Doręczanie pism sądowych przez pocztę w sprawach karnych.

ROZPORZĄDZANIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI i MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 25 czerwca 1929 r.
o doręczaniu pism sądowych przez pocztę w sprawach karnych.

Na podstawie art. 651 kodeksu postępowania karnego z dnia 19 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 313) oraz art. 23 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 378) zarządza się co następuje:
§  1.
Pisma sądowe w sprawach karnych, przeznaczone dla adresatów - w miejscowym okręgu doręczeń urzędów pocztowych i w okręgu doręczeń pocztowych listonoszów wiejskich, doręcza poczta na całym obszarze Państwa jako polecone za zwrotnem poświadczeniem odbioru.

Pisma przeznaczone do doręczenia przez urzędy pocztowe poza miejscem siedziby wysyłającego sądu są wolne od opłaty.

Pisma przeznaczone do doręczenia adresatom w siedzibie sądu wysyłającego podlegają taryfowym opłatom pocztowym.

Opłaty pocztowe będą notowane w wysokości należnej za przesyłki polecone za zwrotnem poświadczeniem odbioru w aktach sprawy jako koszta postępowania karnego (art. 566 lit. a) k. p. k.).

Przy doręczaniu pocztą można zarządzić także doręczenie pośpieszne ("express"); za takie przesyłki musi być jednak przy wysłaniu uiszczona taryfowa opłata pocztowa przez naklejenie odpowiednich znaczków pocztowych.

§  2.
Pisma sądowe adresowane do miejscowości, położonych w zamiejscowym okręgu doręczeń urzędu pocztowego i do miejscowości, do których listonosz wiejski nie dochodzi, będą zwracane przez urząd pocztowy wysyłającemu sądowi. Powód zwrotu oznaczony będzie zapomocą przylepionej na przesyłce kartki z napisem "Sądowi ......... w ...... zpowrotem, ponieważ wymieniona w adresie miejscowość znajduje się poza okręgiem doręczeń pocztowych".
§  3. 1
Pisma sądowe, przeznaczone do doręczenia przez pocztę, należy wysyłać przesyłkami poleconemi za zwrotnem poświadczeniem odbioru i oddawać urzędowi pocztowemu zamknięte pieczęcią urzędową. Na zewnętrznej stronie przesyłki należy prócz dokładnego adresu umieścić: nazwę wysyłającego sądu, datę pisma (wyroku, postanowienia, zarządzenia) cyframi, sygnaturę sprawy, a jeśli jest więcej pism z tej samej daty, oznaczenie kolejności cyfrą (np. 15/10 29. III. 2. K. 1250/29 - II), oraz napis (u dołu) "Za zwrotnem poświadczeniem odbioru" i "sprawa karna wolna od opłaty pocztowej" (§ 1 ust. 2) lub "opłata pocztowa ryczałtowana" (§ 1 ust. 3). Ponadto, jeżeli przesyłka zawiera wezwanie na termin, należy na zewnętrznej jej stronie umieścić napis "Termin dnia .......".

Do umieszczenia powyższych napisów należy używać stosownych pieczątek.

§  4. 2
Do każdej przesyłki należy dołączyć formularz zwrotnego poświadczenia odbioru (pokwitowania) według załączonego wzoru Nr. 1. Sekretarz sądowy wypełnia nazwę sądu oraz wpisze w części 1 wzoru datę pisma (wyroku, postanowienia, zarządzenia) cyframi, sygnaturę sprawy, a jeśli wysłano więcej pism z tej samej daty, oznaczenie kolejności cyfrą, oraz adres odbiorcy.

Rozmieszczenie tekstu wzoru będzie przystosowane do jego formatu.

Zwrotne poświadczenia odbioru koloru jasno różowego winny być przytwierdzone do zewnętrznej strony przesyłki w ten sposób, aby bez oddzielania poświadczenia można było na nim umieścić odcisk datownika urzędu nadawczego (§ 5 ust. 3), oraz aby poświadczenie można było oddzielić od przesyłki bez obawy jej uszkodzenia.

§  5.
Sąd wpisuje każdą przesyłkę pocztową do pocztowej książki nadawczej (wzór Nr. 2) z podaniem sygnatury sprawy (§ 4 ust. 1), nazwiska adresata i miejsca przeznaczenia.

Urzędnik, przyjmujący przesyłkę, wpisze pocztowy numer nadawczy, tudzież potwierdzi odbiór swym podpisem i wyciśnięciem datownika.

Urząd pocztowy (agencja), po dokonaniu tych czynności, jako też innych czynności przewidzianych przy przyjęciu poleconych przesyłek listowych, winien na odwrotnej stronie zwrotnego poświadczenia odbioru umieścić odcisk datownika i numer przesyłki według wpisu do księgi przyjęć przesyłek poleconych (§ 4 ust. ost.).

Do czuwania nad nadejściem zwrotnego poświadczenia odbioru służy, siódma przedziałka pocztowej książki nadawczej. Do tej przedziałki należy wpisywać na podstawie zawiadomienia o doręczeniu dzień uskutecznienia doręczenia.

§  6.
Urząd pocztowy, w którym oddano przesyłkę sądową poleconą, prześle ją do urzędu pocztowego miejsca przeznaczenia, ten zaś ostatni zarządzi doręczenie przesyłki przez listonosza, który przy doręczeniu stosować powinien przepisy zawarte w następujących paragrafach.
§  7.
Przesyłkę sadową poleconą doręcza się adresatowi w miarę możności do rąk własnych.

Adresatowi można doręczyć przesyłkę i poza jego mieszkaniem, o ile tożsamość jego osoby nie budzi wątpliwości.

§  8.
W razie niezastania adresata w domu, listonosz doręczy przesyłkę obecnemu dorosłemu domownikowi adresata, a w braku domownika - sąsiadowi lub dozorcy domu, o ile oświadczą gotowość przyjęcia przesyłki i zobowiążą się doręczyć ją adresatowi (doręczenie zastępcze).

Jeżeli nikt z osób wyżej podanych przesyłki przyjąć nie zechce, lub nie oświadczy gotowości doręczenia jej adresatowi, listonosz pozostawi ją w miejscowym urzędzie gminnym (magistracie lub komisarjacie, ekspozyturze magistratu).

W obu powyższych wypadkach listonosz przybija na drzwiach mieszkania adresata zawiadomienie, komu przesyłkę doręczono (wzór Nr. 31). Określenie "przybicie" obejmuje każde przytwierdzenie, usuwalne tylko działaniem zewnętrznem.

§  9.
Adresat winien własnoręcznym podpisem na zwrotnem poświadczeniu odbioru stwierdzić doręczenie mu przesyłki ze wskazaniem daty doręczenia (część 1 poświadczenia). Listonosz w części 2 poświadczenia, pozostawia ustępy a), c), skreślając ustępy b), d) oraz umieszcza swój podpis pod tak sformułowaną treścią części 2 poświadczenia.
§  10.
Jeżeli z powodu nieobecności adresata następuje doręczenie zastępcze (§ 8 ust. 1), listonosz odbiera na poświadczeniu w części 1 własnoręczny podpis osoby, której przesyłkę doręczył ze wskazaniem daty doręczenia, w części zaś 2 w ustępie b) poświadczenia umieszcza nazwisko odbiorcy, zaznaczając przez przekreślenie zbędnych wyrazów charakter odbiorcy (domownik, sąsiad, dozorca domu), pozostawia w części 2 ustępy b), c), skreślając ustępy a), d) oraz umieszcza swój podpis pod tak sformułowaną treścią części 2 poświadczenia.
§  11.
Jeżeli odbiorca jest niepiśmienny lub odmawia podpisu, przepisy §§ 9 i 10 mają zastosowanie z tą zmianą, że listonosz skreśla w części 2 poświadczenia ustęp c), natomiast pozostawia ustęp d), wypełnia go i podpisuje z podaniem daty doręczenia, zaznaczając przez przekreślenie niewłaściwych słów, z jakiego powodu brak podpisu odbiorcy.
§  12.
Jeżeli z powodu nieznalezienia nikogo, ktoby chciał przesyłkę przyjąć, złożono ją w urzędzie gminnym (§ 8 ust. 2), listonosz przekreśla w poświadczeniu w całości części 1 i 2, a wypełnia i podpisuje jedynie treść objętą częścią 3.
§  13.
Po dokonaniu doręczenia listonosz oddaje zwrotne poświadczenie odbioru, wypełnione stosownie do sposobu doręczenia (§§ 9 - 12) urzędowi pocztowemu (agencji) celem zwrotu wysyłającemu sądowi.

Zwrotne poświadczenie odbioru odsyła urząd pocztowy oddawczy (agencja) w kopercie (druk pocztowy) jako przesyłkę zwykłą pod adresem urzędu pocztowego, w którym pismo nadano. Urząd ten doręcza zwrotne poświadczenie odbioru sądowi za pokwitowaniem bądź w książce doręczonych uwiadomień (druk pocztowy), bądź w osobnym notatniku.

§  14.
Jeżeli pisma doręczyć nie można (np. adresat zmarł, nie jest znany, miejsce jego pobytu nie jest wiadome i t. p.), urząd pocztowy (agencja) zwraca je wysyłającemu sądowi z podaniem na odwrotnej stronie zwrotnego poświadczenia odbioru przyczyny niedoręczenia. Pod tą uwagą listonosz (posłaniec), który pismo miał doręczyć, umieści swój podpis i odcisk datownika.

Jeśli natomiast adresat zmienił adres w obrębie tej samej miejscowości lub w obrębie tego samego okręgu, doręczeń, przesyłkę doręcza się w sposób wskazany wyżej pod adresem nowym.

W pozostałych wypadkach, o ile miejsce pobytu adresata jest znane urzędowi pocztowemu, zwraca się przesyłkę sądowi wysyłającemu z zaznaczeniem "że adresat wyprowadził się do ......".

§  15.
Pisma urzędów prokuratorskich w sprawach karnych uważane są narówni z pismami sądowemi.
§  16.
Jeżeli zawiadomienie o doręczeniu (zwrotne poświadczenie odbioru) na czas do sądu nie nadejdzie, należy o to w wysyłającym urzędzie pocztowym reklamować.

Reklamacje z powodu dokonania wadliwych pokwitowań na zwrotnem poświadczeniu odbioru, jak niemniej z powodu innych nieprawidłowości, zaszłych przy doręczeniu, należy kierować do tego urzędu pocztowego, który doręczenia dokonał (wzór Nr. 4).

Gdy zajdą powody do innych zażaleń na organ pocztowy, któremu poruczono doręczenie, należy zwracać się do właściwej Dyrekcji Poczt i Telegrafów.

§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1929 r.

Sądy, które dotychczas już zarządzały doręczenie pism sądowych w sprawach karnych przez pocztę i używały do tego osobnych druków, używać ich będą nadal do czasu zupełnego ich wyczerpania.

Wzór Nr. 1

ZWROTNE POŚWIADCZENIE ODBIORU.

1. Potwierdzam własnoręcznym podpisem, że dnia dzisiejszego otrzymałem pismo sądu/prokuratury sądu .................... w .......................... Sygn. .............. pod adresem: Pan (i) ...................................................... w ..........................

................ dnia ................ 19.... r.

.......................(podpis).

2. Pismo doręczyłem -

(a) adresatowi,

(b) z powodu nieobecności adresata-dorosłemu domownikowi - w braku dorosłego domownika-sąsiadowi-dozorcy domu - nazwiskiem ............................................ który zobowiązał się pismo doręczyć; na drzwiach mieszkania adresata przybiłem zawiadomienie, komu przesyłkę doręczono,

(c) odbiorca umieścił swój podpis w części 1 poświadczenia,

(d) ponieważ odbiorca - jest niepiśmienny - odmawia podpisu - stwierdzam, że wyżej oznaczone pismo doręczyłem dnia ................. 19.... r.

Listonosz-Posłaniec: ................ (podpis).

3. Ponieważ nie znaleziono nikogo, ktoby pismo oznaczone w części 1 poświadczenia chciał przyjąć, zostawiono je w Urzędzie Gminnym - Magistracie - Komisarjacie - Ekspozyturze Magistratu ................. w ............., o czem na drzwiach mieszkania adresata przybito zawiadomienie.

.................dnia ............ 19...r.

Listonosz-Posłaniec: .......... (podpis)

Wzór Nr. 2 3

Sąd/Prokurator Sądu w .........

POCZTOWA KSIĄŻKA NADAWCZA PRZESYŁEK POLECONYCH

Dzień nadania Przesyłki poleconej Pocztowy numer nadawczy Podpis urzędnika i pieczęć nadawcza Według zwrotnego poświadczenia odbioru doręczono dnia Uwagi
Sygn. sprawy z datą pisma i ew. Nr. kolej. Adresat Miejsce przeznaczenia
1 2 3 4 5 6 7 8

Wzór Nr. 3 4

ZAWIADOMIENIE.

o doręczeniu sądowej przesyłki Nr. ...... nadesłanej przez Sąd/Prokuratora Sądu .................... w ............ adresowanej do ........................ w ....................

Ponieważ adresata nie zastano przeto oznaczoną wyżej przesyłkę doręczyłem do rąk .................................. - ponieważ nikt nie chciał przyjąć przesyłki zostawiłem ją w Urzędzie Gminnym-Magistracie-Komisarjacie-Ekspozyturze Magistratu .............................

........................dnia ............... 19...... r.

.......................... (podpis)

listonosz-posłaniec

Wzór Nr. 4

REKLAMACJE.

Do

Urzędu Pocztowego

w ........................

Sąd/Prokurator Sądu .................. w ....................

Oznaczenie przesyłki .........................................

..............................................................

Sygn. sprawy .................................................

nadano dnia ..................................................

pod Nr. .............

w Urzędzie Pocztowym

w ........................................

pod adresem ..................................................

..............................................................

w ............................................................

Urząd pocztowy - oddawczy: ...................................

..............................................................

Oznaczenie braków: ...........................................

ODPOWIEDŹ.

Do

Sądu/Prokuratora Sądu

w .......................

Urząd Pocztowy

--------------------------------------------------------------

w .........................

Wzór Nr. 5 5

Sąd ........... w ............

Prokurator Sądu

Pocztowa książka nadawcza przesyłek zwyczajnych.

Dzień nadania Ilość przesyłek Podpis urzędnika pocztowego i odcisk datownika
1 2 3
1 § 3 zmieniony przez § 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1930 r. (Dz.U.30.40.351) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1930 r.
2 § 4 zmieniony przez § 3 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 maja 1930 r. (Dz.U.30.40.351) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1930 r.
3 Wzór nr 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 12 maja 1930 r. (Dz.U.30.40.351) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1930 r.
4 Wzór nr 3 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 12 maja 1930 r. (Dz.U.30.40.351) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1930 r.
5 Wzór nr 5 dodany przez § 3 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 maja 1930 r. (Dz.U.30.40.351) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1930 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024