Zm.: rozporządzenie z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1932 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. a) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu Prezydenta. Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucji ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) ulega, następującym zmianom:

1)
w art. 1 wstawia się następujący ustęp jako ustęp drugi:

"W razie zmiany granic powiatów okręgi kas ulegają odpowiedniej zmianie, poczynając od 1 stycznia roku następnego. Wynikający stąd podział majątku i zobowiązań pomiędzy kasy, których okrąg ulegnie zmianie, przeprowadzany jest w trybie i na zasadach, ustalonych przez Ministra Opieki Społecznej.";

2)
w art. 6 w ust. 3 skreśla się wyrazy "okręgowego czy ogólno-państwowego", a wyraz "związków" zastępuje się wyrazem "związku";
3)
w art. 9 w ust. 1 w pkt. 3 skreśla siłę wyrazy "okręgowego lub ogólno-państwowego", a wyraz "związków" zastępują się wyrazem "związku";
4)
w art. 14 w ust. 2 w pkt. 3 d 6 liczbę "52" zastępuje się liczbą "49", w tym samym (ustępie w pkt. 2 skreśla się wyrazy "z zastrzeżeniem statutowych kompetencyj ogólno-państwowego związku kas chorych";
5)
w art. 20 w zdaniu ostatniem określa się wyrazy "właściwego okręgowego związku kas chorych i ogólno-państwowego";
6)
w art. 24 w ust. 1 i 2 skreśla się przed wyrazami "związku kas chorych" wyraz "okręgowego";
7)
w art. 29 w ust. 1 skreśla się przed wykazami "związkowi kas chorych" wyraz "okręgowemu";
8)
art. 46 - 57 otrzymują brzmienie następujące:

"Art. 46. Wszystkie kasy chorych łączą się w jeden związek kas chorych z siedzibą, w Warszawie.

Art. 47. Związek kas chorych jest osobą prawną, może we własnem imieniu zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, pozywać przed sąd i być pozwanym. Za zobowiązania swe związek odpowiada własnym majątkiem.

Dla wykonywania siwych zadań związek tworzy oddziały, których ilość i siedzibę określi statut.

Art. 48. Kasy chorych uiszczają na rzecz związku opłaty, w wysokości, określonej w statucie związku. Minimum opłat kas chorych na rzecz związku oraz z zasady ich obliczania ustała Minister Opieki Społecznej.

Art. 49. Związek kas chorych powołany jest do koordynowania, usprawniania i uzupełniania działalności kas chorych oraz do organizowania wspólnej akcji kas chorych w zakresie ich ustawowych zadań.

Do zadań związku kas chorych należy w szczególności:

1) podejmowanie wszelkich kroków, mających na celu zapewnienie członkom kas chorych możności korzystania z lecznictwa specjalistycznego i niezbędnych urządzeń djagnostycznych oraz specjalnych urządzeń leczniczych, a to drogą zawierania umów z poszczególnymi lekarzami specjalistami, względnie zakładami leczniczemi lub przez tworzenie i utrzymywanie własnych 'specjalnych zakładów leczniczych i djagnostycznych;

2) organizowanie i prowadzenie bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacyj, wymienionych w art. 63, zakładów sanitarnych, leczniczych i zapobiegawczych, działających dla kas chorych oraz współdziałanie z odpowiedniemi instytucjami państwowemi, samorządowemi i społecznemi, celem organizowania i prowadzenia, zakładów leczniczo-zapobiegawczych;

3) organizowanie i prowadzenie bądź bezpośrednia bądź za; pośrednictwem organizacyj, wymienionych w art. 63, wszelkiego rodzaju działalności, mającej na celu zaopatrzenie wszystkich kas chorych w środki lecznicze, instrumenty i t. p. jak również ześrodkowanie zakupów dla kas chorych i zaspakajanie ich potrzeb;

4) prowadzenie akcji budowlanej dla celów ubezpieczeń społecznych bądź bezpośrednio bądź za pośrednictwem organizacyj, przewidzianych w art. 63, oraz koordynowanie, inspekcja i kontrola akcji budowlanej kas chorych;

5) ustalanie szczegółowych planów zorganizowania przez kasy chorych lecznictwa, zwłaszcza dla ludności rolnej oraz sposobu rejestracji i ściągania składek w zakresie ubezpieczenia, tej ludności, jak również udzielanie kasom fachowej pomocy w organizowaniu lecznictwa, akcji profilaktycznej oraz administracji;

6) ustalanie zasad i wytycznych dla umów, normujących stosunki pomiędzy kasami chorych, a lekarzami, aptekarzami, zakładami leczniczemi i t. p., jak również współdziałania instytucyj ubezpieczenia na wypadek choroby z zakładami ubezpieczeń społecznych w zakresie wykonywania wspólnych zadań i koordynowanie akcja leczniczej i zapobiegawczej;

7) ustalanie zasad dla jednolitej praktyki przy przyznawaniu świadczeń kas chorych;

8) ustalanie ramowych przepisów służbowych dla pracowników kas chorych;

9) lustracja kas chorych we wszystkich gałęziach ich działalności z władnej inicjatywy lub na żądanie władzy nadzorczej, w tym ostatnim przypadku z obowiązkiem przedłożenia władzy nadzorczej sprawce darnią, z dokonanej lustracji.

Poza wykonywaniem zadań, określonych w artykule niniejszym związek kas chorych współdziała z władzą nadzorczą w wykonywaniu kontroli nad kasami chorych.

Art. 50. Statut związku kas chorych określa bliżej w granicach poprzedniego artykułu zadania i kompetencje związku tudzież poszczególnych jego organów- Prawomocne uchwały organów związku w sprawach, należących do statutowego zakresu działania związku, mają moc wiążącą dla wszystkich kas chorych.

Zmiany statutu zatwierdza władza nadzorcza. Statut związku wskaże, jakie uchwały rady zarządzającej wymagają dla swej ważności zatwierdzenia władzy nadzorczej.

Art. 51. Organami związku kas chorych są:

1) rada zarządzająca,

2) dyrekcja,

3) komisja rewizyjna,

Art. 52. Rada zarządzająca składa się z dwudziestu dwóch członków; szesnastu członków, w tem dziewięciu ubezpieczonych i siedmiu pracodawców, wybiera z pośród osób, posiadających bierne prawo wyborcze w którejkolwiek z kas chorych, zgromadzenie wyborcze związku kas chorych oddzielnie w każdej grupie, sześciu zaś mianuje Minister Opieki Społecznej z pośród, osób, odpowiadających warunkom, wymienionym w ant. 33 ust. 4.

Zgromadzenie wyborcze składa, silę z delegatów ubezpieczonych i pracodawców, wybranych oddzielnie w każdej grupie przez rady zarządzające kas chorych. Liczbę delegatów każdej kasy oraz szczegółowe przepisy, dotyczące wyboru delegatów na zgromadzenie wyborcze ii członków rady zarządzającej ustala statut związku kas chorych.

Okres urzędowania rady trwa łat cztery.

Do rady zarządzającej związku kas chorych stosuje silę odpowiednio przepisy art. 34, 35, 37, 38 i 39 niniejszego rozporządzenia z tem zastrzeżeniem, że bierne prawo wyborcze przysługuje osobom, które ukończyły lat trzydzieści.

Art. 53. Rada zarządzająca jest organem uchwałodawczym związku kas chorych, sprawującym ogólne kierownictwo sprawami związku i wykonywującym nadzór nad czynnościami dyrekcji.

Dyrekcja jest organem wykonawczym związku. W skład dyrekcji wchodzą dyrektor i lekarz naczelny względnie ich zastępcy. Na czele dyrekcji stoi dyrektor związku.

Szczegółowy podbiał kompetencyj pomiędzy radą zarządzającą, a dyrekcją określa statut związku.

Art. 54. Dyrektor jest zwierzchnikiem wszystkich pracowników związku nie wyłączając członków dyrekcji wszystkie sprawy bieżące związku i kieruje jego działalnością z wyłączeniem spraw, zastrzeżonych w stalujcie związku dla innych jego organów.

Kompetencje dyrektora określa szczegółowo statut związku.

W sprawach lecznictwa i profilaktyki dyrektor działa w porozumieniu z lekarzem naczelnym.

Minister Opieki Społecznej może w drodze instrukcji ustalić zasady współdziałania dyrektora z lekarzem naczelnym.

Art. 55. Dyrektora związku powołuje i zwalnia rada zarządzająca; uchwały rady w sprawie powołania i zwolnienia dyrektora wymagają dla swej ważności zatwierdzenia władzy nadzorczej.

Art. 56. Do lekarza naczelnego związku kas chorych, który podlega bezpośrednio dyrektorowi związku, stosują się odpowiednio, przepisy art. 23, 24 i 25.

Art. 57. Komisja rewizyjna składa się z czterech członków: jednego bezpiecznego i dwóch pracodawców, wybranych równocześnie i iw tym samym trybie, co członkowie rady zarządzającej i jednego, mianowanego przez Ministra Opieki Społecznej z pośród osób, odpowiadających warunkom, wymienionym w art. 33 ust. 4.

Dla każdego członka komisji rewizyjnej wybiera się. względnie mianuje w tym samym trybie zastępcę.

Postanowienia art. 28 ust. 4 - 7 i art. 29 stosują się odpowiedni o. do. komisji rewizyjnej związku kas chorych.";

9)
w art. 60 w ust. 4 wyrazy "oraz ant, 48 ust. 4 i 5", zastępuje się wyrazami "art. 53";
10)
w art. 61 wyrazy "art. 49" zastępuje się wyrazami "art. 54 i art. 55";
11)
w art. 62 w ust. 2 liczbę "50" zastępuje się liczbą "56";
12)
w art. 63 w ust. 2 wyrazy "1) okręgowe związki kas chorych (art. 46)" zastępuje się wyrazami "1) kasy chorych (art. 1)";
13)
w art. 64 ust. 1 wyraz "związkami" zastępuje się wyrazem "związkiem";
14)
w art. 67 w miejscu ustępu drugiego wstawiła się dwa ustępy o następujące m brzmieniu:

"Zakłady ubezpieczeń społecznych i związek klas chorych opłacają na dochód budżetu Ministerstwa Opieki Społecznej specjalną opłatę na pokrycie istotnych, oznaczanych przez Ministra Opieki Społecznej, kosztów nadzoru i wydatków związanych z czynnościami delegatów władzy nadzorczej.

Wysokość wpłaty, wymienionej w ustępie poprzednim, ustala dla poszczególnych instytucyj ubezpieczeń społecznych Minister Opieki Społecznej w drodze rozporządzeń, z tem zastrzeżeniem, że nie może ona przekraczać 1‰ od wymiaru składek należnych zakładom ubezpieczeń społecznych względnie kasom chorych za dany rok kalendarzowy.";

15)
w art. 69 wyraz "związków" zastępuje się wyrazem "związku";
16)
w art. 73 ust. 1 skreśla się wyrazy "oraz okręgowych związków kas chorych.";
17)
w art. 77 wyrazy "Okręgowe związki obowiązane są" zastępuje się wyrazami "Związek kas chorych obowiązany jest", liczbę "46" zastępuje siej liczbą "49", a wyraz "ich" zastępuje się wyrazem "jego";
18)
w art. 79 wyrazy początkowe eto wyrazów "będą pobierały" włącznie zastępuje się wyrazami "Instytucje ubezpieczeń społecznych pobierają".
Art.  2.

Utworzony na podstawie art. 93 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272) ogólno-państwowy związek kas chorych przekształca się i przemianowuje na związek kas chorych, przewidziany w art. 46, a okręgowe związki tras. chorych ulegają likwidacji, przyczem cały ich majątek ruchomy i nieruchomy oraz wszystkie zobowiązania i wierzytelności przejęte zostają przez związek kas chorych.

Przeniesienie na związek kas chorych przejmowanych przezeń - wymienionych w ust. 1 - praw majątkowych i zobowiązań ma miejsce iż samego prawa i jest wolne od wszelkich opłat i podatków. Przepisanie praw hipotecznych nastąpi na jednostronny wniosek związku kas chorych.

Stosunki służbowe: z pracownikami okręgowych, związków kas chorych zlikwidowane zostaną bez względu na inne postanowienia dotychczasowe przepisów służbowych, umów nominacyj w sposób, określony w niniejszym artykule.

Pracownicy okręgowych związków przejęci zostaną, w granicach wolnych etatów, przez związek kas chorych lub inne instytucje ubezpieczeń społecznych z uposażeniem nie niższem od ostatnio przez nich pobieranego.

Z pracownikami którym z powoda braku odpowiednich etatów żadna instytucja ubezpieczeń społecznych nie zaofiaruje stanowiska, lub którzy nie wyrażą zgody na objęcie w jednej z tych instytucyj stanowiska, stosunek służbowy zostanie rozwiązany przy zastosowaniu postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 323) z tem, że wynikające z tego tytułu zobowiązania finansowe obciążają związek kas chorych.

Art.  3.

Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wygasają uprawnienia dotychczasowych organów okręgowych związków kas chorych, które w okresie likwidacyjnym przechadza całkowicie ma osoby, wymieniane w ustępie następnym.

Do przeprowadzenia czynności likwidacyjnych i tymczasowego administrowania majątkiem okręgowych związków kas chorych ogólno-państwowy związek kas chorych wyznaczy do każdego z tych związków swego delegata, któremu dotychczasowe władze przekażą tymczasowo majątek, księgi i akta likwidującego się związku.

Art.  4.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego poruczą się Ministrowi Opieki Społecznej.

Równocześnie upoważnia się Ministra Opieki Społecznej do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. o organizacji i funkcjonowaniu instytucyj ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 635) z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych późniejszemi przepisami prawnemi i art. 1 rozporządzenia niniejszego.

Art.  5.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r. z wyjątkiem art. 3, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego uchyla się, art. 93 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024