Podoficerowie zawodowi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY OBRONY PAŃSTWA
z dnia 6 sierpnia 1920 r.
o podoficerach zawodowych.

Art.  1.

W celu należytego wyszkolenia oddziałów wojskowych tudzież podniesienia bojowej i technicznej sprawności wojska ustanawia się w wojsku polskiem instytucje, podoficerów zawodowych.

Art.  2.

Podoficerem zawodowym mianować można każdego, kto po odbyciu obowiązkowej służby w wojsku stałem zobowiąże się pisemnie do czynnej służby w wojsku stałem na stanowisku podoficera zawodowego na okres czasu przepisany w niniejszem rozporządzeniu (art. 4) i odpowiada następującym wymaganiom:

a)
jest obywatelem polskim,
b)
ukończył z pomyślnym wynikiem conajmniej 2 klasy państwowej lub przez Państwo uznanej szkoły średniej,
c)
ukończył z pomyślnym wynikiem szkołę podoficerską lub inną równorzędną specjalną szkołę wojskową,
d)
włada poprawnie językiem polskim w słowie i piśmie,
e)
ukończył przynajmniej 20 lat życia,
f)
jest nieposzlakowany,
g)
w wypadku małoletności złoży urzędowe potwierdzenie zezwolenia ojca, względnie opiekuna na pozostanie w wojsku na stanowisku podoficera zawodowego.
Art.  3.

Podoficerów zawodowych mianuje Minister Spraw Wojskowych.

Minister Spraw Wojskowych może prawo mianowania podoficerów zawodowych przekazać dowódcom wojskowych okręgów generalnych.

Art.  4.

Czas służby podoficera zawodowego ustanawia się na lat 12. Do okresu tego wlicza się czas poprzednio przez podoficera odbytej czynnej służby w wojsku stałem.

Minister Spraw Wojskowych z ważnych przyczyn może zwolnić podoficera zawodowego na jego prośbę, ze służby przed upływem powyżej wskazanego okresu czasu.

Art.  5.

W czasie wojny podoficerowie zawodowi pozostają w szeregach przymusowo, niezależnie od zmobilizowania ich rocznika i zachowują wszelkie uprawnienia osobiste.

Art.  6.

Za niesumienne pełnienie obowiązków służbowych, nieodpowiednie zachowanie się uchybiające godności żołnierza, jako też za inne wykroczenia, podoficerowie zawodowi podlegają usunięciu ze służby tylko na podstawie orzeczenia karno-sądowego lub dyscyplinarnego.

Art.  7.

Ustanawia się 4 stopnie podoficerów zawodowych:

1)
kaprala,
2)
plutonowego,
3)
sierżanta,
4)
sierżanta-sztabowego.
Art.  8.

Uposażenie podoficerów zawodowych podczas ich służby czynnej tudzież zaopatrzenie ich po opuszczeniu tej służby reguluje osobna ustawa.

Art.  9.

Podoficerowie zawodowi po odbyciu dziesięcioletniej służby uzyskują prawo do urlopu z pełnem uposażeniem na czas 6 miesięcy celem odbycia kursu albo praktyki, potrzebnej do uzyskania posady w służbie państwowej lub prywatnej.

Postanowienia przejściowe.

Art.  10.

Podoficerowie, podoficerowie zawodowi i gażyści bez rangi, z b. armji rosyjskiej, austrowęgierskiej i niemieckiej oraz z b. polskich formacji wojskowych, którzy obecnie pełnią czynną służbę wojskową, mogą być zamianowani podoficerami zawodowymi, jeżeli pisemnie zobowiążą się do służby w wojsku stałem na okres czasu przepisany w niniejszem rozporządzeniu (art. 4) i odpowiadają warunkom określonym w art. 2 ust. a, d, f, g.

Pod temi samemi warunkami mogą być zamianowani podoficerami zawodowymi w Wojsku Polskiem podoficerowie, podoficerowie zawodowi i gażyści bez rangi z b. armji rosyjskiej, austro-węgierskiej i niemieckiej tudzież z b. polskich formacji wojskowych, którzy zgłoszą się do służby wojskowej najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i o ile dostatecznie usprawiedliwią powody opóźnienia się ze zgłoszeniem się do Wojska Polskiego.

Art.  11.

Czas służby odbytej na stanowisku podoficera, podoficera zawodowego lub gażysty bez rangi w b. armji rosyjskiej, austro-węgierskiej lub niemieckiej zalicza się jako służbę w Wojsku Polskiem na stanowisku podoficera zawodowego, czas zaś takiej służby w b. polskich formacjach wojskowych zalicza się podwójnie.

Art.  12.

Podoficerowie zawodowi z b. armji austro-węgierskiej, którzy na tem stanowisku przesłużyli przynajmniej 12 lat, lecz z powodu stanu wojennego lub innych przeszkód od nich niezależnych od byłych władz austro-węgierskich certyfikatu nie otrzymali, mogą na zasadzie wniesionej i odpowiednio udokumentowanej prośby otrzymać od Ministra Spraw Wojskowych zaświadczenie wysługi lat, równoznaczne z certyfikatem.

Art.  13.

Rozporządzenie niniejsze nie ma zastosowania do podoficerów zawodowych marynarki wojennej.

Art.  14.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczas w Wojsku Polskiem stosowane postanowienia, będące w sprzeczności z niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024