united kingdom
ukraine

Ewidencja ruchu ludności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 maja 1931 r.
o ewidencji ruchu ludności.

Na podstawie art. 1 ust. 2, art. 2, 14 ust. 1 i art. 22 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o ewidencji i kontroli ruchu ludności (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 309) zarządzam co następuje:
§  1.
Przewidziany w §§ 52 i 53 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 października 1930 r. o meldunkach i księgach ludności (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 653) termin 1 lipca 1931 r., t. j. termin założenia rejestru mieszkańców, przenosi się na dzień 31 grudnia 1931 r.

Upoważnia się zarazem właściwych terytorjalnie wojewodów do przedłużania tego terminu do dnia 1 lipca 1932 r. w takich gminach, w których z powodów wyjątkowych założenie rejestru na dzień 31 grudnia 1931 r. okazałoby się niemożliwe.

§  2.
Obowiązki gmin w zakresie prowadzenia ewidencji i kontroli ruchu ludności przekazuje się:
a)
na terenie gmin wiejskich i obszarów dworskich województwa poznańskiego - wójtostwom, istniejącym na zasadzie art. 105 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 9 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86);
b)
na terenie gmin województwa śląskiego, wymienionych w rozporządzeniach szczegółowych tego wojewody - władzom, wykonywującym na obszarze poszczególnych gmin wiejskich i miejskich policję miejscową;
c)
na terenie gmin rejonów fortecznych i pasa granicznego, wymienionych w rozporządzeniach szczegółowych właściwych wojewodów - miejscowym organom policji państwowej.
§  3.
Zameldowanie i wymeldowanie osób czasowo przebywających w hotelach, pensjonatach i innych wszelkiego rodzaju zakładach, przewidzianych w art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o ewidencji i kontroli ruchu ludności (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 309) oraz osób przebywających czasowo w miejscowościach letniskowych, kuracyjnych, uzdrowiskowych i t. p. dokonywane są na kartach zameldowania i wymeldowania wzoru Nr. 13 i 14.

Przewidziane powyżej karty zameldowania i wymeldowania wzoru Nr. 13 i 14 służą do meldowania przybyszów łącznie z towarzyszącymi im w podróży członkami rodziny, t. j. żoną i dziećmi do lat 18 włącznie.

§  4.
W domach, których właściciele nie zamieszkują w danej miejscowości lub w wypadkach, w których ze względu na specjalne warunki lokalne wyznaczenie zastępcy właściciela domu w myśl art. 9 powołanego wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej okazałoby się niemożliwe-obowiązek zameldowania i wymeldowania (art. 4, 7, 8 i 11 tegoż rozporządzenia) ciąży na dzierżawcach, którzy zajmują dom lub mieszkanie, albo dają u siebie schronienie przybyszowi lub przyjmują go jako sublokatora, pracownika, służbę domową, domownika, członku rodziny i t. p.

O zastosowaniu powyższego postanowienia decyduje z urzędu lub na wniosek zainteresowanej osoby albo też na żądanie władz zarząd gminy.

Od decyzji w tym względzie zarządu gminy może być wniesione odwołanie do właściwej władzy administracji ogólnej, która rozstrzyga ostatecznie.

Rozporządzenia szczegółowe, dotyczące kwestji prowadzenia domowych ksiąg meldunkowych względnie list, w wypadkach przewidzianych w ustępie 1 niniejszego paragrafu, oraz dotyczące kwestji wykonania obowiązków meldunkowych w tychże wypadkach, wydawać będą w miarę potrzeby wojewódzkie władze administracji ogólnej - stosownie do ogólnych norm postępowania, wskazanych w art. 4, 7, 8, 9 i 11 wymienionego wyżej rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

KARTA ZAMELDOWANIA

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.47.409

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencja ruchu ludności.
Data aktu: 12/05/1931
Data ogłoszenia: 20/05/1931
Data wejścia w życie: 20/05/1931