Rosja-Polska. Protokół o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej na lata 2002-2003. Warszawa.2002.06.28.

PROTOKÓŁ
o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Federacji Rosyjskiej na lata 2002-2003,
podpisany w Warszawie dnia 28 czerwca 2002 r.

Niniejszy protokół sporządzono na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty z dnia 25 sierpnia 1993 r.
Minister Kultury Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, zwane dalej "Stronami", kierując się troską o dalszy rozwój i pogłębienie współpracy w dziedzinie kultury, postanowili:
Artykuł  1

W miarę posiadanych środków, Strony będą popierać realizację:

1.
Wystawy "Srebra polskie w zbiorach rosyjskich" ze zbiorów Państwowego Historyczno-Kulturalnego Muzeum-Zabytku "Moskiewski Kreml", z Państwowego Muzeum Historycznego oraz Ermitażu w Zamku Królewskim w Warszawie (2003 r.).
2.
Wspólnego projektu malarzy polskich i rosyjskich, realizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej w St. Petersburgu (I połowa 2003 r.).
Artykuł  2

Strony będą popierać współpracę polskich i rosyjskich teatrów, w tym okażą ewentualną pomoc w przyjęciu i wysłaniu:

1.
Rosyjskich uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Kontakt" (Toruń, każdego roku).
2.
Polskich uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bałtycki Dom" (w St. Petersburgu, każdego roku).
3.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej Animacje (Bielsko-Biała, 21 maja-1 czerwca 2002 r.).
4.
Gościnnych występów Teatru Małego z St. Petersburga na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w ramach Dni St. Petersburga w Warszawie (czerwiec 2002 r.).
5.
Występów Teatru Narodowego na scenach teatrów w Moskwie i St. Petersburgu.
6.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Dialog" (Wrocław, październik 2003 r.).
7.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Konfrontacje Teatralne" (Lublin, październik 2002 r.).
8.
Występów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na scenie Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego w Moskwie.
9.
Koncertowego wykonania opery "Król Roger" K. Szymanowskiego oraz wykonania scenicznego opery "Eugeniusz Oniegin" P. Czajkowskiego (Moskwa, grudzień 2002 r.).
10.
Występów Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego z Moskwy na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (Warszawa, grudzień 2002 r.).
Artykuł  3

Strony okażą pomoc w przyjęciu i wysłaniu:

1.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Warszawska Jesień" (każdego roku).
2.
Uczestników i obserwatorów Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans" - Muzyka i Sztuki Piękne" (każdego roku).
Artykuł  4

Obie Strony, w miarę posiadanych środków, będą sprzyjać udziałowi przedstawicieli Polski w uroczystościach obchodów 300-lecia St. Petersburga.

Szczegóły udziału przedstawicieli Polski zostaną ustalone w trybie roboczym.

Artykuł  5
I.
Strony będą sprzyjać promocji literatury polskiej w Rosji i rosyjskiej w Polsce poprzez wspieranie współpracy pomiędzy bibliotekami i archiwami, działalności translatorskiej, wymianę pisarzy i poetów oraz współpracę związków twórczych.
II.
W tym celu Strony będą popierać:

II.1. Udział Strony polskiej:

a) w Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie.

b) w Międzynarodowych Targach Książki w St. Petersburgu.

II.2 Udział Strony rosyjskiej:

a) w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

b) w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Artykuł  6

W dziedzinie kinematografii Strony będą popierać:

1.
Bezpośrednią współpracę instytucji, organizacji i producentów filmowych obu państw ze szczególnym uwzględnieniem realizacji wspólnych filmów i świadczenia wzajemnych usług filmowych.
2.
Bezpośrednią współpracę polskich i rosyjskich stowarzyszeń filmowców i narodowych archiwów filmowych.
3.
Organizację przeglądów filmowych na zasadach wzajemności.
4.
Udział swoich przedstawicieli w krajowych i międzynarodowych festiwalach przeprowadzanych na terytorium państwa drugiej Strony, zgodnie z regulaminem tych festiwali.
Artykuł  7

Strony będą kontynuować współpracę ekspertów w dziedzinie ujawniania i zwrotu dóbr kultury przemieszczonych na obszar drugiego państwa.

Artykuł  8

Strony będą popierać:

1.
Bezpośrednią współpracę szkół średnich i wyższych uczelni artystycznych obu państw, a także wymianę pedagogów i studentów wyżej wymienionych placówek.
2.
Udział przedstawicieli szkół i uczelni artystycznych w konferencjach, kolokwiach, sesjach i kursach dotyczących kształcenia artystycznego i teorii sztuki organizowanych przez drugą Stronę.
3.
Wymianę informacji o imprezach artystycznych (kursy, konkursy, festiwale).
Artykuł  9

Obie Strony będą kontynuować przygotowania do przekrojowej prezentacji kulturalnej "Warszawa-Moskwa, Moskwa-Warszawa 1900-2000" na podstawie umów zawartych pomiędzy organizatorami wystawy wyznaczonymi przez Ministerstwo Kultury Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej.

Program, wymiana ekspertów, dokładne terminy, zagadnienia natury organizacyjnej i finansowej związane z przeprowadzeniem przekrojowej prezentacji kulturalnej "Warszawa-Moskwa, Moskwa-Warszawa 1900-2000" zostaną sprecyzowane w odrębnej umowie.

Artykuł  10

Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę polskich i rosyjskich organizacji i instytucji kultury w regionach i województwach oraz działalność pozarządowych organizacji kulturalnych.

Artykuł  11

Strony będą wspierać udział artystów i zespołów ludowych w międzynarodowych festiwalach organizowanych w obu państwach, a także wymianę specjalistów z dziedziny kultury ludowej i ruchu amatorskiego.

Artykuł  12

Strony będą popierać bezpośrednią współpracę Teatru Polskiego we Wrocławiu i Moskiewskiego Teatru Dramatu i Komedii na Tagance, Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie i Państwowego Akademickiego Teatru Wielkiego w Moskwie, a także Biblioteki Narodowej w Warszawie i Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w St. Petersburgu.

Artykuł  13

Strony będą sprzyjać zapewnieniu warunków dla rozwoju kulturalnego mniejszości narodowych: polskiej w Federacji Rosyjskiej i rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym szerokiego wsparcia działalności związków i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, w zakresie swoich kompetencji.

Artykuł  14

Strony uzgodniły, że wymiana kulturalna będzie realizowana według następujących zasad:

1.
Przy wymianie zespołów artystycznych, delegacji i osób:
-
Strona wysyłająca pokryje koszty podróży, przewozu bagażu w obie strony oraz wypłaci honoraria wykonawcom.
-
Strona przyjmująca pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia lub - na życzenie Strony wysyłającej - diet pobytowych zgodnie z przepisami Strony przyjmującej, wynajmu pomieszczeń, transportu na terytorium Strony przyjmującej zgodnie z programem pobytu, a także zapewni opiekę tłumacza, a w razie potrzeby pilotów.
2.
Przy wymianie wystaw muzealnych i organizowaniu dużych wystaw, warunki i zasady finansowania i realizacji zostaną określone w oddzielnym protokole zawartym pomiędzy organizatorami przy udziale Stron.
Artykuł  15

Poszczególne artykuły niniejszego protokołu mogą być zmienione lub uzupełnione tylko za porozumieniem obydwu Stron, wyłącznie w formie pisemnej.

Artykuł  16

Niniejszy protokół wejdzie w życie z dniem podpisania i pozostanie w mocy do dnia 31 grudnia 2003 r.

Sporządzono w Warszawie dnia 28 czerwca 2002 r. w dwóch egzemplarzach, w językach polskim i rosyjskim, przy czym oba egzemplarze mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024