Zryczałtowanie podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 lutego 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o zryczałtowaniu podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw.

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 76, poz. 716) w brzmieniu nadanem dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 15) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
W latach podatkowych 1936 i 1937 podatek przemysłowy od obrotu będzie pobrany w formie ryczałtu od przedsiębiorstw, zaliczonych na rok podatkowy 1936 według taryfy, stanowiącej załącznik do art. 23 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym:
a)
do kategorji II świadectw przemysłowych dla przedsiębiorstw handlowych według części II lit. A rozdział I kategorja druga, p. p. 2 i 3 taryfy,
b)
do kategorji III i IV świadectw przemysłowych dla przedsiębiorstw handlowych według części II lit. A rozdziały I, IX, XII i XX taryfy,
c)
do kategorji VIII świadectw przemysłowych dla przedsiębiorstw przemysłowych według części II lit. C rozdziały IV i XVIII taryfy,
d)
do kategorji VI, VII i VIII świadectw przemysłowych dla przedsiębiorstw przemysłowych według części II lit. C rozdział XIX taryfy,

których obrót po włączeniu obrotów artykułami podlegającemi scalonemu podatkowi przemysłowemu wynosił za rok podatkowy 1935 kwotę nie-przekraczającą w stosunku całorocznym 50.000 zł.

(2)
Przedsiębiorstwa, wymienione w ustępie (1) niniejszego paragrafu, a prowadzone w roku 1936 (1937) pod inną firmą lub przez inną osobę niż w roku 1935 (1936), podlegają podatkowi przemysłowemu od obrotu w formie ryczałtu, jeżeli nie zmieniły zakresu i przedmiotu swojej działalności oraz jeżeli prowadzone są w obrębie tej samej miejscowości co w roku 1935 (1936).
§  2.
Z wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia przedsiębiorstw wyłączone są od opłaty zryczałtowanego podatku:
a)
spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie i inne przedsiębiorstwa, które obowiązane są do publicznego ogłaszania sprawozdań o swych operacjach lub do składania sprawozdań do zatwierdzania;
b)
przedsiębiorstwa sprzedaży mięsa, połączonej z wyrębem (część II lit. A rozdział I kategorja trzecia p. 3 oraz kategorja czwarta taryfy), przedsiębiorstwa drobnej sprzedaży mięsa i wędlin (część II lit. A rozdział I kategorja trzecia p. 1 oraz kategorja czwarta taryfy) oraz przedsiębiorstwa wyrobu wędlin (część II lit. C rozdział XIX taryfy);
c)
przedsiębiorstwa przemysłowe obowiązane do opłacania scalonego podatku przemysłowego w trybie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 13 kwietnia 1935 r. w sprawie poboru scalonego podatku przemysłowego od obrotów piwem, napojami winnemi, wódkami gatunkowemi, octem, kwasem octowym i drożdżami (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 230);
d)
przedsiębiorstwa, które do dnia 29 lutego 1936 r. złożą właściwemu urzędowi skarbowemu pisemne oświadczenie, że od początku 1936 r. prowadzą księgi handlowe w myśl kodeksu handlowego lub uproszczone księgi handlowe (Art. 87 § 2 ordynacji podatkowej).
§  3.
Celem obliczenia zryczałtowanego podatku przemysłowego od obrotu na lata 1936 i 1937 przedsiębiorstwa, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, zostaną zaliczone do jednej z grup według następującej taryfy:
Grupa Kwota rocznego podatku

w złotych

1 20
2 30
3 40
4 50
5 60
6 75
7 90
8 105
9 120
10 135
11 150
12 180
13 210
14 240
15 270
16 300
17 345
18 390
19 435
20 480
21 525
22 570
23 615
24 660
25 705
26 750
§  4.
(1)
Zaliczenie poszczególnych przedsiębiorstw do odpowiedniej grupy ryczałtu przy wykorzystaniu posiadanych konkretnych danych oraz wymiar zryczałtowanego podatku uskuteczniają urzędy skarbowe.
(2)
W przedsiębiorstwach prowadzących między innemi sprzedaż towarów objętych scalonym podatkiem przemysłowym, wyłącza się przy ustalaniu wysokości ryczałtu dane dotyczące towarów objętych scalonym podatkiem.
(3)
Urząd skarbowy powiadomi płatników pisemnie w terminie do dnia 31 marca 1936 r. o zaliczeniu przedsiębiorstwa do jednej z wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia grup ryczałtu.
(4)
Płatnikowi przysługuje prawo, w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia, o którem mowa w ustępie (3) niniejszego paragrafu, złożenia do urzędu skarbowego pisemnego wniosku o zaliczenie przedsiębiorstwa do innej grupy ryczałtu, niż to wymieniono w zawiadomieniu. Wniosek ten nie podlega opłacie stemplowej (art. 142, punkt 1) ustawy o opłatach stemplowych).
(5)
Brak- wniosku, o którym mowa w ustępie (4) niniejszego paragrafu, uważa się za zgodę na dokonane przez urząd skarbowy zaliczenie przedsiębiorstwa do jednej z wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia grup ryczałtu. Tak samo traktuje się wniosek złożony po terminie. Zawiadomienie, o którem mowa w ustępie (3) niniejszego paragrafu otrzymuje w razie niezłożenia wniosku lub złożenia wniosku po terminie moc nakazu płatniczego.
(6)
Wniesione w terminie wnioski płatników (ustęp (4) niniejszego paragrafu) rozpoznaje naczelnik urzędu skarbowego lub jego zastępca przy udziale płatnika. Zawiadomienie o dniu wyznaczonym do rozpoznania wniosku powinno być doręczone płatnikowi przynajmniej na 5 dni przed terminem. Od wezwania płatnika naczelnik urzędu skarbowego może odstąpić w przypadku, gdy uzna wniosek płatnika w całości za zasadny. W razie niezgłoszenia się płatnika w wyznaczonym terminie przyjmuje się, że płatnik złożony wniosek cofnął. Zawiadomienie, o którem mowa w ustępie (3) niniejszego paragrafu, otrzymuje w razie niezgłoszenia się płatnika w wyznaczonym terminie moc nakazu płatniczego. Wynik rozpoznawanego przy udziale płatnika wniosku winien być ujęty w formę protokółu, zaopatrzonego w podpis naczelnika urzędu skarbowego lub jego zastępcy oraz płatnika.
(7)
W przypadku uznania wniosku płatnika w całości za zasadny, wymiar zryczałtowanego podatku następuje w wysokości wymienionej we wniosku płatnika. O wymiarze tym będzie płatnik powiadomiony zapomocą nakazu płatniczego.
(8)
W razie osiągnięcia porozumienia pomiędzy naczelnikiem urzędu skarbowego lub jego zastępcą a płatnikiem co do zaliczenia przedsiębiorstwa do jednej z wyszczególnionych w § 3 niniejszego rozporządzenia grup ryczałtu, wymiar zryczałtowanego podatku następuje w wysokości określonej w porozumieniu. O wymiarze tym będzie płatnik powiadomiony zapomocą nakazu płatniczego.
(9)
W razie nieosiągnięcia porozumienia, przedsiębiorstwo płatnika zostaje wyłączone spośród przedsiębiorstw opłacających zryczałtowany podatek w myśl niniejszego rozporządzenia i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem przemysłowym od obrotu na zasadach ogólnych.
§  5.
Nakazy płatnicze na zryczałtowany podatek (§ 4 ustęp (7) i (8) niniejszego rozporządzenia) winny być doręczone płatnikom do dnia 15 maja 1936 r.
§  6.
Zryczałtowany podatek przemysłowy od obrotu na lata 1936 i 1937 płatny jest corocznie w czterech równych ratach: do 15 czerwca, do 15 września, do 15 listopada i do 15 lutego.
§  7.
Niewpłacone w terminie raty zryczałtowanego podatku będą ściągnięte przymusowo wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnemi.
§  8.
Urząd skarbowy może wyjątkowo zwalniać od zryczałtowanego podatku ubogich płatników w granicach art. 3 ust. ostatni ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym.
§  9.
(1)
Od zawiadomień i nakazów płatniczych na zryczałtowany podatek służy płatnikom prawo wnoszenia odwołań w terminie dni 30 od doręczenia zawiadomienia lub nakazu płatniczego.
(2)
Odwołania mogą dotyczyć wyłącznie pociągnięcia przedsiębiorstwa do opłaty zryczałtowanego podatku wbrew przepisom §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia.
(3)
Nadto w terminie do dnia 15 czerwca 1936 r. włącznie służy płatnikom prawo wnoszenia zażaleń w sprawie niezaliczenia przedsiębiorstwa do rzędu przedsiębiorstw, opłacających zryczałtowany podatek w myśl niniejszego rozporządzenia.
(4)
Odwołania oraz zażalenia przedstawia naczelnik urzędu skarbowego z własnym wnioskiem komisji odwoławczej do rozstrzygnięcia.
(5)
Wniesienie odwołania bądź zażalenia nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia w przepisanym terminie podatku zryczałtowanego, bądź wymierzonego według zasad ogólnych ani też prawa władzy skarbowej do ściągnięcia wymierzonego podatku.
§  10.
Jeżeli zostanie stwierdzone, że przedsiębiorstwo opłacające zryczałtowany podatek przemysłowy od obrotu, winno być na rok 1936 lub 1937 zaopatrzone w świadectwo przemysłowe kategorji wyższej od przewidzianych w § 1 niniejszego rozporządzenia, wówczas takie przedsiębiorstwo zostanie wyłączone a liczby przedsiębiorstw opłacających zryczałtowany podatek i pociągnięte do opłacania podatku przemysłowego od obrotu na zasadach ogólnych, poczynając od dnia 1 stycznia tego roku, w którym przedsiębiorstwo winno być zaopatrzone w świadectwo przemysłowe wyższej kategorji.
§  11.
W razie zlikwidowania przedsiębiorstwa w ciągu 1936 lub 1937 roku płatnik powinien o tem donieść niezwłocznie właściwemu urzędowi skarbowemu, który po uprzedniem stwierdzeniu faktu zlikwidowania przedsiębiorstwa, zarządzi umorzenie zryczałtowanego podatku w części, przypadającej, począwszy od następnego miesiąca po zlikwidowaniu do końca okresu podatkowego.
§  12.
(1)
Przedsiębiorstwa, podlegające zryczałtowanemu podatkowi w myśl niniejszego rozporządzenia, nie są obowiązane do opłacania zaliczek na podatek przemysłowy od obrotu (art. 36 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym w brzmieniu nadanem dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. - Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 15).
(2)
Przedsiębiorstwa, wyłączone spośród przedsiębiorstw opłacających zryczałtowany podatek w trybie § 4 niniejszego rozporządzenia, opłacają zaliczki na podatek przemysłowy od obrotu w myśl postanowień art. 36 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym w brzmieniu nadanem dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 15), przyczem dla przedsiębiorstw objętych w 1935 roku ryczałtem w trybie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 marca 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 89) podstawą obliczenia zaliczki na rok 1936 jest kwota podatku ustalona przy wymiarze ryczałtu na rok 1935.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Dowód doręczenia zawiadomienia

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Dowód doręczenia nakazu płatniczego

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024