Regulaminy zakładów opiekuńczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 października 1927 r.
o regulaminach zakładów opiekuńczych.

Na podstawie art. 15 oraz ustępu trzeciego art. 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 kwietnia 1927 r. o nadzorze i kontroli nad działalnością instytucyj opiekuńczych (Dz. U. R. P. № 40, poz. 354) zarządzam co następuje:
§  1.
Każdy istniejący w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zakład opiekuńczy, który podlega nadzorowi i kontroli w myśl art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 kwietnia 1927 r. o nadzorze i kontroli nad działalnością instytucyj opiekuńczych (Dz. U. R. P. № 40, poz. 354), winien w terminie trzymiesięcznym złożyć władzy nadzorczej I-ej instancji regulamin odpowiadający postanowieniom niniejszego rozporządzenia oraz odpis statutu instytucji, do której zakład należy.

Każdy nowopowstający zakład winien przed otwarciem złożyć władzy nadzorczej I-ej instancji swój regulamin oraz odpis statutu instytucji, do której zakład należy. O ile w ciągu miesiąca, licząc od dnia złożenia regulaminu, władza, powołana do jego zatwierdzenia, nie powiadomi zakładu o swej decyzji, zakład może być otwarty, przyczem aż do decyzji tejże władzy obowiązuje regulamin w tem brzmieniu, w jakiem złożono go do zatwierdzenia.

§  2. 1
Władza nadzorcza I-ej instancji przesyła złożony regulamin zakładu opiekuńczego władzy nadzorczej II instancji do zatwierdzenia, załączając przytem swoją opinję oraz odpis statutu instytucji, do której zakład należy.

Regulamin zatwierdza władza nadzorcza I-ej instancji w następujących wypadkach:

a)
gdy tą władzą jest wojewoda lub Komisarz Rządu m. st. Warszawy,
b)
gdy ta władza jest jednocześnie władzą nadzorczą ostatniej instancji.
§  3.
Regulamin zakładu opiekuńczego winien zawierać przepisy, dotyczące:
1)
kategorji osób, dla których zakład jest przeznaczony,
2)
zadań zakładu i rodzaju udzielanej opieki z wyszczególnieniem dostarczanych środków,
3)
maksymalnej ilości miejsc w zakładzie z zaznaczeniem minimalnej przestrzeni na jednego pensjonarjusza,
4)
warunków oraz sposobu przyjmowania pensjonarjuszy ze wskazaniem wysokości opłaty, o ile jest pobierana,
5)
warunków oraz sposobu zwalniania z zakładu,
6)
wypadków, w których dopuszczalne jest usunięcie pensjonarjusza, sposobu usunięcia, oraz ustalenia zaopatrzenia na wypadek usunięcia ze wskazaniem sposobu dalszej opieki,
7)
władz zakładu oraz ich praw i obowiązków,
8)
etatów pracowników, należących do personelu zakładowego, z podaniem funkcyj, praw i obowiązków, wzajemnego ustosunkowania pracowników oraz zależności od władz zakładu,
9)
przestrzegania higjeny zakładowej i osobistej,
10)
ogólnych praw i obowiązków wszystkich pensjonariuszy zakładu, w szczególności zaś w zakresie zachowania się w zakładzie i poza nim, oraz utrzymywania porządku,
11)
szczególnych obowiązków pensjonarjuszy, wynikających z podziału pensjonarjuszy na kategorje w zależności od wieku, stanu zdrowia, siły fizycznej, posiadanych wiadomości oraz rodzaju udzielanej opieki,
12)
organizacji wewnętrznej zakładu dla celów porządkowych i wychowawczych,
13)
ogólnego rozkładu dnia powszedniego i świątecznego ze wskazaniem maksymalnej liczby godzin pracy warsztatowej w ciągu dnia,
14)
konsekwencyj, wynikających z niestosowania się do przepisów regulaminu,
15)
zakazu stosowania względem pensjonarjuszy za przewinienia kar cielesnych bądź też represyj polegających na pozbawieniu przepisanego posiłku, snu, dobrego powietrza, światła i ciepła.
§  4.
O ile zakład czerpie zyski z pracy pensjonarjuszy, regulamin powinien określać warunki pracy, stawki płacy, sposoby wypłaty, oraz określać, w jakiej mierze pensjonarjusze mają prawo swobodnie rozporządzać swemi zarobkami.
§  5.
Przepisy regulaminu nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa oraz ze statutem stowarzyszenia lub instytucji, do której zakład należy.
§  6.
Władze zakładu mają prawo wydawać przepisy, dotyczące poszczególnych przejawów życia zakładowego, które jednak nie mogą przekraczać ram regulaminu ogólnego ani pozostawać z nim w sprzeczności.
§  7.
Przepisy regulaminu dotyczące kwestyj, zawartych w punktach 9-14 § 3 i w§ 4 niniejszego rozporządzenia winny być obowiązkowo wywieszane w pomieszczeniach zakładowych na miejscach widocznych dla wiadomości ogółu pensjonarjuszy.
§  8.
Niewykonanie niniejszego rozporządzenia przez zakłady, instytucje, stowarzyszenia i związki pociągnie za sobą zastosowanie art. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z d. 22 kwietnia 1927 r. o nadzorze i kontroli nad działalnością instytucyj opiekuńczych (Dz. U. R. P. № 40, poz. 354).
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1928 r. i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.
1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1930 r. (Dz.U.30.20.169) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 1930 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024