Wietnam-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Hanoi.2005.01.17.

UMOWA
między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych
sporządzona w Hanoi dnia 17 stycznia 2005 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu, zwani dalej "Stronami",

Mając na celu stworzenie lepszych warunków dla współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, wymiany doświadczeń w dziedzinie reformowania tej sfery gospodarki oraz różnorodnych kontaktów naukowych i gospodarczych,

Uwzględniając postanowienia umów międzynarodowych, które wiążą obie Strony w dziedzinie współpracy weterynaryjnej i fitosanitarnej,

Uzgodnili co następuje:

Artykuł  1

Strony będą rozwijać współpracę na zasadach równości, wzajemnych korzyści i stosownie do przepisów prawa wewnętrznego, obowiązującego w państwach Stron.

Artykuł  2

Celem niniejszej Umowy jest intensyfikacja kontaktów w różnych dziedzinach rolnictwa oraz wspieranie działań na rzecz rozwoju wsi i rynków rolnych.

Artykuł  3

Współpraca będzie realizowana poprzez:

a)
wymianę informacji dotyczących:
-
aktualnej sytuacji w rolnictwie, w tym stanu fitosanitarnego upraw i zagrożeń ze strony organizmów szkodliwych oraz stanu epizootycznego i zagrożeń ze strony chorób zakaźnych zwierząt,
-
warunków importu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego,
-
kierunków polityki rolnej, obowiązujących lub wprowadzanych rozwiązaniach systemowych i związanych z tym uregulowaniach prawnych, a także o mechanizmach regulacji i organizacji rynków rolnych oraz tworzeniu instytucji rynkowych,
b)
analizę i ocenę perspektyw współpracy dwustronnej i inicjowanie odpowiednich propozycji, zgodnie z kompetencjami Stron,
c)
inicjowanie i popieranie różnorodnych form kontaktów: konsultacji, szkoleń, udziału w targach, wystawach, seminariach i konferencjach, związanych tematycznie z rolnictwem oraz przetwórstwem rolno-spożywczym, w tym z zagadnieniami z zakresu ochrony roślin i ochrony zwierząt.
Artykuł  4
1.
Strony będą utrzymywać kontakty robocze. W tym celu postanawiają powołać swoich pełnomocników, którzy będą się spotykać w uzgodnionych terminach, kolejno w Warszawie i w Hanoi, w celu omówienia bieżącej współpracy, wymiany informacji i podjęcia ustaleń w sprawie dalszej realizacji prac w ramach współpracy.
2.
Strony mogą w razie potrzeby powoływać tymczasowe zespoły ekspertów do realizacji określonych zadań.
Artykuł  5
1.
Wszelkie spory powstałe w związku z interpretacją lub stosowaniem niniejszej Umowy będą rozwiązywane w drodze bezpośrednich negocjacji.
2.
Jeżeli nie będzie można rozwiązać sporów w sposób, o którym mowa w ustępie 1, Strony będą współdziałać w celu ich rozwiązania za pośrednictwem właściwych instytucji krajowych oraz dwustronnych międzyrządowych komisji i grup roboczych.
Artykuł  6
1.
Umowa niniejsza wchodzi w życie z dniem podpisania.
2.
Umowa niniejsza została zawarta na czas nieokreślony i może być wypowiedziana w drodze pisemnych zawiadomień przez każdą ze Stron. W takim przypadku Umowa traci moc po upływie trzech miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia.
3.
Wypowiedzenie Umowy nie będzie miało wpływu na przedsięwzięcia podjęte i realizowane zgodnie z Umową w czasie jej obowiązywania, do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Hanoi, dnia 17 stycznia 2005 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, wietnamskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności w ich interpretacji tekst w języku angielskim uważany jest za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024