Uzupełnienie i zmiany taryfy osobowej i bagażowej, obowiązującej na polskich kolejach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 19 maja 1923 r.
o uzupełnieniu i zmianach taryfy osobowej i bagażowej, obowiązującej na polskich kolejach państwowych.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie podróżnych, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemyślu i Handlu zarządza się co następuje:
§  1.
Do obowiązującej od dnia 1 kwietnia 1923 r. "Taryfy na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych normalnotorowemi i szerokotorowemi polskiemi kolejami państwowemi oraz normalnotorowemi kolejami prywatnemi, zarządzanemi przez Państwo" (Dz. U. R. P. № 31, poz. 193) wprowadza się następujące zmiany i uzupełniania:

Wstęp.

1.
W dziale II-A po słowie "Gdańskiego" skreśla się słowa: "z wyjątkiem linji Puck-Hel, na której stosuje się. podwyższone o 100% opłaty z części II tejże taryfy".
2.
W dziale II-C-b punkt 4 "Piła-Jaworzno" uzupełnia się słowami "Trzebinia-Skawce i Trzebinia-Siersza Wodna", punkt zaś 6 zostaje skreślony.
3.
W dziale III, w ustąpię pierwszym, skreśla się stówa: "z wyjątkiem linji Puck-Hel, za którą opłaty oblicza się osobno w wysokości podwójnej.

Część II.

4.
W rozdziale I, dział D-I "Przejazdy do szkół" punkt 1 uzupełnia się ustępem: "W razie przejazdu ulgowego z powodu wakacji wychowańców zakładów naukowych dla ociemniałych i głuchoniemych z ulgi pod lit a) korzystać może również osoba ich dozorująca, wymieniona w zaświadczeniu szkolnem (punkt 10)
5.
Rozdział I uzupełnia się, po dziale D (VII), nowym działem E treści następującej:

"E. Ulgi taryfowe przy przejazdach zwartemi pociągami w wagonach towarowych".

"1. Przy przejazdach większych grup podróżnych, conajmniej z 600 osób, pociągami zwartemi, złożonemi z wagonów towarowych, pobiera się opłatę według taryfy osobowej klasy IV, stosowanej przy przejazdach pojedynczych na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego, według rzeczywistej ilości jadących, nie mniej jednak, niż za 600 osób.

"2. Z zamówieniem takiego pociągu powinien Komitet, Towarzystwo, Związek i t. p" urządzające dany przejazd zbiorowy, przynajmniej na 7 dni przedtem zwrócić się do Dyrekcji kolejowej w - której obrębie leży stacja wyjazdu.

"3. Dyrekcji kolejowe] przysługuje prawo odmówić uruchomienia pociągu ze względu na warunki ruchowo techniczne: w razie zgody może ona zażądać złożenia kaucji do wysokości opłaty najniższej, przypadającej "za dany pociąg; kaucja ta przechodzi na rzecz kolei, o ile pociąg zostanie odwołany przez zamawiającego".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1923 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024