Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1031) odznaczeni zostają:
za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
1. Łukaszewska Anna,
za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
2. Drobyszewski Michał,
3. Wichłacz Maciej,
na wniosek Wojewody Lubuskiego
za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój dziennikarstwa
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
4. Hypki Kamil Leszek,
5. Kamińska Karolina,
na wniosek Wojewody Łódzkiego:
za zasługi w działalności na rzecz rozwoju rolnictwa
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
6. Kociołek Piotr Antoni,
za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej:
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
7. Korgul Zdzisław Zygmunt,
8. Rek Sławomir,
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
9. Filipowska Elżbieta,
10. Ignerowicz Robert Andrzej,
11. Przybyła Joanna Gabriela,
12. Stańczyk Leszek,
13. Ściegliński Paweł Wiesław,
14. Śpiewak Andrzej,
15. Śpiewak Paweł Wincenty,
16. Wach Jan,
na wniosek Wojewody Małopolskiego:
za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
17. Chachlica Andrzej,
18. Pyzik Mariola Elżbieta,
19. Żmuda Jolanta,
za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
20. Przeworski Jerzy Krzysztof,
21. Pyzik Bernadetta Barbara,
na wniosek Wojewody Podkarpackiego:
za zasługi w działalności społecznej i samorządowej
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
22. Kudła Marek Jerzy,
23. Pączek Jan Antoni,
za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej:
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
24. Świstak Grzegorz Andrzej,
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
25. Wójcik Lesław Stanisław,
na wniosek Wojewody Warmińsko-Mazurskiego:
za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej:
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
26. Kłodowski Zbigniew,
27. Stańczyk Kazimierz,
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
28. Apanowicz Radosław Paweł,
29. Sobolewski Krzysztof,
za zasługi w działalności oświatowej
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
30. Opaluch Jolanta Agata,
za zasługi w działalności społecznej i samorządowej
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
31. Giełazis Paweł,
na wniosek Wojewody Wielkopolskiego:
za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej:
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
32. Białuski Mieczysław Jan,
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
33. Cichy Krzysztof,
34. Góźdź Marcin,
35. Sobański Marek,
36. Wlekły Łukasz,
za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
37. Kostera Leonard Edmund,
za osiągnięcia sportowe, za wkład w rozwój i upowszechnianie parasportu
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
38. Franieczek Justyna,
za zasługi w upowszechnianiu i upamiętnianiu historii Polski:
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
39. Łoziński Artur Grzegorz,
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
40. Szwed Robert Bogusław,
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój i upowszechnianie parasportu
41. Całek Kamil Krzysztof,
za zasługi dla kultury polskiej
42. Ościk Wojciech Andrzej.
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | M.P.2023.438 |
| Rodzaj: | Postanowienie |
| Tytuł: | Nadanie odznaczeń. |
| Data aktu: | 26/01/2023 |
| Data ogłoszenia: | 24/04/2023 |