Międzyresortowy Zespół do Spraw Kontroli Cen na Leki Pochodzące z Importu.

ZARZĄDZENIE Nr 75
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 2003 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Kontroli Cen na Leki Pochodzące z Importu

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się Międzyresortowy Zespół do Spraw Kontroli Cen na Leki Pochodzące z Importu, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Zespół jest organem powołanym w celu zbadania prawnych możliwości odzyskania nienależnych kwot pobranych z tytułu zawyżenia cen leków importowanych.
2. 
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1)
analiza przepisów dotyczących sposobu ustalania cen na leki importowane w latach 1999-2002;
2)
ocena możliwości odzyskania kwot nienależnie pobranych z tytułu zawyżonych wartości celnych na leki importowane.
§  3. 
Zespół działa na podstawie regulaminu określającego szczegółowy sposób i tryb działania Zespołu, stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  4. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
2)
członkowie - przedstawiciele wyznaczeni przez:
a)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
b)
Ministra Sprawiedliwości,
c)
ministra właściwego do spraw zdrowia,
d)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji,
e)
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
f)
Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej,
3)
sekretarz Zespołu - przedstawiciel ministra właściwego do spraw zdrowia

- powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów.

2. 
Przewodniczący Zespołu może wyodrębnić ze składu Zespołu podzespoły lub grupy robocze.
3. 
W pracach Zespołu, podzespołu lub grupy roboczej mogą brać udział, jako eksperci z dziedzin omawianych w ramach prac Zespołu, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu.
§  5. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, do zadań którego należy w szczególności:
1)
organizacja pracy Zespołu;
2)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
3)
przewodniczenie obradom Zespołu i czuwanie nad sprawnym ich przebiegiem;
4)
wnioskowanie do organu, o którym mowa w § 7 ust. 2, o odwołanie członka Zespołu, w przypadku jego nieusprawiedliwionej nieobecności co najmniej na trzech posiedzeniach Zespołu;
5)
przedstawianie do zatwierdzenia Ministrowi Zdrowia projektu planu finansowego Zespołu.
§  6. 
Zastępca przewodniczącego Zespołu pełni obowiązki przewodniczącego Zespołu, określone w § 5 pkt 1-5, w przypadku nieobecności przewodniczącego na posiedzeniu lub w razie wystąpienia innej przyczyny uniemożliwiającej przewodniczącemu Zespołu osobiste wykonywanie jego funkcji, a ponadto:
1)
przygotowuje projekt porządku obrad posiedzeń;
2)
przygotowuje projekt terminarza posiedzeń;
3)
sporządza opinię o zasadności zlecenia wykonania ekspertyzy lub opracowania osobom niebędącym członkami Zespołu, a także o przewidywanych kosztach ich wykonania;
4)
prowadzi rejestr zleconych prac i czuwa nad terminowym sporządzeniem ekspertyzy lub opracowania.
§  7. 
1. 
Członkowie Zespołu mogą być w każdym czasie odwołani, w szczególności w przypadku:
1)
złożenia rezygnacji;
2)
choroby trwale uniemożliwiającej udział w pracach Zespołu;
3)
rażącego naruszenia obowiązków.
2. 
Odwołanie, z uwzględnieniem § 5 pkt 4, jest dokonywane na wniosek organu, który wskazał osobę. Wraz z wnioskiem o odwołanie, właściwy organ wskazuje jednocześnie innego przedstawiciela.
§  8. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu, a w szczególności obsługę kancelaryjno-biurową, zapewnia Departament Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia, współpracując w tym zakresie z przewodniczącym Zespołu.
§  9. 
Przewidywany termin zakończenia prac Zespołu ustala się na dzień 30 września 2003 r.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

§  1. 
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2. 
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu, z tym że pierwsze posiedzenie Zespołu zwołuje Minister Zdrowia.
3. 
Zawiadomienia o posiedzeniu, w formie pisemnej, wskazujące datę, miejsce i czas posiedzenia, a także proponowany porządek dzienny, powinny być wysłane członkom Zespołu najpóźniej na 5 dni przed odbyciem posiedzenia.
4. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, posiedzenia mogą być zwoływane z pominięciem zasad przewidzianych w ust. 3, jednak w takim przypadku powinno być stwierdzone w sposób niebudzący wątpliwości, że wszyscy członkowie Zespołu zostali powiadomieni o dacie, miejscu i czasie posiedzenia.
§  2. 
Posiedzenia Zespołu są protokołowane przez sekretarza. Protokoły powinny zawierać porządek dzienny, nazwiska i imiona obecnych członków Zespołu, przebieg obrad, powzięte uchwały i liczbę głosów oddanych na poszczególne uchwały oraz zdania odrębne. Protokoły i uchwały podpisują: przewodniczący i sekretarz Zespołu.
§  3. 
1. 
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, bez względu na liczbę obecnych członków Zespołu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Uchwały Zespołu podejmowane są bezwzględną większością głosów oraz do ich przyjęcia niezbędny jest udział w posiedzeniu co najmniej połowy członków Zespołu, w tym przynajmniej po jednym z przedstawicieli Ministra Zdrowia, Ministra Finansów, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Spraw Zagranicznych i Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej.
3. 
W przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu, a w razie jego nieobecności rozstrzyga głos zastępcy przewodniczącego Zespołu.
§  4. 
Zespół składa Ministrowi Zdrowia okresowe sprawozdania merytoryczne i finansowe ze swojej działalności, nie rzadziej jednak niż raz na 2 tygodnie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024