Sprzedaż wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 sierpnia 1937 r.
o sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 2 - 3, 4 - 7 i 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 617) w brzmieniu ustawy z dnia 9 kwietnia 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 218) oraz na podstawie art. 2, 3 i 5 tej ustawy zarządzam co następuje:
§  1.
Polski Monopol Tytoniowy wprowadza wyroby tytoniowe do obrotu bądź przez własne zakłady, bądź przez hurtowników, z którymi zawrze odpowiednią umowę.
§  2.
(1)
Sprzedaż wyrobów tytoniowych dzieli się na sprzedaż hurtową, zwykłą detaliczną i drobną.
(2)
Sprzedaż hurtowa jest to zbyt przeważnie większych ilości innym kupcom.
(3)
Sprzedaż zwykła detaliczna jest to zbyt w mniejszych ilościach zarówno innym kupcom, jak i spożywcom.
(4)
Sprzedaż drobna jest to zbyt wyłącznie spożywcom.
§  3.
(1)
Hurtowa sprzedaż wyrobów tytoniowych może być prowadzona wyłącznie przez Polski Monopol Tytoniowy lub przez osoby, z którymi Polski Monopol Tytoniowy zawarł umowę o taką sprzedaż.
(2)
W umowach o hurtową sprzedaż wyrobów tytoniowych Polski Monopol Tytoniowy ustala:
1)
terytorialny rejon, na którego obszarze dany hurtownik będzie miał prawo i obowiązek sprzedaży wyrobów tytoniowych detalistom i drobnym sprzedawcom tych wyrobów,
2)
monopolowy zakład sprzedaży, w którym hurtownik będzie obowiązany nabywać wyroby tytoniowe,
3)
dla własnych hurtowni Polski Monopol Tytoniowy ustala również ich rejon terytorialny.
§  4.
(1)
Zwykła detaliczna sprzedaż wyrobów tytoniowych może być prowadzona wyłącznie przez osoby, z którymi Polski Monopol Tytoniowy zawarł umowę o taką sprzedaż.
(2)
W umowach o zwykłą detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych Polski Monopol Tytoniowy ustala właściwą terytorialnie hurtownię, w której detalista ma nabywać wyroby tytoniowe.
(3)
W każdej umowie o zwykłą detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych Polski Monopol Tytoniowy określa czy sprzedaż ta ma być prowadzona w specjalnym sklepie tytoniowym, czy też w sklepie mieszanym.
§  5.
(1)
Drobna sprzedaż wyrobów tytoniowych może być prowadzona wyłącznie przez osoby, z którymi Polski Monopol Tytoniowy zawarł umowę o taką sprzedaż, bądź przez osoby, które na taką sprzedaż uzyskały zezwolenie właściwego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych.
(2)
Drobni sprzedawcy wyrobów tytoniowych nabywają te wyroby bądź we właściwej terytorialnie hurtowni, bądź u detalistów z rejonu tej hurtowni. Miejsce zakupu dla poszczególnych drobnych sprzedawców określa Polski Monopol Tytoniowy.
(3)
W każdej umowie o drobną sprzedaż wyrobów tytoniowych Polski Monopol Tytoniowy określa, czy sprzedaż ta ma być prowadzona jako sprzedaż "sklepowa" w specjalnym sklepie tytoniowym, bądź w sklepie mieszanym, czy też jako sprzedaż "domowa" w zakładzie hotelarskim, bądź gastronomicznym.
(4)
W każdym zezwoleniu na drobną sprzedaż wyrobów tytoniowych, które jest udzielane według załączonego wzoru (załącznik Nr 1) urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych określa, czy sprzedaż ta ma być prowadzona jako sprzedaż "uliczna", czy też "dworcowa" lub "ruchoma".
(5)
Jako sprzedaż "uliczna" rozumie się taka sprzedaż, prowadzona w ustalonym miejscu, przy której kupujący może nabyć wyroby tytoniowe bez konieczności wejścia do pomieszczenia, w którym wyroby są sprzedawane.
(6)
Jako sprzedaż "dworcowa" rozumie się sprzedaż prowadzona we wszystkich przeznaczonych dla publiczności w ruchu osobowym pomieszczeniach i peronach dworców kolejowych, lotniczych, autobusowych i morskich.
(7)
Jako sprzedaż "ruchoma" rozumie się sprzedaż prowadzona z obnośnych skrzynek lub z wózków, w pociągach, na wystawach, targach itp.
§  6.
(1)
Hurtownicy, detaliści i drobni sprzedawcy, prowadzący sprzedaż w specjalnych sklepach tytoniowych, mogą sprzedawać wszystkie wprowadzone do obrotu przez Polski Monopol Tytoniowy wyroby tytoniowe.
(2)
Drobni sprzedawcy z wyjątkiem wymienionych w ustępie poprzednim mogą sprzedawać:
1)
w sprzedaży sklepowej, ulicznej i dworcowej tylko papierosy i cygara wyrobu Polskiego Monopolu Tytoniowego, a za zgodą Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego, względnie właściwego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych, również tytoń wyrobu Polskiego Monopolu Tytoniowego,
2)
w sprzedaży domowej i ruchomej tylko cygara i papierosy wprowadzone do obrotu przez Polski Monopol Tytoniowy.
(3)
O ile z umów z zarządami monopolów zagranicznych wynika obowiązek dopuszczenia do sprzedaży wyrobów tych monopolów w szerszym zakresie, aniżeli to wynika z przepisów ustępu poprzedniego, Polski Monopol Tytoniowy będzie uprawniony do rozszerzenia prawa sprzedaży tych wyrobów.
§  7.
(1)
Wyroby tytoniowe z wyjątkiem wymienionych w ustępie następnym, wolno sprzedawać tylko w oryginalnych bezpośrednich opakowaniach zaopatrzonych etykietą lub banderolą monopolową.
(2)
Wyrabiane przez Polski Monopol Tytoniowy cygara i papierosy oraz skrętki i tytoń do żucia mogą być sprzedawane na sztuki, a presówka i tabaka na wagę.
(3)
Bez zgody Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego nie wolno sprzedawcom wyrobów tytoniowych umieszczać na opakowaniach z wyrobami tytoniowymi żadnych oznaczeń lub napisów.
§  8.
Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego może wyłączać od sprzedaży niektóre gatunki wyrobów tytoniowych na określonych przez nią obszarach państwa.
§  9.
(1)
Wyroby tytoniowe mogą być sprzedawane spożywcom tylko po cenach taryfowych, tj. po cenach ustalanych w każdocześnie obowiązującym cenniku, wydawanym w drodze rozporządzenia Ministra Skarbu.
(2)
Detaliści i drobni sprzedawcy nabywają wyroby tytoniowe, w ustalonych dla nich miejscach zakupu tych wyrobów, po cenach taryfowych, zmniejszonych o rabat wynoszący:
1)
dla detalistów - 6% od tytoni krajanych i 8% od pozostałych wyrobów,
2)
dla drobnych sprzedawców, prowadzących sprzedaż sklepową w specjalnych sklepach tytoniowych - 6% od tytoni krajanych i 8% od pozostałych wyrobów,
3)
dla drobnych sprzedawców, prowadzących sprzedaż sklepową w sklepach mieszanych - 5% od tytoni krajanych i 6% od pozostałych wyrobów,
4)
dla drobnych sprzedawców, prowadzących sprzedaż uliczną, dworcową bądź ruchomą - 5% od tytoni krajanych i 7% od pozostałych wyrobów,
5)
dla drobnych sprzedawców, prowadzących sprzedaż domową - 6%.
(3)
Hurtownicy i detaliści są obowiązani udzielać detalistom i drobnym sprzedawcom rabatów określonych w ustępie poprzednim w punktach 1) - 5).
§  10.
(1)
Zezwolenia na drobną sprzedaż wyrobów tytoniowych "uliczną", "dworcową" i "ruchomą", wydaje właściwy urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych oznaczonej osobie i na oznaczone miejsce sprzedaży.
(2)
Zezwolenia te są wydawane bądź na czas nieograniczony, bądź na oznaczony okres czasu.
§  11.
Nie mogą otrzymać zezwolenia na sprzedaż wyrobów tytoniowych bądź zawrzeć umowy z Polskim Monopolem Tytoniowym o sprzedaż tych wyrobów:
a)
posłowie i senatorowie,
b)
pracownicy państwowi, samorządowi i instytucji publicznoprawnych, bez względu na charakter stosunku służbowego, z wyjątkiem pracowników pełniących funkcje bezpłatnie,
c)
osoby, przeciw którym toczy się postępowanie karne sądowe, karne skarbowe lub upadłościowe,
d)
osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu karnego na karę dodatkową utraty praw publicznych,
e)
osoby, skazane prawomocnie za przemytnictwo, nielegalną fabrykację lub sprzedaż wyrobów monopolowych, oszustwo i inne przestępstwa z chęci zysku, bądź za przestępstwa przeciwko Państwu,
f)
osoby, niezdolne według prawa cywilnego do zaciągania zobowiązań lub do swobodnego rozporządzania swym majątkiem,
g)
osoby, nie posiadające obywatelstwa polskiego,
h)
osoby stale zamieszkałe poza granicami państwa.
§  12.
(1)
Zezwolenia na drobną sprzedaż wyrobów tytoniowych są przywiązane do osób, którym zostały wydane i nie mogą być odstępowane innym osobom pod żadnym tytułem.
(2)
Posiadacz zezwolenia na prowadzenie drobnej sprzedaży wyrobów tytoniowych jest całkowicie odpowiedzialny za czynności zatrudnionego w jego przedsiębiorstwie personelu.
§  13.
(1)
Zezwolenia na sprzedaż wyrobów tytoniowych wygasają w razie:
1)
nierozpoczęcia sprzedaży w ciągu dwóch miesięcy od terminu określonego w zezwoleniu,
2)
śmierci osoby, której wydano zezwolenie,
3)
zrzeczenia się zezwolenia przez osobę, której zostało wydane,
4)
upływu okresu czasu, na jaki wydano zezwolenie.
(2)
Zezwolenia na sprzedaż wyrobów tytoniowych mogą być cofnięte bez uprzedniego wypowiedzenia w razie:
1)
gdy bez zgody urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych sprzedaż nie jest wykonywana dłużej niż przez 7 dni,
2)
ujawnienia, że sprzedaż wyrobów tytoniowych nie jest wykonywana na własne ryzyko i rachunek posiadacza zezwolenia,
3)
gdy ogłoszono upadłość posiadacza zezwolenia,
4)
gdy zajdą lub zostaną ujawnione okoliczności, wymienione w § 11 lit. d - g, które wykluczają daną osobę od otrzymania zezwolenia,
5)
gdy wyroby tytoniowe są sprzedawane po cenie innej niż ustalona przez Ministra Skarbu,
6)
gdy posiadacz zezwolenia uniemożliwia lub utrudnia władzom nadzorczym przeprowadzenie kontroli przedsiębiorstwa sprzedaży.
(3)
Zezwolenia na sprzedaż wyrobów tytoniowych mogą być cofnięte za wypowiedzeniem co najmniej trzymiesięcznym po stwierdzeniu naruszenia przez sprzedawcę przepisów o monopolu tytoniowym i o sprzedaży wyrobów tytoniowych, jeżeli to naruszenie nie daje podstawy do cofnięcia zezwolenia bez wypowiedzenia.
(4)
Orzekanie w sprawach wygaśnięcia i cofnięcia zezwolenia na drobną sprzedaż wyrobów tytoniowych zarówno jak i w innych sprawach z prowadzeniem takiej sprzedaży związanych należy w pierwszej instancji do urzędów skarbowych akcyz i monopolów państwowych.
§  14.
(1)
Odwołania od orzeczeń urzędów skarbowych akcyz i monopolów państwowych wydanych w sprawach wymienionych w § 13 ust. (4) rozstrzygają właściwe izby skarbowe (Urząd Wojewódzki Śląski, Wydział Skarbowy). Orzeczenia izb skarbowych rozstrzygające te odwołania są ostateczne w administracyjnym toku instancyj.
(2)
Odwołanie powinno być wniesione za pośrednictwem właściwego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych najpóźniej w ciągu dni 14, licząc od dnia następnego po dniu doręczenia orzeczenia.
(3)
Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie orzeczenia.
§  15.
Wszyscy sprzedawcy wyrobów tytoniowych obowiązani są:
1)
sprzedawać wyroby tytoniowe w dniach i godzinach określonych dla handlu, zależnie od jego rodzaju, przez władze administracji ogólnej,
2)
utrzymywać stale na składzie zapas wyrobów tytoniowych w ilości i doborze, ustalanym przez Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego,
3)
wyłączać ze sprzedaży wyroby tytoniowe uszkodzone, zepsute lub nieświeże,
4)
okazywać na żądanie nabywców obowiązujący cennik wyrobów tytoniowych,
5)
umieszczać zewnątrz lokalu (sklepu, kiosku, budki itp.) wywieszkę sporządzoną według załączonego wzoru (załącznik Nr 2) ; przepis ten nie dotyczy sprzedawców prowadzących "domową" sprzedaż wyrobów tytoniowych,
6)
posiadać książkę rewizyjną, służącą do zapisywania uwag organów nadzorczych z przeprowadzonej kontroli,
7)
prowadzić księgę przychodu i rozchodu wyrobów tytoniowych (drobni kupcy mogą prowadzić tylko księgę przychodu wyrobów tytoniowych),
8)
udzielać organom nadzorczym wszelkich wyjaśnień, związanych z wykonywaniem sprzedaży wyrobów tytoniowych i ułatwiać im sprawdzenie ksiąg i posiadanych zapasów,
9)
zabezpieczać wyroby tytoniowe od wpływów ujemnie działających na ich jakość np. przez wydzielanie silnej woni lub wilgoci.
§  16.
(1)
Wyłączone ze sprzedaży zgodnie z przepisami § 15 punkt 3) wyroby tytoniowe sprzedawca może zwrócić za pośrednictwem tego sprzedawcy, u którego były zakupione, Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu za 45% ich wartości według cen obowiązujących w chwili odstąpienia, o ile dotyczy to cygar, i za zwrotem 65% ich wartości, o ile to dotyczy innych wyrobów tytoniowych.
(2)
Należność przypadającą z tytułu przewidzianego w poprzednim ustępie zwrotu Polski Monopol Tytoniowy uiszcza wyrobami tytoniowymi.
§  17.
(1)
W razie zmiany cen wyrobów tytoniowych drobni sprzedawcy mogą je sprzedawać jeszcze po dawnych cenach w ciągu 10 dni od dnia obowiązywania zmiany.
(2)
W razie obniżenia ceny wyrobów tytoniowych Polski Monopol Tytoniowy wyrówna wyrobami tytoniowymi hurtownikom i detalistom różnicę ceny zakupu od zapasu przez nich posiadanego w dniu wejścia w życie obniżki, a dającego się ustalić na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg przychodu i rozchodu.
(3)
W razie podwyższenia cen wyrobów tytoniowych hurtownicy i detaliści obowiązani będą analogicznie wyrównać gotówką Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu różnicę ceny od posiadanego zapasu.
§  18.
Detaliści i drobni sprzedawcy wyrobów tytoniowych, z wyjątkiem drobnych sprzedawców, prowadzących sprzedaż "domową", "ruchomą" i "sklepową" w sklepach mieszanych, obowiązani są sprzedawać znaczki pocztowe.
§  19.
Nadzór nad sprzedażą wyrobów tytoniowych należy do władz skarbowych oraz organów Polskiego Monopolu Tytoniowego.
§  20.
Osoby, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego będą prowadziły sprzedaż wyrobów tytoniowych na podstawie zezwoleń przewidzianych w art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 617), winny nie później niż do dnia 10 marca 1938 r. zamienić to zezwolenie na nowe przewidziane w § 5 ust. (4) rozporządzenia niniejszego.
§  21.
Wprowadza się w życie postanowienia ustawy z dnia 9 kwietnia 1937 r. (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 218) na całym obszarze Państwa z wyjątkiem m. st. Warszawy z dniem 1 marca 1938 roku, a na obszarze m. st. Warszawy z dniem 10 marca 1938 roku.
§  22.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 marca 1938 roku, z wyjątkiem obszaru m. st. Warszawy, na którym wchodzi w życie z dniem 10 marca 1938 roku.
(2)
Równocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 30 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 676) i z dnia 31 października 1935 r. o zmianie rozporządzenia z dnia 30 października 1933 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 509).
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

URZĄD SKARBOWY

AKCYZ I MONOPOLÓW PAŃSTWOWYCH

w ...............

Nr .......

ZEZWOLENIE

Na podstawie §§ 5 i 10 rozporządzenia Ministra Skarbu z

dnia 31 sierpnia 1937 r. o sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz.

U. R. P. Nr 71, poz. 521) zezwala się ........................

..............................................................

(imię i nazwisko lub firma)

na wykonywanie drobnej sprzedaży wyrobów tytoniowych w .......

..............................................................

(miejscowość)

Sprzedaż ta będzie wykonywana, jako sprzedaż "uliczna",

"dworcowa", "ruchoma" *) w ...................................

..............................................................

..............................................................

(oznaczenie pomieszczenia i punktu, względnie terenu lub

linii kolejowej, gdzie sprzedaż ma być wykonywana)

Wyroby tytoniowe sprzedawane na mocy niniejszego zezwolenia

mogą być nabywane przez ......................................

(imię i nazwisko lub firma)

wyłącznie u sprzedawców określonych przez Polski Monopol

Tytoniowy.

Niniejsze zezwolenie ważne jest na czas nieograniczony, na

czas od dnia ......... 19 ... r. do dnia .......... 19... r.*)

NACZELNIK URZĘDU

(Pieczęć Urzędu)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYROBY TYTONIOWE

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024