Sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektu zagospodarowania złóż kopalin, których wydobywanie podlega Prawu górniczemu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 23 czerwca 1992 r.
w sprawie sposobu sporządzania i trybu zatwierdzania projektu zagospodarowania złóż kopalin, których wydobywanie podlega Prawu górniczemu.

Na podstawie art. 12h ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się na podstawie zatwierdzonej dokumentacji geologicznej złoża.
2.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny składa się z części: tekstowej, tabelarycznej i graficznej.
3.
Dokładność, z jaką powinny być ustalone zasoby złoża kopaliny, oraz sposób sporządzania dokumentacji geologicznej określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się dla obszaru, na który ma być wydana koncesja na wydobywanie kopaliny.
2.
Podmiot gospodarczy określa w projekcie zagospodarowania złoża optymalny wariant wykorzystania zasobów przy uwzględnieniu geologicznych warunków występowania złoża, zasad ochrony środowiska, możliwości technicznych wydobycia oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  3.
1.
W zależności od warunków geologicznych i środowiskowych, w jakich występuje złoże, oraz od projektowanego sposobu jego eksploatacji projekt zagospodarowania złoża powinien zawierać podstawowe dane dotyczące w szczególności:
1)
granic złoża ustalonych w dokumentacji geologicznej,
2)
granic obszaru górniczego określonych w koncesji,
3)
ilości zasobów ustalonych w dokumentacji geologicznej (zasoby geologiczne),
4)
przewidywanych półek i filarów ochronnych oraz innych środków zabezpieczających,
5)
ilości zasobów przewidzianych do wydobycia, wraz z uzasadnieniem,
6)
wielkości przewidywanych wskaźników strat w zasobach dla poszczególnych faz wydobywania kopaliny ze złoża,
7)
wielkości planowanego wydobycia,
8)
sposobu wydobywania kopaliny, ze wskazaniem:
a)
miejsca udostępnienia złoża i kolejności wydobywania zasobów,
b)
sposobu urabiania złoża oraz usuwania i zwałowania nadkładu, a także miejsca jego składowania,
c)
miejsca składowania odpadów i możliwości ich utylizacji,
d)
sposobu ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem oraz sposobu wykorzystania lub odprowadzenia wód kopalnianych,
e)
sposobu przeciwdziałania obniżaniu poziomu wód podziemnych na gruntach sąsiednich oraz ochrony urządzeń melioracyjnych,
f)
oceny wpływu na środowisko,
g)
sposobu ochrony powierzchni, w tym istniejących budowli i zadrzewień, przed ujemnymi wpływami działalności wydobywczej,
h)
zagrożeń, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo powszechne, oraz sposobu przeciwdziałania tym zagrożeniom,
i)
sposobu likwidacji wyrobisk i rekultywacji terenów przekształconych w wyniku działalności wydobywczej,
9)
zamierzonego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów.
2.
Jeżeli warunki geologiczno-górnicze występowania złoża stwarzają możliwości różnych rozwiązań co do rozmiaru i sposobu jego eksploatacji, dane określone w ust. 1 opracowuje się wariantowo.
3.
Kolejność wydobywania zasobów złoża kopaliny należy zaprojektować w sposób ograniczający możliwość zniszczenia zasobów występujących w jego sąsiedztwie.
§  4.
W projekcie zagospodarowania złoża kopaliny należy w odrębnej tabeli ująć geologiczne zasoby bilansowe, zasoby przemysłowe, zasoby nieprzemysłowe, zasoby zawarte w filarach bezpieczeństwa i półkach ochronnych oraz fragmenty złoża zaliczone do strat.
§  5.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się w trzech egzemplarzach.
§  6.
Zatwierdzenie projektu zagospodarowania złoża kopaliny następuje w drodze decyzji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.20.151

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektu zagospodarowania złóż kopalin, których wydobywanie podlega Prawu górniczemu.
Data aktu: 23/06/1992
Data ogłoszenia: 06/07/1992
Data wejścia w życie: 21/07/1992