Wykonanie ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 8 lipca 1937 r.
w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji i Skarbu w sprawie wykonania ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny lub grożącego Państwu niebezpieczeństwa (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 160) w brzmieniu, zmienionym ustawą z dnia 7 listopada 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 844) zarządza się co następuje:
Do art 2 ust. 1.
§  1.
(1)
Szef Sztabu Głównego komunikuje żądania Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych oraz udziela wytycznych w zakresie prac przygotowawczych, dotyczących wojennej sprawności sieci kolejowej, które mają być wykonane w czasie pokoju - Ministrowi Komunikacji, który na tej podstawie wydaje bądź sam, bądź przez upoważnione władze lub organa zarządzenia:
a)
co do kolei państwowych - własnym organom pracy w Ministerstwie Komunikacji i Dyrekcjom Okręgowym Kolei Państwowych;
b)
co do kolei prywatnych - zarządom tych kolei.
(2)
Władze kolei prywatnych wykonują powyższe zarządzenia pod nadzorem organów, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji.
§  2.
Wykonanie zarządzonych przez Ministra Komunikacji prac przygotowawczych, określonych w § 1, następuje przy współdziałaniu organów wojskowych, wyznaczonych przez Szefa Sztabu Głównego, który również w porozumieniu z Ministrem Komunikacji określa zakres i tryb tego współdziałania.

Do art. 3 i 5.

§  3.
Władzami właściwymi do występowania z żądaniami w myśl art. 3 lub w myśl art. 5 są:
a)
w czasie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, stwierdzonego uchwałą Rady Ministrów - Minister Spraw Wojskowych i upoważnione przez niego organa wojskowe;
b)
w czasie ogólnej lub częściowej mobilizacji - szef Sztabu Głównego i upoważnione przez niego organa wojskowe;
c)
w czasie wojny - Szef Sztabu Naczelnego Wodza i upoważnione przez niego organa wojskowe.

Do art. 7.

§  4.
Wojskowa służba kolejowa polega na:
a)
służbie w oddziałach wojsk kolejowych;
b)
wykonywaniu czynności kolejowych na stanowisku (zajęciu), powierzonym przez właściwe władze kolejowe, pod kierunkiem i nadzorem zwierzchników kolejowych, za które funkcjonariusz lub pracownik ponosi dyscyplinarną i karną odpowiedzialność wobec władz wojskowych.
§  5.
Powołanie do wojskowej służby kolejowej oraz zwolnienie z tej służby następuje w myśl szczególnych przepisów Ministra Spraw Wojskowych, wydanych w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.
§  6.
Przeznaczenie personelu cywilnego do wojskowej służby kolejowej w czasie wojny, mobilizacji lub gdy tego wymaga interes obrony Państwa, stwierdzony uchwałą Rady Ministrów, uskutecznia Minister Komunikacji na podstawie wytycznych Ministra Spraw Wojskowych lub Szefa Sztabu Głównego (§ 3 lit. a), b), ustalających w razie potrzeby ilość i rodzaj formacyj wojskowej służby kolejowej.

Do art. 9.

§  7.
(1)
Powołani do wojskowej służby kolejowej stają się żołnierzami z chwilą zgłoszenia się w miejscu przeznaczenia i stwierdzenia tego zgłoszenia się w pisemnym zarządzeniu przełożonego zaliczającego powołanych do stanu faktycznego jednostki wojskowej (wcielenie).
(2)
Wszelkie należności i inne prawa, związane z wykonywaniem wojskowej służby kolejowej, przysługują powołanemu do tej służby od chwili wcielenia i od tej chwili ciążą na nim wszelkie obowiązki, wynikające z pełnienia tej służby.
§  8.
(1)
Powołani do wojskowej służby kolejowej otrzymują z chwilą wcielenia najniższy stopień wojskowy, o ile z tytułu poprzedniej służby nie posiadają stopnia wojskowego.
(2)
Stwierdzenie stopnia wojskowego następuje w pisemnym zarządzeniu przełożonego po wcieleniu (§ 7 ust. 1).
(3)
Powołanym do wojskowej służby kolejowej mogą być nadane stopnie oficerów i podoficerów na czas wojny w myśl obowiązujących przepisów. Nadanie stopnia oficera na czas wojny następuje przez Naczelnego Wodza na wniosek Ministra Komunikacji.
§  9.
Powołani do wojskowej służby kolejowej, którzy nie składali jeszcze przysięgi wojskowej, składają tę przysięgę bezpośrednio po wcieleniu według roty, ustalonej w obowiązujących przepisach dla żołnierzy, wobec dowódcy wyznaczonego przez władzę wojskową lub też wobec wyznaczonego przez tę władzę duchownego odnośnego wyznania.
§  10.
(1)
Minister Spraw Wojskowych może zarządzić, by powołani do wojskowej służby kolejowej pełnili obowiązki służbowe w ubraniach cywilnych lub w odzieży służbowej kolejowej. W tym przypadku powołani otrzymują opaskę według wzoru, ustalonego przez Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Opaskę nosi się na lewym rękawie wierzchniego ubrania.
§  11.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Z dniem tym tracą moc:
a)
rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Kolei Żelaznych i Ministra Skarbu z dnia 8 sierpnia 1920 r. w przedmiocie wykonania ustawy o kolejach w czasie wojny (Dz. U. R. P. Nr 79, poz. 533);
b)
rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Kolei Żelaznych z dnia 18 marca 1921 r. w przedmiocie wojskowej służby kolejowej w czasie pokoju oraz wojennej służby kolejowej (Dz. U. R. P. Nr 45, poz. 272).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024