Iran-Polska. Porozumienie między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska. Teheran.2002.10.10.

POROZUMIENIE
między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska,
sporządzone w Teheranie dnia 10 października 2002 r.

Minister Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Urząd Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu, zwani dalej Umawiającymi się Stronami,

dążąc do rozszerzenia współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i przyrody,

podzielając wspólną troskę i odpowiedzialność za ochronę i poprawę stanu środowiska w swoich państwach oraz podzielając wspólne zainteresowanie ochroną środowiska w pojęciu globalnym,

uznając, że zrównoważony rozwój wymaga rozsądnego zarządzania zasobami naturalnymi,

będąc przekonani o znaczeniu ochrony i poprawy stanu środowiska dla zdrowia oraz pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń,

podkreślając potrzebę efektywnej współpracy w zakresie technologii sprzyjających środowisku,

uznając znaczenie współpracy w zakresie prowadzenia badań naukowych, monitoringu, ochrony oraz rozwijania różnorodnej tematyki w dziedzinie ochrony środowiska,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą współpracować w dziedzinie wdrażania wspólnych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska na zasadzie wzajemności i wzajemnych korzyści.

Artykuł  2

Przedmiotem współpracy będą w szczególności następujące tematy:

1.
Promocja metod redukcji odpadów pochodzących z przemysłu;
2.
Ponowna utylizacja odpadów oraz recykling;
3.
Budowa składowisk odpadów oraz powszechne zarządzanie odpadami stałymi;
4.
Prowadzenie międzynarodowego kursu szkoleniowego z zakresu Ocen Oddziaływania na Środowisko, mającego na celu przeprowadzenie analizy skutków działań w środowisku przedsięwzięć o charakterze budowlanym, oraz system zarządzania środowiskiem ze zwróceniem uwagi na opracowania wykonywane w innych państwach;
5.
Wymiana doświadczeń i informacji w zakresie poprawy badań laboratoryjnych mających na celu pomiary zanieczyszczeń w środowisku (w wodzie, glebie i powietrzu) oraz jakości metod pracy w laboratoriach;
6.
Zachowanie i ochrona naturalnych ekosystemów;
7.
Zachowanie i ochrona zagrożonych gatunków fauny i flory oraz ich siedlisk;
8.
Podkreślenie unikatowych walorów naturalnych ekosystemów;
9.
Zachowanie i ochrona obszarów wodno-błotnych oraz zasobów wód słodkich;
10.
Metody ochrony gatunkowej roślin i zwierząt oraz zarządzanie obszarami chronionymi;
11.
Zachowanie, ochrona i umiarkowane użytkowanie różnorodności biologicznej;
12.
Zapobieganie degradacji środowiska, w szczególności wylesieniom;
13.
Wzmocnienie krajowych i międzynarodowych mechanizmów rozwoju współpracy w zakresie ochrony środowiska;
14.
Mechanizmy zabezpieczające finansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska;
15.
Promocja trwałego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Iranie (wiatr, energia słoneczna) dla redukcji zużycia i dystrybucji paliw kopalnych;
16.
Promocja zmniejszonego zużycia zasobów energii paliwowej, głównie ropy naftowej;
17.
Dążenie do redukcji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu naftowego i gazowego oraz zanieczyszczeń pochodzących z ruchu ulicznego;
18.
Promocja zamiany węgla na paliwo czystsze - gaz naturalny;
19.
Wymiana informacji i doświadczeń w zakresie ochrony i trwałego zagospodarowywania lasów, w szczególności starych lasów;
20.
Wdrażanie wspólnych projektów z zakresu flory i fauny żyjącej poza naturalnym środowiskiem;
21.
Współpraca w zakresie organizacji i funkcjonowania muzeów przyrodniczych;
22.
Wymiana i obrót dzikimi zwierzętami i roślinami.
Artykuł  3
1. 
Dla realizacji współpracy Umawiające się Strony będą wyznaczać swoich przedstawicieli - specjalistów w danej dziedzinie współpracy.
2. 
Każda z Umawiających się Stron podejmie wszelkie możliwe środki administracyjne, które będą konieczne dla pełnej i efektywnej realizacji przedsięwzięć prowadzonych w ramach niniejszego porozumienia.
Artykuł  4
1. 
Niniejsze porozumienie nie narusza praw i zobowiązań państw Umawiających się Stron, wynikających z zawartych przez nie umów międzynarodowych.
2. 
Działania realizowane w ramach niniejszego porozumienia będą prowadzone zgodnie z polityką ekologiczną państw każdej z Umawiających się Stron oraz stosownie do obowiązującego prawa w każdym z państw obu Umawiających się Stron. Każde przedsięwzięcie podjęte w ramach niniejszego porozumienia będzie wymagało decyzji Umawiających się Stron i będzie realizowane po uzyskaniu wzajemnej zgody.
3. 
Niniejsze porozumienie jest zawarte na czas nieokreślony. Może być ono wypowiedziane w drodze pisemnego zawiadomienia przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie trzech miesięcy od dnia wypowiedzenia.
4. 
Wypowiedzenie niniejszego porozumienia nie wpłynie na realizację programów i projektów uzgodnionych i rozpoczętych w ramach niniejszego porozumienia, a niezakończonych w pełni w momencie utraty mocy obowiązującej porozumienia.
5. 
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Porozumienie sporządzono i podpisano w Teheranie dnia 10 października 2002 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, perskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2003.1.1

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Iran-Polska. Porozumienie między Ministrem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Ochrony Środowiska Islamskiej Republiki Iranu o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska. Teheran.2002.10.10.
Data aktu: 10/10/2002
Data ogłoszenia: 08/01/2003
Data wejścia w życie: 10/10/2002