Zm.: rozporządzenie z dnia 25 czerwca 1928 r. o trybie ogłaszania uchwał Komitetu Likwidacyjnego do spraw byłych rosyjskich osób prawnych i innych decyzyj oraz o pokrywaniu kosztów likwidacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 18 stycznia 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o zmianie i uzupełnieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 25 czerwca 1928 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o trybie ogłaszania uchwał Komitetu Likwidacyjnego do spraw byłych rosyjskich osób prawnych i innych decyzyj oraz o pokrywaniu kosztów likwidacyjnych.

Na mocy art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1923 r. o likwidacji mienia b. rosyjskich osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 377) zarządza się co następuje:
§  1.
Ust. 1-szy § 3-go rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 25 czerwca 1928 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o trybie ogłaszania uchwał Komitetu Likwidacyjnego do spraw b. rosyjskich osób prawnych i innych decyzyj oraz o pokrywaniu kosztów likwidacyjnych (Dz. U. R. P. Nr . 69, poz. 636), otrzymuje brzmienie następujące:

"Na pokrycie kosztów ogólnych, t. j. wydatków osobowych i rzeczowych, związanych z utrzymaniem Komitetu Likwidacyjnego i jego biura, przeznacza się kwoty do wysokości 1/2% wartości aktywów wszystkich b. rosyjskich osób prawnych, których mienie ulega likwidacji na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o likwidacji mienia b. rosyjskich osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 377). Kwoty powyższe pobierane będą przez Komitet niezależnie od każdorazowej wysokości sum, znajdujących się na rachunku Komitetu, a osiągniętych z likwidacji mienia poszczególnych b. rosyjskich osób prawnych, z tem zastrzeżeniem, aby przy zakończeniu likwidacji mienie każdej z poszczególnych osób prawnych zostało obciążone z tego tytułu co najwyżej kwotą, równą 1/2% jego aktywów, ustalonych, zgodnie z przepisami powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r.".

§  2.
Po § 3 powołanego rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 25 czerwca 1928 r. dodaje się § 3-a o brzmieniu następującem:

"Wydatki, przewidziane w ust. 3-im §. 3-go niniejszego rozporządzenia, pokrywane będą przedewszystkiem z aktywów likwidowanego mienia każdej z poszczególnych b. rosyjskich osób prawnych.

W razie braku płynnej gotowizny w aktywach likwidowanego mienia, władny jest Komitet Likwidacyjny przeznaczać, tytułem zaliczek, na pokrycie wydatków, o których mowa w ust. 1-szym niniejszego paragrafu, wpływy, osiągane z likwidacji mienia innych osób prawnych, składane w myśl § 12 rozporządzenia Ministra Skarbu z dn. 12 października 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 95, poz. 839) w Banku Gospodarstwa Krajowego na rachunek Komitetu Likwidacyjnego. Udzielone w ten sposób zaliczki podlegają zwrotowi przed zakończeniem likwidacji mienia, z którego funduszów zostały wypłacone.

W razie niemożności pokrycia zaliczek z aktywów mienia, na którego likwidację zostały udzielone, zaliczki będą zwrócone z kwot, przeznaczonych w myśl ust. 1 § 3-go niniejszego rozporządzenia na pokrycie kosztów ogólnych".

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.4.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 25 czerwca 1928 r. o trybie ogłaszania uchwał Komitetu Likwidacyjnego do spraw byłych rosyjskich osób prawnych i innych decyzyj oraz o pokrywaniu kosztów likwidacyjnych.
Data aktu: 18/01/1930
Data ogłoszenia: 29/01/1930
Data wejścia w życie: 29/01/1930