Zmiana rozporządzenia z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 października 1936 r.
o zmianie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych.

Na podstawie art. 3, 6 i 19 ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucji kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 109, poz. 973), zmienionej dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 82, poz. 507) zarządzam co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 967), zmienionym rozporządzeniem Ministra Skarbu 1 dnia 21 grudnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 96, poz. 611) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w § 5 ustęp drugi otrzymuje brzmienie:

"Wszelkie układy konwersyjne mogą być zawierane do dnia 31 października 1936 r. - a w ustępie trzecim dodaje się w końcu dwa nowe zdania w brzmieniu: "Układy konwersyjne zawarte w terminie oznaczonym w ustępie poprzedzającym będą zatwierdzane przez Komitet Konwersyjny, o ile zostaną przesłane do Banku Akceptacyjnego, Sp. Akc. do dnia 30 listopada 1936 r."

"Układy konwersyjne zawierane w myśl § 3 ust. 2 ze spółdzielniami rolniczo - handlowymi lub z osobami współzobowiązanymi ze spółdzielniami rolniczo - handlowymi z tytułu zobowiązań, objętych postępowaniem układowym na podstawie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. o ulgach w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 23) mogą być zatwierdzane przez Komitet Konwersyjny, chociażby ich zawarcie nastąpiło po dniu 31 października 1936 r., o ile zostaną przesłane do Komitetu Konwersyjnego do dnia 31 marca 1937 r."

2)
W § 6 po ust. 4 dodaje się dwa ustępy w brzmieniu:

"Po wygaśnięciu ustalonych w paragrafie poprzedzającym terminów do zawierania układów konwersyjnych Komitet Konwersyjny wydawać może decyzje i orzeczenia, określone w pkt 2 - 4, jedynie w sprawach wniesionych najpóźniej do dnia 31 grudnia 1936 r., a w sprawach układów konwersyjnych ze spółdzielniami rolniczo - handlowymi i z osobami współzobowiązanymi - do dnia 31 marca 1937 r.".

"Po upływie terminów do zawierania układów konwersyjnych (§ 5 ust. 2 i 3) oraz do wnoszenia spraw do Komitetu Konwersyjnego o uznanie winy stron w niedojściu do skutku układu (§ 6 ust. 5) - instytucje wierzycielskie będą miały swobodę w dochodzeniu swych wierzytelności rolniczych, które bądź nie zostały objęte układami konwersyjnymi, bądź też nie stanowią przedmiotu postępowania przed Komitetem Konwersyjnym, a dłużnikom nie będą przysługiwały uprawnienia przewidziane w art. 17 ust. (2) i (3) ustawy z dnia 24 marca 1933 r. o ułatwieniach dla instytucji kredytowych, przyznających dłużnikom ulgi w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 109, poz. 973)."

§  2.
Po upływie trzech lat przy układach konwersyjnych zawartych przed dniem 30 listopada 1934 r. i po upływie dwóch lat przy układach konwersyjnych zawartych po dniu 30 listopada 1934 r., licząc od daty obowiązywania poszczególnych układów - instytucje wierzycielskie uprawnione będą do pobierania od dłużników w ratach za okres półroczny z góry, od niespłaconego kapitału odsetek według następujących norm:
a)
przy układach konwersyjnych zawartych z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy A i z dzierżawcami gospodarstw wiejskich oraz przy układach konwersyjnych zawartych z osobami prawnymi (spółdzielniami rolniczo - handlowymi, spółkami wodnymi, spółkami maszynowymi oraz wydziałami powiatowymi) - 41/2% w stosunku rocznym;
b)
przy układach konwersyjnych, zawartych z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy B - 41/2%, w stosunku rocznym;
c)
przy układach konwersyjnych, zawartych z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy C - 6% w stosunku rocznym.
§  3.
Pomoc Skarbu Państwa dla instytucji wierzycielskich z tytułu obniżania dłużnikom odsetek od wierzytelności, objętych układami konwersyjnymi, zawartymi z posiadaczami gospodarstw wiejskich grupy A i B, dzierżawcami i osobami prawnymi (spółdzielniami rolniczo - handlowymi, spółkami wodnymi, spółkami maszynowymi oraz wydziałami powiatowymi), przedłuża się na dalszy rok, tj. na rok czwarty przy układach zawartych przed dniem 30 listopada 1934 r. i na rok trzeci przy układach zawartych po dniu 30 listopada 1934 r., licząc od daty obowiązywania poszczególnych układów.

Z tytułu powyższej pomocy w roku czwartym względnie trzecim obowiązywania wyżej wymienionych układów, instytucje wierzycielskie otrzymywać będą od sum wierzytelności, objętych układami:

1)
2% w stosunku rocznym - jeżeli wszystkie wierzytelności rolnicze instytucji wierzycielskiej stanowią co najmniej 50% ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję;
2)
1 1/2% w stosunku rocznym - jeżeli wszystkie wierzytelności rolnicze instytucji wierzycielskiej stanowią od 33% do 50% ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję;
3)
1% w stosunku rocznym - jeżeli wszystkie wierzytelności rolnicze instytucji wierzycielskiej stanowią od 10% do 33% ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję;

Stosunek sumy wierzytelności rolniczych instytucji wierzycielskiej do ogólnej sumy kredytów, udzielonych przez tę instytucję, ustalać się będzie według stanu na dzień 31 grudnia 1932 r.

Spółdzielniom kredytowym, komunalnym kasom oszczędności i gminnym kasom pożyczkowo - oszczędnościowym może być przyznana na podstawie decyzji Ministra Skarbu dodatkowa pomoc Skarbu Państwa, nie przewyższająca 3/4% w stosunku rocznym. Instytucjom wierzycielskim, zawierającym układy za pośrednictwem Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, pomoc ta może być podwyższona do 11/4% w stosunku rocznym.

§  4.
Po rozwiązaniu Komitetu Konwersyjnego na skutek ukończenia jego czynności w zakresie ustalonym przepisem § 6 ust. 2 pkt 1 - 4 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 967) - inne sprawy należące do zakresu działania Komitetu Konwersyjnego przejdą do zakresu działania Banku Akceptacyjneni, Sp. Akc.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024