Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwo kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 grudnia 1924 r.
uzupełniające rozporządzenie z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatnoprawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwa kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.

Na podstawie art. 1 lit. F punkt 1, lit. E punkt 5 oraz art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:
§  1.
Spłata pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwa kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibą prawną poza granicami Państwa Polskiego, a przerachowanych na mocy rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych, jak niemniej należytości ubocznych od tych pożyczek, odbędzie się zgodnie z postanowieniami wymienionego rozporządzenia oraz statutów tych banków względnie towarzystw kredytowych miejskich, o ile niniejsze rozporządzenie nie normuje jej w sposób odmienny.
§  2.
Przewidziana w statutach tych banków względnie towarzystw kara za zwłokę wynosić będzie łącznie z odsetkami 2% miesięcznie.
§  3. 1
Zamiast przepisów zawartych w art. 121 statutu b. Banku Ziemskiego Włościańskiego (wydanie z 1912 roku) oraz w art. 72 z uwagą (wydanie z 1903 r.), art. 113 (wydanie z 1912 r.) i art. 114 (wydanie z 1906 r.) statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego stosować należy następujące postanowienia:

"Dłużnicy b. Ziemskiego Banku Włościańskiego I b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego mogą przedterminowo spłacać w każdym czasie prze-rachowany na złote dług z tytułu pożyczki gotówką w całości lub części. Umorzenie i oprocentowanie przedterminowych spłat, wpłacanych poza terminami ustalonemi dla uiszczenia rat amortyzacyjnych będą obliczane przez Państwowy Bank Rolny na termin najbliższej następnej raty amortyzacyjnej. Wysokość pobieranych przy przedterminowej spłacie dodatków na pokrycie kosztów administracyjnych określają odrębne przepisy, a dodatki na utworzenie funduszu rezerwowego pobierane będą zgodnie ze statutami tych banków".

Przy parcelacji nieruchomości ziemskich, obciążonych wierzytelnościami b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego wraz z Odrębnym jego Wydziałem, przerachowany na złote nieumorzony kapitał tych wierzytelności oraz należne raty amortyzacyjne wraz z dodatkiem administracyjnym i odsetkami za zwłokę mogą być spłacane w całości lub w części także złotemi 41/2% listami zastawnemi Państwowego Banku Rolnego Serji I-ej, pochodzącemi z pożyczek, udzielonych nabywcom działek z parcelacji tych nieruchomości. Listy te przyjmowane będą na poczet spłaty kapitału po 100 za 100, na poczet zaś rat, dodatku administracyjnego i odsetek za zwłokę, - po kursie, ustalonym przez Ministra Skarbu.

§  4.
Funkcje, przekazane w art. 129 statutu b. Ziemskiego Banku Włościańskiego "wiejskiej i gminnej władzy", spełniać będzie władza administracyjna I instancji względnie wójt gminy.

Zamiast przepisów, zawartych w art. 130, 133 i 134 statutu tego banku, stosować należy następujące postanowienia:

"W razie nieuiszczenia należności bankowej w terminie, ustalonym dla wpłacania rat amortyzacyjnych (art. 120 statutu b. Banku Włościańskiego), przez związane solidarną odpowiedzialnością z tytułu pożyczki, udzielonej przez b. Ziemski Bank Włościański, gromadę wiejską, wiejskie jednostki zbiorowe lub spółkę bankową - Państwowy Bank Rolny jest władny ściągnąć nieuiszczoną należność przez władzę administracyjną I instancji względnie wójta gminy w trybie, przewidzianym w art. 126 statutu b. Banku Włościańskiego; w razie zaś nie uiszczenia takiej-że należności przez dłużnika bankowego, nie związanego solidarną odpowiedzialnością, - Państwowy Bank Rolny jest władny ściągnąć tę należność w trybie, przewidzianym dla egzekucji bezspornych należności skarbowych.

W obu powyższych wypadkach zamiast ściągania nieuiszczonej bieżącej należności w oznaczonych wyżej trybach Państwowemu Bankowi Rolnemu przysługuje prawo ściągnąć przedterminowo cały dług w trybie, przewidzianym w aneksie VI do art. 134 statutu b. Banku Włościańskiego (wydanie z 1912 r.)".

§  5.
Zamiast przepisów, zawartych w art. 73 statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego (wydanie z 1903 r.), stosować należy następujące postanowienia:

"W razie nieuiszczenia w terminie, wskazanym w art. 66 statutu b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego (wydanie z 1903 r.), rat amortyzacyjnych względnie należytości ubocznych z tytułu przerachowanych na mocy rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441) pożyczek, Państwowy Bank Rolny jest władny przedterminowo ściągnąć całkowity dług w trybie, przewidzianym w aneksie do art. 78 powyższego statutu".

§  6.
Dłużnicy banków i towarzystw, wymienionych w § 1, obowiązani są uiszczać przerachowane, na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 441), raty amortyzacyjne z tytułu pożyczek, udzielonych przez powyższe instytucje przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, niezależnie od ujawnienia wyniku przerachowania w księgach wieczystych w terminach statutowych i w wysokości, obliczone) przez te instytucje i podanej do wiadomości dłużników w wezwaniach płatniczych. Założenie przez dłużnika sprzeciwu co do prawidłowości obliczenia należności nie zwalnia go od obowiązku uiszczenia jej w terminie. Nadpłacone kwoty, w razie ostatecznego uznania słuszności sprzeciwu bądź przez instytucje, bądź przez orzeczenie sądowe, winny być zarachowane na poczet najbliższych rat amortyzacyjnych.
§  7.
Do listów zastawnych, emitowanych przez banki względnie towarzystwa, wymienione w § 1, nie stosuje się przepisów §§ 12-15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z d. 14 maja 1924 r. oprze' rachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 października 1934 r. (Dz.U.34.94.844) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 października 1934 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.115.1025

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych w stosunku do wierzytelności z pożyczek, udzielonych przez b. rosyjskie banki ziemskie oraz b. rosyjskie towarzystwo kredytowe miejskie, których zarządy miały siedzibę prawną poza granicami Państwa Polskiego.
Data aktu: 27/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924