Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r., zawierającego przepisy wykonawcze dla obszaru b. zaboru rosyjskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 5 sierpnia 1921 r.
w sprawie uzupełnienia rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r., zawierającego przepisy wykonawcze dla obszaru b. zaboru rosyjskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn.

Na podstawie artykułu 53 ustawy z dnia 29 maja 1920 r. w przedmiocie zmiany przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. Ust. R. P. № 49 poz. 299) w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości zarządzam co następuje:
§  1.
Wydane w myśl przepisów z dnia 2 czerwca 1920 r. o opadkowaniu spadków i darowizn na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. Ust. R. P. № 49 poz. 300) rozporządzenie Ministra Skarbu z dn. 22 lipca 1920 r. zawierające przepisy wykonawcze dla obszaru b. zaboru rosyjskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn (Dz. Ust. R. P. № 78 poz. 524) uzupełnia się w sposób następujący:

§ 22 uzupełnia się następującą częścią trzecią:

"Zwolnienie ruchomości domowych od podatku spadkowego nie wyklucza równoczesnego zastosowania części pierwszej art. 8 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. Ust. № 49, poz. 300)

O ile czysta wartość reszty majątku, otrzymanego przez odnośnego nabywcę, nie przekracza 5000 marek polskich".

§ 44 uzupełnia się następującą częścią drugą:

"O ile majątek zagraniczny ma być wydany spadkobiercom lub legatarjuszom za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to wymierzenie podatku od majątku zagranicznego należy do izby skarbowej w Warszawie".

Po § 52 umieszcza się § 52a następującej treści:

"Wymierzenie grzywny, przewidzianej w art. 32 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn, należy do zakresu działania urzędu skarbowego podatków i opłat skarbowych.

O ile jednak ma być nałożona grzywna na notarjusza z powodu niezastosowania się do art. 27 lub 28 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn lub do postanowień, przewidzianych w art. 34 tychże przepisów, to orzeka w pierwszej instancji izba skarbowa".

Po § 58 umieszcza się § 58a następującej treści:

"Urzędnik, wyznaczony do sporządzenia spisu inwentarza (art. 1724 ustawy postępowania sądowego cywilnego), ma na koszt strony interesowanej przesłać urzędowi skarbowemu, w którego okręgu urzędnik ten ma siedzibę, uwierzytelniony odpis spisu inwentarza".

§ 60, część pierwsza ustęp c) otrzymuje brzmienie następujące:

"c) spisu inwentarza (§ 58a)". § 60 uzupełnia się następującą częścią trzecią:

"Należy przesłać: odpisy za pierwszą potową miesiąca - najpóźniej 20 dnia tego samego miesiąca; za drugą połowę - najpóźniej 5 dnia miesiąca następnego". Po § 16 umieszcza się postanowienie następujące:

"f) Ustalenie wartości majątku spadkowego (art. 23 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn).

"§ 66a. Władza skarbowe-o ile w myśl art. 23 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn ma ustalić wartość sprzedażną sama - oznacza ją, bądź przez odpowiednie zużytkowanie oszacowania, dokonanego celem wymiaru państwowego podatku majątkowego, bądź przez porównanie z wartością innych podobnych przedmiotów, bądź też na podstawie oceny dokonanej przez znawców.

Co do sposobu stwierdzania wartości przy pomocy znawców oraz co do wynagradzania ich, stosowane będą odpowiednie przepisy, obowiązujące w tym przedmiocie w zakresie państwowego podatku majątkowego".

Napis §§ 67 i 68 otrzymuje brzmienie następujące:

"g) Postanowienia karne (art. 31 -33 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn".

Część druga § 77 otrzymuje brzmienie następujące:

"Odwołanie wnosi się do władzy, która wydala orzeczenie w instancji pierwszej (§ 52a).

Rozstrzyga izba skarbowa względnie Ministerstwo Skarbu".

Część pierwsza § 82 otrzymuje brzmienie następujące:

"Do podatku od darowizn stosują się odpowiednie przepisy §§ 5, 6, 11-25, 28, 29, 31 -39, 52a oraz 77. Postanowienia zaś §§ 52a i 77 stosują się w szczególności, gdy chodzi o nałożenie grzywny na notarjusza z powodu niezastosowania się do art. 15 lub 28 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn".

Zdanie drugie § 88 ulega skreśleniu.

§ 91 otrzymuje brzmienie następujące:

"Notarjusz winien przesiać na koszt strony urzędowi skarbowemu podatków i opłat skarbowych, w którego okręgu mi siedzibą, w terminie ustanowionym w § 60, uwierzytelniony odpis aktu darowizny.

Uwierzytelnienie odpisu nie podlega opłacie stemplowej.

O ile chodzi o akty, przewidziane w ustępach a) i b) § 89, ma notarjusz zaznaczyć na odpisie, któremu Ministerstwu złożył odpis aktu stosownie do art. 6 dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o fundacjach i o zatwierdzeniu darowizn i zapisów (Dz. Pr. P. P. № 15, poz. 215)".

Wzór 6 do § 93 otrzymuje brzmienie następujące:

Notarjusz ................................................. w .................................

WYKAZ POBORÓW NA RZECZ SKARBU PAŃSTWA

za miesiąc ........................... 19 ....... r.

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Pozycja. Numer Repetytorium. Data aktu Nazwiska i Imiona oraz miejsce zamieszkania stron. Treść aktu (rodzaj czynności i określenie przedmiotu jej; w szczególności przy nieruchomościach ziemskich wymienienie obszaru i rodzaju uprawy) Wartość przedmiotu wyrażona w akcie. Ogółem Pobrano a mianowicie tytułem UWAGI
opłat stemplowych podatku od darowizn
Mk. f. Mk. f. Mk. f. Mk. f. Mk. f.
Razem

Na poczet sumy, obliczonej w kolumnie 5, zapłaciłem:

dnia: ..... 19 r. według pozycji ... dziennika przychodu ........ mk .... f ....
" ..... 19 " " " " " ........ " .... " ....
" ..... 19 " " " " " ........ " .... " ....
Razem

dnia ................................... 19 ...... r.

Cześć pierwsza § 96 otrzymuje brzmienie następujące:

"Do podatku od darowizn, wymierzonego przez władzą skarbową, stosuje się odpowiednio §§ 40 - 43, 65, 66a, 67 - 72, 74 - 76 oraz 79 i 80".

§ 105 otrzymuje brzmienie następujące:

"O ile w mysi art. 35 i 36 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn wymiar podatku spadkowego zależy od przynależności państwowej spadkodawcy lub nabywcy, należy w wypadkach, w których spadkodawca zmarł przed, dniem 31 stycznia 1920 r., stosować powołacie artykuły w len sposób, jak gdyby ustawa z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. Ust. Rz P. № 7, poz. 44) oraz rozporządzenie Minera Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 1920 r. o wykonaniu tej ustawy (Dz. Ust. R. P. № 52, poz. 320) uzupełnione rozporządzeniem z dnia 20 kwietnia 1921 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 39, poz. 246), obowiązywały już w dniu śmierci spadkodawcy".

§  2.
Jeżeli spadkobierca zmarł w czasie od dnia 1 stycznia 1916 r. do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia i w okresie tym władza skarbowa, powołana do wydania decyzji o należności podatku spadkowego, nie otrzymała wiadomości o śmierci spadkobiercy, to osoby wymienione w § 523 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1920 r. (Dz. Ust. Rz. P. № 78 poz. 524),obowiązane są wnieść zawiadomienie, przewidziane w tym paragrafie, najpóźniej w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu rozporządzenia niniejszego, o ile z powołanego § 53 nie wynika termin późniejszy.

Przepis powyższy stosowany będzie również w wypadkach, w którym śmierć, spadkodawcy zajdzie w ciągu miesiąca po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Notarjusze mają stosować się do części trzeciej § 60 oraz do §§ 91 i 93 przepisów o opodatkowaniu spadków i darowizn (Dz. Ust. 1920 r. № 49, poz. 300) w brzmieniu niniejszego rozporządzenia począwszy od miesiąca, który nastąpi po dniu ogłoszenia.

§ 58a (o ile nie dotyczy notarjuszów) stosowany będzie do spisów inwentarza, sporządzonych po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024