Zabezpieczenie interesów osób, ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 kwietnia 1936 r.
o zabezpieczeniu interesów osób, ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 30 marca 1936 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 23, poz. 186) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wszelki majątek towarzystwa ubezpieczeń "Lebensversicherungs - Gesellschaft "Phönix" - Towarzystwo Ubezpieczeń na życie "Phönix", mającego swą siedzibę w Wiedniu, znajdujący się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub pochodzący z czynności prawnych, dokonanych na tym obszarze, oraz - bez względu na to gdzie znajdują się odpowiednie tytuły - akcje i udziały w majątku osób prawnych, mających siedzibę w Polsce, jak również wszelkie roszczenia do Skarbu Państwa Polskiego, służą na zaspokojenie roszczeń osób ubezpieczonych na życie w tem Towarzystwie za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę.
(2)
Majątek, niewpisany do rejestru lokat funduszu ubezpieczeniowego (art. 45 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kotroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64), oraz przychody z wszelkiego majątku - ulegają z mocy prawa zaliczeniu do masy majątkowej, wpisanej do rejestru, niezależnie od przepisów art. 39 i 45 tego rozporządzenia.
(3)
Spłaty wszelkich zobowiązań w stosunku do Towarzystwa Ubezpieczeń na życie "Phönix" mogą następować wyłącznie na rachunek bieżący, ustanowiony dla lokaty funduszów wpisanych do rejestru lokat funduszu ubezpieczeniowego, lub też do rąk kuratora (art. 3) albo osób przez niego uprawnionych.
(4)
Minister Skarbu jest władny przeznaczyć część wartości majątkowych, powstałych z realizacji roszczeń Towarzystwa do Skarbu Państwa Polskiego, na zaspokojenie roszczeń obywateli polskich z umów ubezpieczenia na życie, zawartych z Towarzystwem Ubezpieczeń na życie "Phönix" w walutach przedwojennych i w markach polskich. Tryb postępowania i zasady zaspokojenia tych roszczeń ustali Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
(5)
Nie podlegają zaspokojeniu z masy, wymienionej w ust. (1), roszczenia z umów, zawartych za jednorazową składkę przez Towarzystwo Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę, jeżeli składka jednorazowa została uiszczona zagranicą. Nadto za zgodą władzy nadzorczej mogą być wyłączone z pod zaspokojenia z tej masy roszczenia z umów, podlegających wykonaniu zagranicą.
Art.  2. 1

(1)
Do dnia 1 lipca 1940 r. nie można żądać wypłaty pożyczek (zaliczek) pod zastaw polis i wykupów oraz wszczynać postępowania sądowego lub egzekucyjnego w poszukiwaniu tych należności; postępowanie wszczęte wcześniej zawiesza się z mocy prawa.
(2)
Jeżeli ubezpieczający płacił składkę niższą od tej, która odpowiadałaby według ustalonych przez Ministra Skarbu podstaw technicznych świadczeniom zakładu, kurator obniży świadczenia do zakresu, odpowiadającego w myśl tych podstaw technicznych wysokości płaconej składki.
(3)
Wszystkie świadczenia zakładu z tytułu umów ubezpieczenia redukuje się - niezależnie od obniżki, dokonanej na podstawie ust. (2) - o 25%. Jeżeli świadczenie zostało częściowo wypłacone przed dniem wejścia w życie ustawy niniejszej, redukcji podlega jedynie część niewypłacona. W tym samym stosunku, jak świadczenia zakładu, redukuje się również składki ubezpieczeniowe, należne od dnia 1 maja 1936 r.,
(4)
Zakład ubezpieczeń nie może korzystać z praw do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania (wypowiedzenia z natychmiastowym skutkiem), przewidzianych na wypadek niepłacenia przez ubezpieczającego składek w terminie, jeżeli zaległość dotyczy składek, należnych za okres od dnia 1 maja 1936 r. do dnia wejścia w życie ustawy niniejszej, a ubezpieczający całą zaległość uiści w ciągu trzech miesięcy od pisemnego wezwania go przez kuratora do jej uiszczenia.
Art.  3.
(1)
Do masy majątkowej, służącej na zaspokojenie roszczeń z tytułu umów ubezpieczenia, zawartych przez Towarzystwo Ubezpieczeń na życie "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawicielstwa na Polskę, będą stosowane bez potrzeby ogłoszenia upadłości przepisy art. 60 - 62 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o kontroli ubezpieczeń z tą zmianą, że:
1)
czynności, do których w tych artykułach powołany jest sąd, wykonywa państwowa władza nadzorca nad zakładami ubezpieczeń,
2)
dopuszczenie ubezpieczających do udziału w postępowaniu zależy od uznania Ministra Skarbu,
3)
do nadzoru nad działalnością kuratora stosuje się przepisy, obowiązujące przy nadzorze nad działalnością zakładów ubezpieczeń,
4)
wynagrodzenie kuratora, koszty nadzoru oraz wydatki na administrowanie i zachowanie majątku i portfelu Towarzystwa Ubezpieczeń na życie "Phönix" pokrywane będą z powołanej masy majątkowej.
(2)
Państwowa władza nadzorcza nad zakładami ubezpieczeń może w każdej chwili odwołać kuratora i mianować inną osobę.
(3)
Kurator nie ma prawa zawierać nowych umów ubezpieczenia.
Art.  4.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  5.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 2 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1937 r. (Dz.U.37.52.407) zmieniającej nin. dekret z dniem 14 lipca 1937 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024