Państwowe zakłady chowu koni i dostarczanie ogierów dla hodowli.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 maja 1927 r.
o państwowych zakładach chowu koni i o dostarczaniu ogierów dla hodowli.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Państwo dążyć będzie do zapewnienia niezbędnej dla hodowli koni ilości odpowiednich ogierów rozpłodowych przez:

a)
utrzymywanie państwowych zakładów chowu koni, a mianowicie państwowych stad ogierów i państwowych stadnin koni (art. art. 2-12);
b)
używanie do hodowli ogierów na podstawie umów, zawieranych z właścicielami.

Państwowe zakłady chowu koni.

Art.  2.
(1)
W państwowych stadach ogierów będą utrzymywane ogiery rozpłodowe o wysokiej wartości hodowlanej, przeznaczone:
a)
do płodzenia koni odpowiednich do hodowli;
b)
do płodzenia koni o specjalnym przeznaczeniu, przede wszystkim zaś odpowiadających potrzebom armii.
(2)
Ogólna ilość ogierów rozpłodowych w państwowych stadach nie może być mniejsza od 1.300 i nie może przekraczać 1.800.
Art.  3.
(1)
Odchowywanie klaczy z ogierami ze stad państwowych odbywać się będzie w siedzibach tych stad oraz na stacjach rozpłodowych, urządzanych poza siedzibami stad; nadto ogiery te mogą być do odchowywania z klaczami oddawane w najem.
(2)
Zasady organizacji i działania stacyj rozpłodowych, jak również warunki oddawania w najem określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(3)
Zasady rozdziału ogierów ze stad państwowych pomiędzy wymienione w ustępie pierwszym niniejszego artykułu miejsca odchowywania określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych.
Art.  4.
(1)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych może przenosić istniejące państwowe stada ogierów:

w Bogusławicach, w powiecie piotrkowskim,

w Drogomyślu, w powiecie cieszyńskim,

w Gnieźnie, w powiecie gnieźnieńskim,

w Janowie, w powiecie bialskim,

w Łącku, w powiecie gostynińskim,

w Sądowej Wiszni, w powiecie mościskim,

w Sierakowie, w powiecie międzychodzkim,

w Starogardzie, w powiecie starogardzkim, -

do innej miejscowości, a także ustanawiać i przenosić nowe państwowe stada ogierów z tym ograniczeniem, że ogólna ich ilość nie może przekraczać dziesięciu.

(2)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych określać będzie okręgi działania państwowych stad ogierów.
Art.  5.
(1)
W państwowych stadninach koni będą utrzymywane klacze zarodowe o wysokiej wartości hodowlanej, źrebięta, stanowiące przychówek stadniny, oraz ogiery rozpłodowe dla potrzeb stadniny.
(2)
Ogólna ilość klaczy zarodowych w państwowych stadninach koni nie może być mniejsza od 120 i nie może przekraczać 300.
Art.  6.

Hodowla koni w państwowych stadninach ma na celu:

a)
dostarczanie ogierów państwowym stadom;
b)
szczególne popieranie chowu niektórych ras i gatunków koni;
c)
propagowanie udoskonalonych metod hodowlanych przez stosowanie tych metod oraz stwierdzanie ich wyników;
d)
przedsiębranie prób i doświadczeń hodowlanych.
Art.  7.

Ogiery rozpłodowe państwowych stadnin koni mogą być odchowywane z doprowadzanymi, nie należącymi do stadnin, klaczami, które w tym celu mogą być przyjmowane do państwowych stadnin koni na warunkach ustanowionych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  8.
(1)
Ustanawia się państwowe stadniny koni:

w Kozienicach, w powiecie kozienickim,

w Janowie, w powiecie bialskim.

(2)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych może przenosić państwowe stadniny koni z jednej miejscowości do drugiej, a także ustanawiać i przenosić nowe państwowe stadniny koni.
Art.  9.

Warunki odchowywania ogierów rozpłodowych państwowych zakładów chowu koni z klaczami oraz wysokość opłat, pobieranych za odchowanie tych ogierów z klaczami, nie należącymi do państwowych zakładów chowu koni, określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  10.
(1)
Na prowadzenie państwowych zakładów chowu koni przeznacza się następujące nieruchomości państwowe o obszarze, jaki nieruchomości te mają w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia:

Białka z folwarkiem Siennica Królewska oraz łąkami z b. donacji Łopiennik Ruski i Krasnystaw vel Rońsk w powiecie krasnostawskim;

Bogusławice z folwarkami Krzykowice i Wiaderno w powiecie piotrkowskim;

Janów, w powiecie bialskim;

Kozienice, w powiecie kozienickim;

Łąck i Góry, w powiecie, gostynińskim;

Mirów, w powiecie radomskim;

Pruchna z folwarkami Dębina, Drogomyśl i Ochaby-Spalenisko, w powiecie bielskim i cieszyńskim;

Racot z folwarkiem Darnowo, w powiecie kościańskim;

Samborzec, w powiecie sandomierskim;

Sieraków, w powiecie międzychodzkim.

(2)
W razie utworzenia nowych państwowych zakładów chowu koni (art. 4 i 8) lub przeniesienia istniejących z jednej miejscowości do drugiej, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może przeznaczyć na prowadzenie tych zakładów w zamian wyżej wyszczególnionych nieruchomości obszary z innych nieruchomości państwowych z uwzględnieniem postanowień o wykonaniu reformy rolnej.
Art.  11.
(1)
Zasady zarządzania nieruchomościami, przeznaczonymi na prowadzenie państwowych zakładów chowu koni, określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
(2)
Dochody z nieruchomości państwowych, przeznaczonych na prowadzenie państwowych zakładów chowu koni, przeznacza się na akcję podniesienia hodowli koni; dochodami tymi rozporządza Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
Art.  12.

Państwowe zakłady chowu koni podlegają bezpośrednio Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Umowy z właścicielami ogierów.

Art.  13.
(1)
Z właścicielami ogierów, wyróżniających się dodatnio pod względem hodowlanym, Państwo będzie zawierało umowy zobowiązujące tych właścicieli do pokrywania ogierami cudzych klaczy za wynagrodzeniem i na warunkach, określonych w umowach. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych będzie ustalał zasady umów powyższych, w szczególności ustali także tryb postępowania przy zawieraniu umów i nadzór nad ich wykonaniem.
(2)
Ilość ogierów, objętych umowami określonymi w ust. (1), powinna być nie mniejsza od połowy ogólnej liczby ogierów państwowych zakładów chowu koni.
Art.  14.

15 i 16 skreślone.

Przepisy końcowe.

Art.  17.

Wydatki na zakładanie i utrzymanie państwowych zakładów chowu koni oraz na wynagradzanie właścicieli ogierów za świadczenia, wynikające z umów, określonych w art. 13, będą pokrywane z ogólnych dochodów Państwa.

Art.  18.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  19.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024