Prowadzenie wykazów stanu służby dla sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych i aplikantów sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 grudnia 1928 r.
w sprawie prowadzenia wykazów stanu służby dla sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych i aplikantów sądowych.

Na podstawie art. 101 § 2 i art. 241 § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
§  1.
Wykazy stanu służby winny być prowadzone według załączonego wzoru:
a)
dla sędziów, asesorów sądowych i aplikantów sądowych - przez właściwych prezesów,
b)
dla prokuratorów - przez właściwych prokuratorów.
§  2.
Wykazy stanu służby prowadzą.:
a)
pierwszy prezes i pierwszy prokurator Sądu Najwyższego - dla sędziów i prokuratorów Sądu Najwyższego, ponadto pierwszy prezes Sądu Najwyższego - dla sędziów delegowanych do Biura Orzecznictwa;
b)
prezesi i prokuratorowie sądów apelacyjnych - dla sędziów i prokuratorów danego sądu apelacyjnego;
c)
prezesi i prokuratorowie sądów okręgowych - dla sędziów i prokuratorów sądów okręgowych, oraz dla sędziów grodzkich, asesorów sądowych i aplikantów sądowych, zajmujących stanowiska w okręgu danego sądu okręgowego.
§  3.
Wykazy stanu służby sporządzają:
a)
pierwszy prezes Sądu Najwyższego i prezesi sądów apelacyjnych, względnie prokuratorowie tych sądów - w dwóch równobrzmiących egzemplarzach, z których jeden, jako oryginał wykazu, pozostaje u prezesa sądu, względnie prokuratora, drugi zaś, jako wierzytelny odpis tego wykazu, należy przesłać Ministerstwu Sprawiedliwości;
b) 1
prezesi sądów okręgowych, względnie prokuratorowie sądów - w trzech równobrzmiących egzemplarzach, z których jeden, jako oryginał, pozostaje u prezesa, względnie prokuratora sądu okręgowego, dwa zaś egzemplarze, jako wierzytelne odpisy, przesyła się - prezesowi, względnie prokuratorowi sądu apelacyjnego i Ministerstwu Sprawiedliwości. Postanowienie to, o ile dotyczy sporządzania trzeciego egzemplarza i przesyłania go Ministerstwu Sprawiedliwości, nie ma zastosowania do aplikantów sądowych;
c)
prezesi sądów okręgowych przesyłają nadto naczelnikom sądów grodzkich, gdzie liczba sędziów przewyższa dziesięciu, odpisy wykazów stanu służby tych sędziów.
§  4.
Wykaz stanu służby winien być sporządzony zaraz po wstąpieniu do służby mianowanego.
§  5.
Rubryki wykazu od 1 do 14 włącznie wypełnia mianowany, przyczem obok każdego uczynionego wpisu należy dokładnie wymienić dokument, na którego podstawie wpis został uskuteczniony.

Prawdziwość tych oświadczeń poręcza mianowany własnoręcznym podpisem.

§  6.
Władza, do prowadzenia wykazów powołana, stwierdza zgodność danych, zamieszczonych w tych rubrykach wykazu, z okazanemi dokumentami, zaświadcza to swoim podpisem, oraz umieszcza datę i pieczęć.
§  7.
Dalsze rubryki wykazu od 15 do 18 włącznie wypełniają władze sądowe, u których znajdują się oryginały.
§  8.
W rubryce 15 pod nagłówkiem "Władza" - zapisać należy nazwę tej władzy, od której pochodzi zarządzenie, dotyczące danej osoby; obok oznacza się numer i datę zarządzenia tej władzy. Pod nagłówkiem "Zarządzenie" umieścić należy treść tegoż, np. mianowany, przeniesiony i t. p. Pod nagłówkiem "Charakter służbowy" umieścić należy stanowisko, jakie otrzymuje dana osoba, wskutek wspomnianego zarządzenia.
§  9.
Wszelkie zmiany zaszłe w danych objętych wykazem władza prowadząca wykaz (§ 2), wpisuje do niego, oraz podaje dosłowną treść wpisu do wiadomości władz, które w myśl § 3 posiadają odpisy, celem uwidocznienia tych zmian. Odmienny porządek określają przepisy szczególne.

O wszelkich zmianach w danych, objętych rubrykami wykazu od 1 do 14 włącznie, sędzia, prokurator, asesor sądowy i aplikant sądowy winni zawiadomić kierownika, który, jeżeli sam wykazu nie prowadzi, podaje dane te do wiadomości władzy prowadzącej wykaz (§ 2).

§  10.
Dokumenty lub wierzytelne odpisy, na podstawie których dokonano wpisów do wykazu, będą dołączone do wykazu, prowadzonego jako oryginał.

Dokumenty oryginalne można zastąpić wierzytelnemi odpisami.

§  11.
Wykazy stanu służby wraz z załącznikami mogą być przeglądane, tudzież treść ich komunikowana tylko władzom zarządu i wymiaru sprawiedliwości przy rozpoznawaniu spraw osobowych.

Innym władzom państwowym wykazy te wraz z załącznikami mogą być przez władze zarządu sprawiedliwości udzielane do przejrzenia lub treść ich komunikowana tylko przy rozpoznawaniu spraw osobowych danej osoby, a przekazywane w całości - tylko przez Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z przejściem danej osoby do służby administracyjnej.

Sędziowie i prokuratorowie, asesorowie sądowi i aplikanci sądowi, mogą otrzymać odpisy swych wykazów stanu służby, jak również dokumentów i odpisów, dołączonych da tych wykazów.

§  12.
W razie przeniesienia oryginał i odpisy wykazu przesyła się władzom właściwym ze względu na nowe miejsce służbowe.
§  13.
Dotychczasowe wykazy stanu służby mogą być prowadzone nadal po uskutecznieniu odpowiednich zmian i uzupełnień.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1929 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

1 § 3 lit. b) zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1931 r. (Dz.U.31.43.386) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1931 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024