Likwidacja funduszów, przeznaczonych na cele parcelacji i osadnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1927 r.
w sprawie likwidacji funduszów, przeznaczonych na cele parcelacji i osadnictwa.

Na podstawie art. 83 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 № 1, poz. 1) zarządza się co następuje:
§  1.
Poszczególne fundusze, które na mocy ustaw skarbowych bądź przepisów ogólnych lub dzielnicowych, obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej, były przeznaczone na cele, związane ze sfinansowaniem parcelacji i osadnictwa, a w szczególności na cele pomocy kredytowej dla osadników- dzieli się ze względu na niżej podany sposób i czas likwidacji tych funduszów na następujące trzy kategorje:
I.
Kategorją A, obejmującą:
a)
fundusz osadniczy 70.000.000 marek, utworzony na mocy uchwały Sejmu z dnia 19 grudnia 1919 r. (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1920 r. Dz. U. R. P. № 47, poz. 290);
b)
fundusz 83.000.000 marek, utworzony na mocy uchwały Rady Ministrów z dnia 23 marca 1921 r.;
c)
fundusz 1.000.000.000 marek, figurujący w p. 2 § 11 dz. 111 budżetu wydatków Ministerstwa Robót Publicznych na r. 1922, przeznaczony na zabudowanie się;
d)
fundusz 50.000.000.000 marek, tudzież dotacje budżetowe, przeznaczone na pomoc kredytową dla osadników na podstawie zasad ustawy z dnia 19 kwietnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 54, poz. 375);
e)
fundusze wyasygnowane Ministerstwu Reform Rolnych przez Skarb Państwa na pomoc kredytową dla optantów na mocy ustawy z dnia 30 września 1926 r. o prowizorjum budżetowem na czas od 1 października do 31 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 99, poz. 571);
f)
Wojskowy Fundusz Ziemski, utworzony na mocy dekretu b. Naczelnego Dowódcy Wojsk Litwy Środkowej № 214 z r. 1921, zmienionego częściowo rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 34, poz. 354);
g)
fundusze czerpane na pomoc kredytową z funduszu obrotowego na cele wykonania reformy rolnej (budżet Ministerstwa Reform Rolnych, względnie b. Głównego Urzędu Ziemskiego);
h)
fundusze czerpane na udzielanie niskoprocentowych zasiłków dla inwalidów i żołnierzy na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1922 r. z funduszu obrotowego na cele wykonania reformy rolnej (budżet Ministerstwa Reform Rolnych, względnie b. Głównego Urzędu Ziemskiego);
i)
fundusze składające się; z wpływów z tytułu zwrotu przez osadników wojskowych, którzy nie zagospodarowali swych działek, udzielonych im zapomóg na zagospodarowanie się oraz fundusze składające się z wpływów z tytułu zwrotu przez osadników wojskowych sum, stanowiących nadwyżkę ponad wysokość należnych im zapomóg.
II.
Kategorję B, obejmującą fundusz 2.000.000.000 marek, utworzony na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 1920 r. o nadaniu ziemi żołnierzom Wojsk Polskich (Dz. U. R. P. z r. 1921 № 4, poz. 18).
III.
Kategorję C, obejmującą inne fundusze, wskazane w art. 83 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej.
§  2.
1)
Wszystkie wpływy z tytułu zwrotu pożyczek i zapomóg, udzielonych z funduszów zaliczonych w § 1 do kategorji A, winny być przelewane do funduszu zapomóg i kredytu ulgowego.

Powyższy przepis odnosi się do sum, które wpłynęły po dniu 9 stycznia 1926 r. z tytułu wyżej wymienionych pożyczek.

2)
Sumy z tytułu zwrotu pożyczek, udzielonych z funduszu zaliczonego w § 1 do kategorji B, które wpłyną po dniu 31 marca 1927 r., winny być przelewane do funduszu zapomóg i kredytu ulgowego.
3)
Fundusze zaliczane w § 1 do kaletgorji C, będą zlikwidowane na zasadach i w czasie, które ustali osobne rozporządzenie Rady Ministrów na wniosek Ministra Reform Rolnych i Ministra Skarbu.
§  3.
Przepisy niniejszego rozporządzenia, dotyczące przelewania do funduszu zapomóg i kredytu ulgowego poszczególnych wpływów z tytułu zwrotu pożyczek i zapomóg, dotyczą również odnośnych odsetek, kar za zwłokę i wszelkich należności ubocznych, związanych z udzielonemi pożyczkami lub zapomogami, z wyjątkiem sum wpłaconych przez dłużników tytułem dodatku administracyjnego na rzecz Państwowego Banku Rolnego.
§  4. 1
W celu jednolitego uregulowania spłaty pożyczek i zapomóg, udzielonych osadnikom z poszczególnych funduszów, zaliczonych w § 1 do kategorji A i B, Minister Reform Rolnych ma prawo:
a)
ustalić na dzień 1 lipca 1927 r., 1 stycznia 1928 r. lub 1 lipca 1928 r.) a to zależnie od uznania Ministra Reform Rolnych ogólne zadłużenie dłużnika z tytułu wszystkich pożyczek i pomocy, jakie tenże od Skarbu Państwa otrzymał, z doliczeniem zaległych odsetek od kapitałów - i przerachować te należności na złote w złocie według kursu złotego w złocie na dzień ustalenia zadłużenia;
b)
ustalić stopę procentową od należności oznaczonej w sposób podany w punkcie a) niniejszego paragrafu na 4 od 100 rocznie i wyznaczyć spłatą tej należności w ratach amortyzacyjnych na okres lat 15, poczynając od 5-go roku od daty udzielenia dłużnikowi najwyższej z otrzymanych przez niego pożyczek, na zasadach zawartych w rozporządzeniu Ministra Reform Rolnych z dnia 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego (Dz. U. R. P. z r. 1927 № 7, poz. 51).

Jeżeli wysokość półrocznej raty amortyzacyjnej ustalona w sposób powyższy będzie stanowić sumę niższą niż 20 złotych w złocie, okres spłaty należności może być odpowiednio skrócony, tak, aby należność została spłacona w półrocznych ratach, nie niższych niż 20 złotych w złocie;

c)
zobowiązać dłużnika do opłacania, począwszy od daty ustalenia zadłużenia (l stycznia 1927 r. względnie 1 lipca 1927 r.) aż do rozpoczęcia amortyzowania kapitału, odsetek od ustalonego zadłużenia oraz dodatku administracyjnego na rzecz Państwowego Banku Rolnego;
d)
udzielać poszczególnym dłużnikom w wypadkach zasługujących na uwzględnienie indywidualnych ulg w spłacie należności zarówno samych odsetek, jak też i rat amortyzacyjnych, na zasadach przewidzianych w § 24 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z d. 23 grudnia 1926 r. o zasadach administrowania i dysponowania funduszem zapomóg i kredytu ulgowego.
§  5.
1)
Likwidacja poszczególnych funduszów nie pociąga za sobą zmiany warunków, na których udzielone zostały z tych funduszów pożyczki, o ile dłużnik nie wyraził na nią swej zgody.
2)
Jeżeli dłużnik nie zgodzi się na warunki, ustalone na zasadzie § 4 niniejszego rozporządzenia pożyczki, których termin płatności już minął, winny być ściągnięte.
§  6.
Czynności związane z likwidacją funduszów, o których mowa w niniejszem rozporządzeniu, będą powierzone Państwowemu Bankowi Rolnemu, który pobierać będzie za nie od dłużników dodatek administracyjny w wysokości ustalonej przez Ministra Reform Rolnych.
§  7.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Reform Rolnych.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 31 marca 1927 r.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1928 r. (Dz.U.28.11.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1928 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024