Zm.: rozporządzenie z dnia 23 listopada 1932 r., wydanego celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 maja 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o częściowej zmianie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 listopada 1932 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.

Na podstawie art. 18 ust. 3, 19 ust. 2, 20 ust. 3, 37 ust. 2 i 77 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 106, poz. 884) zarządza się co następuje:
§  1.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 listopada 1932 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 937), ulega następującym zmianom:
1)
Przy końcu § 1 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy następujące: "ze zmianami, wprowadzonemi rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 9 grudnia 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 103, poz. 797) ".
2)
Paragraf 28 skreśla się.
3)
W § 37 przy końcu ustępu pierwszego wyrazy "z zachowaniem § 1" zastępuje się wyrazami "z zachowaniem przepisów § 2".
4)
Nagłówek przed § 58 skreśla się.
5)
Nagłówek przed § 60 zostaje zaopatrzony w literę B, przed § 61 - w literę C, przed § 65 - w literę D, przed § 66 - w literę E.
6)
W zdaniu pierwszem ustępu pierwszego § 60 skreśla się wyrazy "lub 4".
7)
W § 63 wyrazy "skasowanych bądź przez samego płatnika (art. 23, punkt. "a" u. o. s.), bądź przez notarjusza (art. 29 ustęp ostatni u. o. s.) " zastępuje się wyrazami "skasowanych przez samego płatnika (art. 23, punkt "a" u. o. s.) ".
8)
W ustępie pierwszym § 64 skreśla się wyrazy: "lub w ustępie ostatnim art. 29 u. o. s.".
9)
Paragraf 82 otrzymuje brzmienie następujące:

"Filmy, dozwolone do wyświetlania publicznego bez oceny, jak i te, które otrzymają oceny: "Artystyczny" lub "Kształcący", mogą być przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oznaczane stampilami:

a) filmy o tematach polskich stampilą "Temat Polski",

b) filmy o tematach polskich długości od 200 do 300 metrów stampilą "Krótkometrażowy".

Filmy o charakterze propagandy państwowej, społecznej oraz aktualności, nieposiadające ocen "Artystyczny" lub "Kształcący", mogą być przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oznaczone stampilą "Propagandowy".

Filmy, mające charakter reklamy, oprócz uzyskanych innych ocen będą oznaczane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stampilą "Reklamowy".

10)
Paragraf 88 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jeżeli w czasie jednego przedstawienia są wyświetlane dwa filmy pełnoprogramowe o różnej skali podatkowej i wobec tego od każdego filmu należałby się podatek według różnych stawek, podatek powinien być wymierzony według średniej arytmetycznej obu stawek, przyczem ułamki procentów powinny być zaokrąglane wzwyż do jednostki.

Jeżeli w czasie jednego przedstawienia są wyświetlane trzy lub więcej filmów, podatek powinien być wymierzony według stawki podatkowej dla filmu, od którego stawka podatkowa jest najwyższa.

Wyświetlanie tygodników aktualności nie o tematach polskich, jako dodatków do zasadniczych programów, nie powoduje zmiany wymierzonych stawek podatkowych od tych programów".

11)
Paragraf 89 otrzymuje brzmienie następujące:

"Filmy o tematach polskich, o ile są oznaczone stampilą "Krótkometrażowy" i jeżeli będą wyświetlane jako dodatki do programu zasadniczego przy innych filmach, nieposiadających stampili "Temat Polski", wpływają na obniżenie ogólnej sumy obliczonego podatku komunalnego:

a) nieme bez oceny o 5%,

b) nieme bez oceny, posiadające stampilę "Propagandowy" o 10%,

c) nieme z ocenami: "Artystyczny" lub "Kształcący" o 10%,

d) dźwiękowe bez oceny o 10%,

e) dźwiękowe bez oceny, posiadające stampilę "Propagandowy" o 15%,

f) dźwiękowe z ocenami "Artystyczny" lub "Kształcący" o 20%.

W miastach, liczących powyżej 25.000 mieszkańców, film oznaczony stampilą "Krótkometrażowy" o temacie polskim powoduje określone w ustępie pierwszym paragrafu niniejszego obniżenie podatku tylko przez okres wyświetlania jednego programu.

Filmy, posiadające stampilę "Krótkometrażowy", "Temat Polski", jeżeli równocześnie są oznaczone stampilą "Reklamowy", nie wpływają na obniżenie podatku od zasadniczego programu.

Metraż filmów krótkometrażowych o tematach polskich, wyświetlanych jako dodatki do programu zasadniczego, musi ściśle odpowiadać metrażowi, uwidocznionemu na legitymacji filmowej.

W przypadkach, gdyby metraż wyświetlanego dodatku nie odpowiadał metrażowi, uwidocznionemu na legitymacji filmowej, dodatki takie nie pociągają za sobą zniżki podatkowej".

12)
Do § 91 dodaje się drugi ustęp o następującem brzmieniu:

"Wydawane po dniu 1 kwietnia 1933 r. legitymacje filmowe do dalszych kopij filmów, ocenzurowanych przed dniem 1 kwietnia 1933 r., sporządzane będą bez oceny - bez względu na to, jaką ocenę miał film przed dniem 1 kwietnia 1933 r. na podstawie obowiązujących wówczas przepisów".

13)
Paragrafy 92 i 93 skreśla się.
14)
Jako § 92 wstawia się przepis o następującem brzmieniu: "Od chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego podatek komunalny od filmów, posiadających legitymacje filmowe, wydane przed dniem 1 kwietnia 1933 r., powinien być wymierzany według stawek podatkowych, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem dla filmów nieposiadających oceny".
15)
W § 94 skreśla się wyrazy: "grybowski" oraz "i makowski", przed wyrazem "żywiecki" skreśla się przecinek, a wstawia się spójnik "i", wyraz zaś "starosarnborski" zastępuje się wyrazem "turczański".
16)
W § 100 pod lit. a) skreśla się część zdania, zaczynającą się od wyrazów "z wyjątkiem" do wyrazów "spisu ludności".
17)
Paragraf 120 otrzymuje brzmienie następujące:

"Uprawnienia Ministra Spraw Wewnętrznych, działającego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, wynikające z art. 36, 37 i 42 u. f. k., przekazuje się - z wyjątkiem prawa do zatwierdzania uchwał w sprawach zaciągania pożyczek zagranicznych i obligacyjnych, oraz podatku od kopalń (art. 5) i podatków na cele inwestycyjne (art. 21 ustęp 2) - wojewodom, z którymi w tym względzie współdziałają z głosem stanowczym wydziały (izby) wojewódzkie.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.46.400

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 23 listopada 1932 r., wydanego celem wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych.
Data aktu: 18/05/1934
Data ogłoszenia: 05/06/1934
Data wejścia w życie: 05/06/1934