Wykonanie ustawy z dnia 9 lipca 1924 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej: a) ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego i b) ustawy z dnia 16 lipca 1920 roku o opłacie stemplowej do sprzedaży przedmiotów zbytku na górnośląską część województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZANIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 lipca 1924 r.
w celu wykonania ustawy z dnia 9 lipca 1924 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej: a) ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) i b) ustawy z dnia 16 lipca 1920 roku o opłacie stemplowej od sprzedaży przedmiotów zbytku (Dz. U. R. P. № 79, poz. 528) na górnośląską część województwa śląskiego.

Na mocy art. 7 ustawy z dnia 9 lipca 1924 r. o rozciągnięciu mocy obowiązująca: a) ustawy z dn. 14 maja 1924 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) i b) ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o opłacie stemplowej od sprzedaży przedmiotów zbytku (Dz. U. R. P. № 79, poz. 528) na górnośląską część województwa śląskiego (Dz. U. R. P. № 69, poz. 670) zarządza się co następuje:
§  1.
Równocześnie z rozciągnięciem ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) na górnośląską część województwa śląskiego obowiązują na tym obszarze:
a)
rozporządzenie Ministra Skarbu z dn. 27 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 67, poz. 522) w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego zmienione częściowo rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 20 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55, poz. 553);
b)
rozporządzenie II Ministra Skarbu z dnia 6 lipca 1923 r. (Dz: U. R. P. № 69, poz. 545) w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych, tudzież o przedstawicielach płatników;
c)
rozporządzenie III Ministra Skarbu wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu z dnia 13 lipca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 78, poz. 616) w przedmiocie prowadzenia ksiąg obrotu;
d)
rozporządzenie IV Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 24 lipca 1923 roku (Dz. U. R. P. № 73, poz. 617) w sprawie dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych, tudzież izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych;
e)
rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 18 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134, poz. 1112) o zastosowaniu stałej jednostki eto państwowego podatku przemysłowego;
f)
wszelkie rozporządzenia i okólniki wydane przez Ministerstwo Skarbu-, a wyjaśniające postanowienia ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego; ze zmianami, uwidocznionemi w dalszych paragrafach niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Uprawnienia, przysługujące izbie skarbowej względnie dyrektorowi izby skarbowej na podstawie ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) i rozporządzeń, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, przechodzą na wydział skarbowy województwa śląskiego, względnie na naczelnika tegoż wydziału.
§  3.
Świadectwa przemysłowe tudzież karty rejestracyjne na rok podatkowy 1924 winny być wykupione w terminie od 1 do 30 września 1924 r.

Termin do nabywania świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rok podatkowy 1925 przesuwa się na miesiąc styczeń i luty 1925 r.

§  4.
Zeznania o obrocie, przewidziane w art. 52 do 55 ustawy w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego, należy składać:
1)
za pierwsze półrocze 1924 r. do 30 września 1924 r.,
2)
m drugie półrocze 1924 r. i za następne, półrocza w terminach ustanowionych w art. 55 wyżej powołanej ustawy.
§  5.
Nakazy płatnicze, dotyczące obliczenia podatku za pierwsze półrocze 1924 r. mają być rozesłane najpóźniej do 15 listopada 1924 r. z tem, że podatek przemysłowy, obliczony przez komisje szacunkowe należy wpłacić do końca grudnia 1924 r.

Podatek przemysłowy, obliczony za pierwsza półrocze 1924 r. przez wydział skarbowy wojewoda twa śląskiego dla przedsiębiorstw wyszczególnionych w części drugiej art. 54 ustawy w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego, winian być wpłacony w ciągu dni 8 licząc od dnia następnego po doręczeniu zawiadomienia.

§  6.
Przedsiębiorstwa, wymienione w art. 56 ustawy w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego, winny wpłacie do kęsy skarbowej podatek przemysłowy (art. 6), przypadający od obrotu osiągniętego w miesiącach: lipcu, sierpniu i wrześniu 1924 r. najpóźniej do dnia 13 października 1924 r.

Począwszy od października 1924 r. maja powyższe przedsiębiorstwa po upływie każdego miesiąca kalendarzowego najpóźniej do dnia 13 następnego mieniąca wpłacać podatek przemysłowy, przypadający od obrotu osiągniętego w ubiegłym miesiącu.

§  7.
Z ulg, przewidzianych w art. 95 ustawy w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego korzystają te spółdzielnie, która działają na zasadzie ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. R. P. № 111 poz. 733), rozciągniętej na Górnośląską cześć województwa śliskiego ustawą z dnia 28 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 50, poz. 504).

Z ulg tych korzystają nawet spółdzielnie, które jeszcze nie uzgodniły swych statutów z obowiązującą ustawą o spółdzielniach, o ile odpowiednie uzgodnienie statutu zostanie dokonane przed upływem roku 1925.

§  8.
Od kwot podatku przemysłowego, ustalonego przez komisje szacunkowe, względnie przez wydział skarbowy województwa śliskiego, mają być potrącone kwoty podatkowe wpłacone na rok 1924 na podstawie ustaw, wymienionych w ustępach n) do o) art. 6 ustawy z dnia 9 lipca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 69, poz. 670) o rozciągnięciu mocy obowiązującej ustawy z dnia 14 maja 192.3 r. w przedmiotem państwowego podatku przemysłowego na górnośląską część województwa śląskiego.

Sposób potrącenia tych kwot. wpłaconych na rok 1924, od kwot podatku wymienionych na zasadzie ustawy w przedmiocie: państwowego podatku przemysłowego, określi osobne zarządzenie śląskiego urzędu wojewódzkiego.

§  9.
Pod względem podziału linji klejowych celem poboru przedpłaty od ekspedytorów, nie utrzymujących oddzielnych biur i pomocników handlowych, lecz trudniących się osobiście z polecenia, osób trzecich cleniem w urzędach celnych towarów, wysyłanych zagranice; lub otrzymywanych z zagranicy (część III lit. D kateg. I załącznika do art. 23 ustawy w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego) uważa się za główne linje kolejowe następujące linie:
1)
Katowice - Królewska Huta - Tarnowskie Góry- Poznań,
2)
Katowice-Mysłowice Szczakowa-Trzebinia-Kraków.
3)
Sosnowiec-Katowice - Świętochłowice-Ruda-Gliwice.
4)
Katowice-Orzesze-Rybnik-Racibórz.
5)
Katowice - Ligota Pszczyńska-Makoszowy-Gliwice.
§  10.
Rozporządzenie II Ministra Skarbu z dnia 6 lipca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 69, poz. 545) w celu wykonania ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 69, poz. 412), zawierające przepisy o komisjach szacunkowych i odwoławczych tudzież o przedstawicielach płatników .uzupełnią się w sposób następujący:
a)
na obszarze województwa śląskiego powołuje się, do przedstawienia list, o których mowa w części drugiej art. 59 i w części drugiej art. 60, następujące \instytucje, organizacje i zrzeszenia:

1) Polski Związek Towarzystw Kupieckich Województwa Śląskiego,

2) Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, Z. z.,

3) Związek Gospodarczy (Wirtschaftliche Vereinigung),

4) Izbę Handlową i Przemysłową w Bielsku,

5) izbę Handlową w Katowicach,

6) Izbę Rękodzielniczą Województwa Śląskiego,

7) Izbę Adwokacką.

b)
w nieprzekraczalnym terminie dni 15 licząc od dnia następnego po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia, instytucje względnie organizacje i zrzeszenia, wymienione pod a), winny złożyć wydziałowi skarbowemu województwa śląskiego listy kandydatów na członków komisji i ich zastępców jakoteż na przedstawicieli do udziału w lustracji przedsiębiorstw a w szczególności:

Należy składać oddzielne listy kandydatów na członków komisji odwoławczej dla całego obszary województwa śląskiego i komisji szacunkowych dla obszaru górnośląskiej części województwa śląskiego, a oddzielne na przedstawicieli płatników powołanych do udziału w lustracji przedsiębiorstw na górnośląskiej części województwa śląskiego.

Dotychczasowy skład komisji szacunkowych i przedstawicieli płatników powołanych do udziału w lustracji przedsiębiorstw na cieszyńskiej części województwa sielskiego pozostaje nie zmieniony.

Z chwilą utworzenia komisji odwoławczej dla całego województwa śląskiego, przejdą na nią funkcje podlegającej rozwiązaniu dotychczasowej komisji odwoławczej, utworzonej dla cieszyńskiej części województwa śląskiego.

c)
Część XIII tabeli do § 1 uzupełnia się jak następuje:

Dla województwa śląskiego:

A. Komisja odwoławcza,

1)
Komisja dla całego okręgu z 12 członków i z 12 zastępców z siedzibą w Katowicach.

B. Okręgi wymiarowe i komisje szacunkowe.

№ P. Urząd skarbowy Ilość komisji Właściwość terytorjalna okręgu wymiarowego i komisji szacunkowej Ilość Siedziba Komisji Uwaga
członków zastępców przedstawicieli płatników
1 Cieszyn 1 dla całego okręgu 10 10 15 m. Cieszyn
2 Bielsko 3 a) 2 Komisje dla miasta *) po 10 po 10 po 15 m. Bielsko *) Rozgraniczenie terytorjalne komisji miejskich ustali naczelny wydział skarbowy województwa śląskiego.
b) 1 Komisja dla powiatu 10 10 15
3 Katowice 2 a) 1 Komisja dla miasta 12 12 15 Katowice
b) 1 Komisja dla powiatu 10 10 15
4 Laura-Huta (Siemianowice) 1 dla całego okręgu 10 10 15 Laura-Huta
5 Królewska-Huta 2 a) 1 Komisja dla miasta 12 12 18 Królewska-Huta
b) 1 Komisja dla Wielkich Hajduk i Nowych Hajduk 10 10 15
6 Lubliniec 1 dla całego okręgu 12 12 15 Lubliniec
7 Mysłowice 1 dla całego okręgu 10 10 15 Mysłowice
8 Świętochłowice 1 dla całego okręgu 10 10 15 Świętochłowice
9 Tarnowskie Góry 1 dla całego okręgu 12 12 15 Tarnowskie Góry
10 Pszczyna 2 Komisja dla miasta Pszczyny i dla okręgu sądu powiatowego 12 12 15 Pszczyna Mikołów
1 Komisja dla miasta Mikołowa i dla okręgu sądu powiatowego 12 12 15
11 Rybnik 2 a) Komisja dla miasta Rybnika 10 10 15 Rybnik
b) Komisja dla pozostałych miejscowości 12 12 15
§  11.
Księgi obrotu, przewidziane w rozporządzeniu III Ministra Skarbu, wydanem w porozumieniu z Ministrem Przemyślu i Handlu z dnia 18 lipca 1923 r. w przedmiocie prowadzenia ksiąg obrotu (Dz. U. R. P. № 78 poz. 616), winny być na górnośląskiej części województwa śląskiego założone i prowadzone od 1 października 1924 r. począwszy.
§  12.
Na górnośląskiej części województwa śląskiego nieobowiązują te postanowienia rozporządzenia IV Ministra Skarbu, wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 26 lipca 1923 r. w sprawie dodatków do świadectw przemysłowych i do kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych tudzież izb rzemieślniczych oraz na rzecz szkół zawodowych i innych instytucji wychowawczych (Dz. U. R. P. № 78 poz. 617), które dotyczą dodatków do świadectw przemysłowych na rzecz szkół zawodowych.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.71.693

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 9 lipca 1924 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej: a) ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego i b) ustawy z dnia 16 lipca 1920 roku o opłacie stemplowej do sprzedaży przedmiotów zbytku na górnośląską część województwa śląskiego.
Data aktu: 31/07/1924
Data ogłoszenia: 18/08/1924
Data wejścia w życie: 18/08/1924