Upamiętnienie 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 22 maja 2024 r.
w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

18 maja 1944 r. miał miejsce jeden z najważniejszych sukcesów oręża polskiego, zdobycie Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W tym dniu nad ruinami klasztoru została zatknięta polska flaga, a w samo południe odegrano hejnał mariacki, ogłaszający zwycięstwo polskich żołnierzy.

Bitwa o Monte Cassino była kluczową bitwą w całej kampanii włoskiej. Dzięki temu zwycięstwu droga do stolicy Włoch została otwarta i kilka dni później wojska amerykańskie bez jednego strzału zajęły Rzym.

Walki aliantów o masyw Monte Cassino, rozpoczęte 17 stycznia 1944 r., trwały łącznie 4 miesiące i pochłonęły w sumie ok. 55 tysięcy zabitych i rannych, co stanowiło ponad 20 % użytych sił. Pierwsze trzy fazy ataków nie przyniosły efektów. Dopiero czwarte natarcie, wykonane przez polskich żołnierzy w ramach operacji "Honker", zakończyło się sukcesem, a samo zdobycie ruin klasztoru Monte Cassino pokazało męstwo polskiego żołnierza i przyniosło mu światową sławę. W walkach o masyw Monte Cassino zginęło ok. tysiąca polskich żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych.

Cała kampania włoska i udział w niej żołnierzy 2. Korpusu Polskiego są nie do przecenienia w kontekście ostatecznego zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej, wymagają uznania i wdzięcznej pamięci następnych pokoleń.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, przekonany o jej znaczeniu dla dalszych losów II wojny światowej, oddaje hołd wszystkim polskim żołnierzom biorącym udział w walkach.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024