Przekazanie czynności b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie w zakresie administracji drogowej innym organom oraz poruczenia administracji dróg państwowych samorządom na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lipca 1928 r.
w sprawie przekazania czynności b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie w zakresie administracji drogowej innym organom oraz poruczenia administracji dróg państwowych samorządom na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

Na podstawie art. 2 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 stycznia 1928 r. o zniesieniu Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie (Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 40) oraz na podstawie art. 78 i 79 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządza się co następuje:
§  1.
Prawa i obowiązki wykonywane przez b. Tymczasowy Wydział Samorządowy we Lwowie w dziedzinie technicznej i ekonomicznej administracji drogowej przekazuje się, prócz spraw wymienionych w § 2, miejscowo właściwym powiatowym związkom komunalnym, o ile związki te uchwalą i zorganizują administrację drogową na zasadach wskazanych w § 5.
§  2.
Nadzór nad budową i utrzymaniem dróg administrowanych w myśl § 1 oraz spełnianie innych czynności wykonywanych dotąd w dziedzinie administracji drogowej przez b. Tymczasowy Wydział Samorządowy, a w szczególności także administrację kamieniołomów, przekazuje się wojewodom: krakowskiemu, lwowskiemu, stanisławowskiemu i tarnopolskiemu według ich właściwości miejscowej, przyczem ma zastosowanie art. 55 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86).
§  3.
Personel techniczno - drogowy biura drogowego b. Tymczasowego Wydziału. Samorządowego i okręgowych zarządów drogowych podlegający ustawie o państwowej służbie cywilnej przechodzi do dyspozycji i na etat Ministerstwa Robót Publicznych.
§  4.
Wydatki połączone ze spełnianiem czynności wymienionych w §§ 1 i 2 pokrywane będą z tych źródeł, jakie na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów służyły na pokrycie wydatków związanych ze spełnianiem odnośnych czynności przez b. Tymczasowy Wydział Samorządowy.

W roku budżetowym 1928/29 wspomniane wydatki będą pokryte z funduszów przewidzianych w budżecie Tymczasowego Wydziału Samorządowego w likwidacji na rok 1928/29.

Podział funduszów między urzędy wojewódzkie ustali Minister Robót Publicznych, podział zaś między powiatowe związki komunalne w obrębie województw ustalą właściwi wojewodowie, przyczem ma zastosowanie art. 55 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86).

§  5.
Czynności w dziedzinie, wskazanej w § 1, oraz administracja techniczna i ekonomiczna dróg publicznych zarządzanych dotychczas przez powiatowe związki komunalne powinny być sprawowane przez utworzony na podstawie uchwały powiatowego związku komunalnego jeden zarząd drogowy z urzędnikiem państwowym jako kierownikiem, wyznaczonym przez Ministra Robót Publicznych po wysłuchaniu opinji zainteresowanego związku komunalnego, której związek komunalny udzielić powinien w terminie zakreślonym przez Ministra Robót Publicznych; termin ten nie może wynosić mniej niż dni 14.

Utworzonym w myśl ustępu pierwszego zarządom drogowym porucza się również administrację dróg państwowych.

Jednocześnie z przejęciem przez powstałe w myśl ustępu pierwszego zarządy drogowe administracji dróg państwowych przekazane będą tym zarządom odpowiednie fundusze, przewidziane na cele tych dróg w odnośnych budżetach.

§  6.
Do zorganizowanych w myśl § 5 zarządów drogowych wejdzie obecny personel państwowych zarządów drogowych oraz personel okręgowych zarządów drogowych i ewentualnie personel biura techniczno-drogowego b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego.

Personel państwowy potrzebny na stanowiska kierowników wymienionych zarządów będzie stosownie do zapotrzebowania uzupełniony przez przyjęcie na służbę państwową i etat Ministerstwa Robót Publicznych niezbędnej ilości osób z pośród personelu kierowniczego zarządów drogowych znajdujących się na etacie rad powiatowych.

Do urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych, którzy wejdą w skład zarządów drogowych zorganizowanych w myśl § 5, będą nadal miały zastosowanie przepisy dotyczące państwowych urzędników względnie niższych funkcjonarjuszów.

§  7.
Szczegółową instrukcję dotyczącą organizacji wymienionych w § 5 zarządów drogowych, ich zakresu działania i sposobu prowadzenia powierzonej im administracji wyda Minister Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Wprowadzenie w życie organizacji, określonej w powyższej instrukcji, powierza się Ministrowi Robót Publicznych.

§  8.
W powiatach samorządowych, w których nie powstaną zarządy drogowe w myśl § 5, prawa i obowiązki wskazane w § 1 niniejszego rozporządzenia będą wykonywane przez państwowe zarządy drogowe, stosownie do zarządzenia, które wyda Minister Robót Publicznych.
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Robót Publicznych - każdemu we właściwym zakresie działania.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.72.649

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazanie czynności b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie w zakresie administracji drogowej innym organom oraz poruczenia administracji dróg państwowych samorządom na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.
Data aktu: 05/07/1928
Data ogłoszenia: 24/07/1928
Data wejścia w życie: 24/07/1928