19.

Minister Przemysłu i Handlu:

1)
może rozwiązać izbę, jeżeli działalność jej narusza obowiązujące przepisy prawne albo też, jeżeli izba mimo wezwania władzy nadzorczej zaniedbuje spełnianie swych zadań;
2)
może również rozwiązać izbę w razie wcielenia okręgu jednej izby do drugiej lub w razie zmiany granic jej okręgu;
3)
ustanawia jednocześnie z rozwiązaniem izby zarząd tymczasowy, któremu przysługują uprawnienia plenarnego zebrania izby i jej zarządu.
Art.  20.

Poza izbami rzemieślniczymi, powstałymi na zasadzie ustawy niniejszej, żadna organizacja lub instytucja bez względu na jej cel lub charakter, nie może przybrać nazwy "Izba rzemieślnicza".

II.

Związek izb rzemieślniczych.

Art.  21.
1.
Izby rzemieślnicze tworzą wspólną organizację pod nazwą "Związek izb rzemieślniczych Rzeczypospolitej Polskiej" z siedzibą w m.st. Warszawie.
2. 13
Stosuje się odpowiednio do Związku izb rzemieślniczych przepisy art. 1 ust. 2-4 oraz art. 2, 16 i 19.
Art.  22.
1.
Do zadań Związku izb rzemieślniczych należy:
1)
reprezentacja ogólnych interesów rzemiosła wobec władz państwowych i samorządowych;
2)
uzgadnianie stanowiska izb rzemieślniczych w sprawach o znaczeniu ogólnym dla interesów rzemiosła oraz przedstawianie władzom na ich żądanie lub z własnej inicjatywy opinii, życzeń i wniosków, dotyczących całokształtu organizacji i polityki gospodarczej rzemiosła;
3)
ustalanie w porozumieniu z izbami rzemieślniczymi wytycznych działalności samorządu gospodarczego rzemiosła w sprawach dotyczących obszaru całego Państwa;
4)
współdziałanie z władzami państwowymi, izbami rzemieślniczymi i ogólnopolskimi związkami cechów w sprawach, dotyczących interesów rzemiosła przez udzielanie wiadomości i wydawanie opinii;
5)
badanie ogólnych warunków rozwoju rzemiosła oraz zbieranie danych statystycznych, jak również danych, obrazujących gospodarcze położenie rzemiosła;
6) 14
dostarczanie właściwym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Planowania wszelkich wiadomości i danych dotyczących rzemiosła, potrzebnych do sporządzenia planów gospodarczych i dotyczących ich wykonywania.
2.
Związek izb rzemieślniczych ma prawo organizowania i popierania wszelkiego rodzaju instytucyj, przeznaczonych do podnoszenia poziomu oświaty zawodowej i wzmożenia wytwórczości rzemieślniczej.
3.
Właściwe władze państwowe będą przesyłały Związkowi izb rzemieślniczych do zaopiniowania projekty ustaw przed skierowaniem ich na drogę ustawodawczą oraz projekty rozporządzeń, mające znaczenie dla rzemiosła.
4. 15
Związek Izb Rzemieślniczych spełnia nadto inne czynności i zadania przekazane mu na podstawie obowiązujących przepisów.
Art.  23.

Organami Związku izb rzemieślniczych są: rada, zarząd i komisja rewizyjna.

Art.  24.
1.
Rada Związku izb składa się z prezesów izb i z zarządu Związku izb rzemieślniczych. Rada wybiera ze swego grona prezesa i wiceprezesa. Prezes izby w razie niemożności uczestniczenia w posiedzeniach rady wyznacza swego zastępcę. W posiedzeniach rady uczestniczą również dyrektorzy izb rzemieślniczych z głosem doradczym.
2.
Zarząd Związku składa się z prezesa, 2 wiceprezesów oraz 5 członków i 3 zastępców, wybranych przez radę Związku. Minister Przemysłu i Handlu zatwierdza prezesa i wiceprezesów.
3.
Komisja rewizyjna Związku składa się z 3 członków i 1 zastępcy, wybranych przez radę Związku spoza swego grona.
4.
Kadencja rady Związku, zarządu i komisji rewizyjnej trwa pięć lat i biegnie od dnia ukonstytuowania się tych organów.
Art.  25. 16

Rada wybiera kandydata na dyrektora Związku. Do dyrektora stosują się odpowiednie przepisy art. 12.

Art.  26.
1.
Statut ustala organizację Związku, sposób wyboru i zakres działania jego władz.
2.
Statut i jego zmiany uchwala Rada Związku, a zatwierdza je Minister Przemysłu i Handlu.
Art.  27.
1.
Rada Związku uchwala co rocznie preliminarz budżetowy na rok następny i przedstawia go do zatwierdzenia Ministrowi Przemysłu i Handlu w terminie przez niego ustalonym.
2.
Minister Przemysłu i Handlu ustala zasady ponoszenia kosztów utrzymania Związku izb rzemieślniczych. Każda izba ponosi koszty w takiej części ogólnej sumy swych wydatków, jaką stanowi koszt utrzymania Związku w ogólnej sumie wydatków wszystkich izb. W tym celu każda izba wstawia do swego budżetu odpowiednią kwotę, wypłacaną Związkowi izb po zatwierdzeniu budżetu izby.
3.
Przepisy art. 15 ust. 1 mają tu odpowiednie zastosowanie.

III.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  28.
1.
Izby rzemieślnicze, istniejące w dniu wejścia w życie ustawy niniejszej, działają aż do ukonstytuowania się izb w nowym składzie na podstawie postanowień tej ustawy. Postanowienie niniejsze stosuje się odpowiednio do rady, zarządu i komisji rewizyjnej Związku izb rzemieślniczych.
2.
Izby rzemieślnicze, ukonstytuowane na podstawie przepisów ustawy niniejszej, przejmują z mocy ustawy od izb istniejących wszelkie sprawy, majątek i zobowiązania.
3.
Dotychczasowe statuty służbowe pracowników izb rzemieślniczych i ich Związku powinny być dostosowane do postanowień ustawy mniejszej i w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia jej w życie przedstawione Ministrowi Przemysłu i Handlu do zatwierdzenia.
Art.  29.

Dotychczasowe przepisy, ustalające granice okręgów i siedziby izb rzemieślniczych, pozostają w mocy do czasu wydania rozporządzenia Rady Ministrów, przewidzianego w art. 3 ust. 1.

Art.  30.

Nie stosuje się przepisów art. 12 ust. 1 do dyrektorów izb i Związku izb rzemieślniczych, którzy piastowali te stanowiska w dniu wejścia w życie ustawy niniejszej.

Art.  31. 17

(skreślony).

Art.  32.

Z dniem wejścia w życie ustawy niniejszej traci moc obowiązującą rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o izbach rzemieślniczych i ich Związku (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 638).

Art.  33.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  34.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 ust. 1 pkt 4a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
2 Art. 4 ust. 1 pkt 15 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
3 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
4 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
5 Art. 8 ust. 1 skreślony przez art. 1 pkt 4 lit. a) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
6 Art. 8 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 4 lit. a) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
7 Art. 8 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
8 Art. 9 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
9 Art. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 6 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
10 Art. 14 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
11 Art. 14 ust. 5 skreślony przez art. 1 pkt 7 lit. b) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
12 Art. 17 ust. 3 pkt 11 zmieniony przez art. 1 pkt 8 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
13 Art. 21 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
14 Art. 22 ust. 1 pkt 6 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. a) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
15 Art. 22 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. b) dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
16 Art. 25 zmieniony przez art. 1 pkt 11 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.
17 Art. 31 skreślony przez art. 1 pkt 12 dekretu z dnia 21 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.23.155) zmieniającego nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1948 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024