Sprzedaż wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 lutego 1924 r.
w sprawie sprzedaży wyrobów tytoniowych. *

Na podstawie art. 13, 33 i 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409) i w częściowej zmianie i uzupełnieniu rozporządzenia z dn. 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42 poz. 285) zarządza się co następuje:
§  1.
Na obszarze m. stoł. Warszawy i województw: warszawskiego, białostockiego, łódzkiego, lubelskiego, kieleckiego i wołyńskiego istniejący tam rejonowi hurtownicy tytoniowi obowiązanej zaopatrywać się w pierwszym rządzie w wyroby tytoniowe rządowej produkcji w. wyznaczonych im państwowych magazynach wyrobów tytoniowych.

Miesięczny kontyngent rządowych wyrobów tytoniowych, Jak i każda z rejonowych hurtowni tytoniowych winna minimalnie wykupić z państwowego magazynu, ustala się na 30% ogólnego zakupu wyrobów tytoniowych (rządowych i prywatnych) w poprzednim miesiącu.

Kontyngent ten w pierwszym miesiącu po wyjściu niniejszego rozporządzenia, względnie po uruchomieniu hurtowni, lub w razie, gdyby ogólny zakup wyrobów tytoniowych jakiejś hurtowni być bardzo mały, winien w każdym wypadku wynosić najmniej 100.000 sztuk papierosów, względnie 100 kg. tytoniu krajanego lub 10.000 sztuk cygar. Przy zakupie naraz kilku z powyższych rodzajów wyrobów ustala się stosunek 1.000 papierosów = 1 kg. tytoniu = 100 cygar.

W wyroby tytoniowe prywatnych fabryk będą mogli rejonowi hurtownicy tytoniowi zaopatrywać się w prywatnych fabrykach, położonych na obszarze Państwa, dopiero po uzyskaniu z państwowego magazynu wyrobów tytoniowych zaświadczenia w 2 egzemplarzach, że wykupili w odnośnym miesiącu cały kontyngent rządowych wyrobów tytoniowych. Zaświadczenia powyższe wydawać będą państwowe magazyny wyrobów tytoniowych przydzielonym do nich hurtowniom tytoniowym, po sprawdzeniu w księgach poborowych hurtowni, czy wykupione przez nie w odnośnym miesiącu kontyngenty rządowych wyrobów tytoniowych odpowiadają 30% ogólnego zakupu wyrobów tytoniowych (rządowych ś prywatnych) w poprzednim miesiącu, względnie wyznaczonemu powyżej minimum.

Rejonowi hurtownicy tytoniowi przedkładać mają 1 egzemplarz udzielonego im zaświadczenia prywatnej fabryce wyrobów tytoniowych wraz z zamówieniem, drugi zaś egzemplarz winien być przechowywany przez hurtownika razem z rachunkiem prywatnej fabryki. jako udokumentowanie odnośnej pozycji przychodu księgi poborowej.

§  2.
Detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych na obszarze Państwa wymienionym w § 1 obowiązani są zaopatrywać się również w pierwszym rzędzie w wyroby tytoniowe rządowej produkcji w wyznaczonych im rejonowych hurtowniach tytoniowych.

Kontyngenty rządowych wyrobów tytoniowych, Jakie detaliści winni wykupywać w rejonowe: hurtowni, oznaczać będą najbliższe organa kontroli skarbowej (inspektoraty kontroli skarbowej) i w odpowiednim stosunku do wielkości wykupionego przez rejonowego hurtownika kontyngentu w państwowym magazynie wyrobów, tytoniowych i ilości przydzielonych do rejonowej hurtowni detalicznych sprzedaży, mając na względzie, że samoistne i znajdujące się w ruchliwym punkcie sklepy tytoniowe, winne otrzymywać większe kontyngenty od sklepów tytoniowych niesamoistnych lub położonych w miejscach, gdzie pokup wyrobów tytoniowych jest mniejszy.

W państwowych magazynach wyrobów tytoniowych będą mogli detaliści zaopatrywać się bezpośrednio jedynie w tym wypadku, jeśli otrzymają 28' świadczenie od najbliższego organu kontroli skarbowej, że hurtownia rejonowa nie jest 'czynną, względnie nie posiada zapasu rządowych wyrobów.

W wyroby tytoniowa prywatnych fabryk zaopatrywać się mają detaliczni sprzedawcy również w swych rejonowych hurtowniach tytoniowych, po wykupieniu w hurtowni wpierw wyznaczonego im kontyngentu rządowych wyrobów tytoniowych.

Wprost w prywatnych fabrykach będą mogli detaliczni sprzedawcy zakupywać wyroby tytoniowe jedynie w tym wypadku, jeśli otrzymają zaświadczenia najbliższego organu kontroli skarbowej (w 2 egzem-plantach), za hurtownia rejonowa nie jest czynną, względnie, że wykupili w odnośnym miesiącu w swej rejonowej hurtowni cały wyznaczony im kontyngent rządowych wyrobów tytoniowych, a hurtownia nie posiada na składzie wyrobów prywatnych fabryk żądanych przez detalistę (ta sama firma i gatunek).

Jeden egzemplarz powyższego zaświadczenia przedkładać będą detaliczni sprzedawcy prywatnej fabryce wraz z zamówieniem, drugi zaś egzemplarz przechowywać winni razem z rachunkiem prywatnej fabryki, jako udokumentowanie odnośnej pozycji przychodu księgi poborowej.

§  3.
Prywatne fabryki wyrobów tytoniowych obowiązane są realizować w pierwszej linji zamówienia rejonowych hurtowników tytoniowych.

Tak rejonowym hurtowniom tytoniowym, jak i detalicznym sprzedawcom wyrobów tytoniowych na obszarze Państwa, wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia, będą mogły prywatne fabryki sprzedawać towar wyłącznie za przedłożeniem przez nich wyszczególnionych w §§ 1 i 2 zaświadczeń państwowych i magazynów wyrobów tytoniowych, względnie organów kontroli skarbowej. Każdą pozycją księgi magazynowej (rozchodowej) dokumentować winne prywatne fabryki duplikatem, rachunku, wystawionego rejonowemu hurtownikowi, względnie detalicznemu sprzedawcy i powyższemi zaświadczeniami.

Obowiązkiem stałej skarbowej 'kontroli prywatnych fabryk będzie przeprowadzenie ścisłego w tym kierunku nadzoru sprzedaży w fabrykach prywatnych t ich składach fabrycznych. Z fabryk względnie składów fabrycznych będą mogły być wypuszczone wyroby tytoniowa tylko za okazaniem organom stałej kontroli skarbowej przez fabrykę rachunku z zaświadczeniem państwowego magazynu, względnie organu kontroli skarbowej.

Niezależnie od kontroli, przeprowadzanej przez stały organ kontroli skarbowej w prywatnych fabrykach zarządzać będą urzędy akcyz i monopolów w terminach do miesiąca - kontrole położonych w ich okręgach prywatnych fabryk przez specjalnie wydelegowanych w tym celu urzędników. Urzędnicy ci sprawdzać będą w księgach magazynowych i t. p. prywatnej fabryki, czy postanowienia niniejszego rozporządzenia są ściśle przestrzegane.

W razie skonstatowania jakichkolwiek przekroczeń w tym kierunku ze strony prywatnych fabryk, zawiadomiona winna być o tem natychmiast Dyrekcja Polskiego Monopolu Tytoniowego, a to niezależnie od dochodzeń karnych, wszczętych przez kompetentne władze skarbowe.

W razie kilkakrotnego powtórzenia się przekroczenia, zarządzać będzie Minister Skarbu po myśli rozporządzenia z dnia 19 lutego 1923 r. (Dz. U. R. P. № 23, poz. 142) cofnięcie koncesji odnośnemu prywatnemu fabrykantowi.

§  4.
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych na obszarze Państwa, wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia, nie posiadający koncesji na rejonowe hurtownie tytoniowe, jak również t. zw. sklepy fabryczne prywatnych fabryk na całym obszarze Państwa wykonywać mogą wyłącznie detaliczna sprzedaż t. j. bezpośrednio konsumentom, bez udzielania kupującym jakiegokolwiek rabatu.

Wyjątek stanowić będą sprzedaże wyrobów tytoniowych prowadzone przez spółdzielcze Związki Stowarzyszeń Spożywczych na podstawie specjalnych koncesji w myśl § 4 ustęp 1 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 285), jak również sklepy tytoniowe, które otrzymają z Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego odpowiednie zezwolenie.

§  5.
Sprzedawców wyrobów tytoniowych, nie stosujących się do postanowień §§ 1, 2 i 4 niniejszego rozporządzenia karać będą kompetentne władze skarbowe (urzędy akcyz i monopolów, izby skarbowe) w drodze zarządzenia administracyjnego, po myśli art. 33 ustęp 2 ustawy o monopolu tytoniowym z dnia 1 czerwca 1922 r. (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409). W razie dwukrotnego powtórzenia się przekroczenia (niewypełniania obowiązku sprzedawcy) zarządzać będą wyżej wymienione władze bezwzględnie utratę koncesji, i o ile dotyczyć to będzie hurtownika tytoniowego, zawiadamiać o tem Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego.
§  6.
Na obszarze Ziemi Wileńskiej, województw: poznańskiego, pomorskiego, poleskiego i nowogródzkiego obowiązywać będą postanowienia niniejszego rozporządzenia z chwilą utworzenia tam rejonowych hurtowni tytoniowych.
§  7.
Sprzedawcom wyrobów tytoniowych na obszarze województw: śląskiego, krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego nie jest dozwolonem nabywanie wyrobów tytoniowych prywatnych fabryk, z wyjątkiem sprzedawców w województwie śląskiem, którzy będą mogli nabywać, na warunkach ustalonych w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia wyroby prywatnych fabryk, położonych na obszarze województwa śląskiego.

Na obszarach województw: krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego wyroby tytoniowe prywatnych fabryk uważane być mają za niedopuszczone do sprzedaży, w rozumieniu art. 34 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) ; na obszarze województwa śląskiego wolno będzie sprzedawcom wysprzedać znajdujące się już u nich zapasy wyrobów tytoniowych prywatnych fabryk z innych województw do końca lipca 1924 r. Po tym terminie także na obszarze województwa śląskiego należy wyroby tytoniowe prywatnych fabryk z poza obszaru tego województwa traktować jako niedopuszczone do sprzedaży (art. 34 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym).

Prywatnym fabrykom na całym obszarze Państwa z wyjątkiem fabryk położonych na obszarze województwa śląskiego, które będą mogły sprzedawać swe wyroby koncesjonowanym sprzedawcom na obszarze województwa śląskiego na warunkach ustalonych w §§ 1, 2 i 3 niniejszego rozporządzenia nie wolno wysyłać swych wyrobów tytoniowych do sprzedawców na obszarze województw: śląskiego, krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego, a to pod rygorem utraty koncesji na fabrykację.

§  8.
Tabakę do zażywania, tudzież tytoń do żucia wolno prywatnym fabrykom sprzedawać koncesjonowanym sprzedawcom na całym obszarze Państwa bez żadnych ograniczeń.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem stół. m. Warszawy, gdzie obowiązywać będzie dopiero od dnia 1 kwietnia 1924 roku.
* Z dniem 29 lutego 1924 r. zastosowania §§ 1-5 rozporządzenia nin. rozporządzenia odracza się do dnia 15 kwietnia 1924 r. Już w miesiącu marcu 1924 r. jednak obowiązani są hurtownicy rejonowi na obszarach wymienionych w § 1 tego rozporządzenia wykupić z państwowych Magazynów wyrobów tytoniowych określony w ust. 3 § 1 rozporządzenia minimalny kontyngent. Detaliści obowiązani będą dalej od nich odkupić wyznaczone im z tego zapasu kontyngenty. Zgodnie z rozporządzenia z dnia 28 lutego 1924 r. (Dz.U.24.19.201).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024