UOKiK: Niedozwolone klauzule w nowym rejestrze

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomiony został nowy rejestr klauzul niedozwolonych. Ma on być pomocny w łatwiejszym wyszukaniu konkretnych postanowień. Jak poinformował Urząd, rejestr jest dostępny pod adresem www.rejestr.uokik.gov.pl.

10.01.2019

Trochę mniej przestępstw w 2018 roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce w roku 2018 popełniono 795.976 przestępstw, a ich wykrywalność wzrosła w porównaniu z 2017 rokiem o 1,6 proc. i wynosi 74,1 proc. - poinformowała policja. Wskaźnik ten psują trochę alimenciarze, ponieważ po ubiegłorocznej zmianie prawa zachowania znacznie większej ich części uznawane są za przestępstwa.

09.01.2019

Będzie dymisja wicemister od projektu o przemocy w rodzinie

Prawo karne

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie podsekretarz stanu w Elżbiety Bojanowskiej z pełnionej funkcji. To skutek decyzji o wycofaniu kontrowersyjnego projektu nowej ustawy o przemocy w rodzinie.

08.01.2019

UOKiK: Można odstąpić od umowy na zakup przez telefon filtra wody 

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma sprzedająca urządzenia filtrujące wodę nie miała prawa wpisywać w zawieranych umowach postanowień o braku możliwości odstąpienia od tych umów po dokonaniu montażu urządzenia - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi postępowanie wobec firmy, która stosuje taką praktykę.

08.01.2019

Politycy zapowiadają przyspieszenie prac nad ustawą o kredytach frankowych

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Jest zgoda i wola, aby uchwalić zaproponowane przez prezydenta zmiany w ustawie o wsparciu kredytobiorców. Jeszcze w styczniu zostanie zwołane posiedzenie podkomisji frankowej - powiedział w poniedziałek jej przewodniczący Tadeusz Cymański. A rzecznik prezydenta Błażej Spychalski dodał, że być może wiosną Sejm zajmie się ustawami frankowymi.

08.01.2019

Wyrok prawomocny, odszkodowania za ekshumacje smoleńskie do wypłaty

Prawo karne Prokuratura

Krewni ofiar katastrofy - Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego - otrzymają od państwa polskiego po 16 tys. euro odszkodowania, ponieważ Polska nie odwołała się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że w ten sposób naruszono art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

06.01.2019

SN: W przyszłym tygodniu wyrok w sprawie podpalacza

Prawo karne

Sąd Najwyższy w środę 9 stycznia br. rozpatrzy kasację obrońcy Dariusza P., skazanego w drugiej instancji za podpalenie własnego domu na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W czasie pożaru zginęła żona skazanego i czwórka dzieci.

06.01.2019

Pakiet 167 ustaw do zmiany pod kątem RODO

RODO

Sejm pracuje nad pakietem zmian w 167 ustawach, które są potrzebne do pełnego wdrożenia RODO. Jedną z tych ustaw jest prawo bankowe. Fundacja Panoptykon walczy o zagwarantowanie właściwej ochrony prywatności klientów przed błędnymi lub dyskryminującymi decyzjami banków.

05.01.2019

Wiceminister od projektu o przemocy w rodzinie podaje się do dymisji

Prawo karne Prawo rodzinne

Ta wersja projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego - stwierdziła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, w kontekście decyzji premiera o wycofaniu tego projektu. I ogłosiła, że oddaje się do dyspozycji swojej szefowej.

04.01.2019

Dostawca prądu zbankrutował, ale wpłaty przyjmował

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Firma występująca do niedawna na rynku jako alternatywny sprzedawca energii we wrześniu ubiegłego roku zbankrutowała, ale wielu jej klientów nadal wpłacało na jej konto swoje należności. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, by to sprawdzili i ewentualne roszczenia kierowali do syndyka lub do sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe firmy.

03.01.2019

UOKiK ukarał firmę za sprzedaż pakietów medycznych pod pozorem badań

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Prawie 370 tys. złotych kary zapłaci firma Promed za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów polegające na tym, że sprzedawała pakiety medyczne podczas spotkań zapowiadanych jako badania, a gdy konsument chciał odstąpić od umowy, firma odmawiała.

02.01.2019

UE: Jest projekt dyrektywy znoszącej zmiany czasu

Prawo gospodarcze Zarządzanie

Komisja Europejska proponuje zaprzestanie sezonowych zmian czasu na letni i zimowy. Taką nową regulację, będącą skutkiem wcześniejszych szerokich konsultacji we wszystkich krajach Wspólnoty, przewiduje opublikowany właśnie projekt uchylenia dyrektywy 2000/84/WE.

02.01.2019

IPN wesprze remonty prywatnych grobów bohaterów

Administracja publiczna

Osoby fizyczne oraz organizacje społeczne mogą składać wnioski do Instytutu Pamięci Narodowej o dofinansowanie kosztów opieki nad rodzinnymi grobami żołnierzy i powstańców, którzy przeżyli walki i zmarli w czasie pokoju. Jednak obowiązujące od 1 stycznia br. nowe procedury są długie, a zasady przyznawania pomocy niejasne.

02.01.2019

W 2018 r. więcej ustaw, ale złej jakości i pisanych w pośpiechu

Prawo gospodarcze

W tym roku polski parlament uchwalił rekordową liczbę 274 ustaw, czyli o 62 więcej niż w 2017 roku. Jednak jakość tych przepisów budzi poważne zastrzeżenia prawników. Sejm często przyjmuje te akty bez konsultacji, z krótkim vacatio legis i uchwala w tempie ekspresowym. Również Senat zwykle szybko i często bez żadnych uwag je zatwierdza.

31.12.2018

Podpis na tablecie może być daną biometryczną

RODO

Podpis składany na tablecie przy odbiorze przesyłek może zostać zaliczony do danych biometrycznych i jako taki podlega szczególnej ochronie. Dlatego Adam Bodnar zapytał prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jakie są potencjalne zagrożenia z tym związane.

30.12.2018

UE konsultuje projekt regulacji sztucznej inteligencji

Prawo AI

W Unii Europejskiej trwają prace na rzecz etycznego i prawnego uregulowania rozwoju sztucznej inteligencji. Trwają właśnie konsultacje projektu wytycznych w tej sprawie. W Polsce koordynuje je Ministerstwo Cyfryzacji.

27.12.2018

Wierzyciel decyduje o kolejności spłaty długów

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Gdy dłużnik ma do spłacenia wiele długów, wierzyciel może zdecydować, w poczet którego zaliczy otrzymane świadczenie - twierdzi adwokat Grzegorz Prigan.

27.12.2018