Inwestycje zaniechane.

UCHWAŁA Nr 227
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1985 r.
w sprawie inwestycji zaniechanych.

Na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. Nr 7, poz. 51, z 1983 r. Nr 71, poz. 318 i z 1985 r. Nr 37, poz. 174) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały dotyczą inwestycji zaniechanych i wstrzymanych, których realizacja nie została podjęta, a majątek nie został zagospodarowany lub zlikwidowany w terminie do dnia 31 grudnia 1985 r., zwanych dalej "inwestycjami zaniechanymi".
2.
Przez inwestycje, których realizacja została podjęta do dnia 31 grudnia 1985 r., rozumie się także te zadania, w których podjęto realizację wydzielonego etapu.
§  2.
1.
Upoważnia się dotychczasowych inwestorów inwestycji zaniechanych do dysponowania majątkiem pochodzącym z tych inwestycji, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w § 3.
2.
Majątek, o którym mowa w ust. 1, może zostać:
1)
zagospodarowany przez inwestorów we własnym zakresie, w tym również przy podejmowaniu inwestycji o zmienionym przeznaczeniu,
2)
odprzedany odbiorcom krajowym lub zagranicznym bądź przekazany wraz z dotychczasowym zadłużeniem podlegającym spłacie przez nowego użytkownika,
3)
przekazany nieodpłatnie innym jednostkom gospodarki uspołecznionej lub zlikwidowany, jeżeli dotychczasowy inwestor nie może wykorzystać go do własnych celów i nie znajdzie na niego nabywcy.
3.
Odzyskane w wyniku likwidacji inwestycji zaniechanych tereny użytkowe, a przede wszystkim grunty rolne, powinny być przez inwestora niezwłocznie przekazane do zagospodarowania właściwym terenowym organom administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia podstawowego.
§  3.
Organy założycielskie inwestorów w terminie do dnia 30 czerwca 1986 r.:
1)
dokonają przekształcenia przedsiębiorstw w budowie w czynne przedsiębiorstwa - w odniesieniu do tych jednostek, które są zdolne do przejęcia i eksploatacji majątku pochodzącego z inwestycji zaniechanych,
2)
dokonają likwidacji tych przedsiębiorstw w budowie, które nie mają warunków do przejęcia i eksploatacji majątku z inwestycji zaniechanych,
3)
określą przeznaczenie majątku pochodzącego z inwestycji zaniechanych likwidowanych przedsiębiorstw w budowie zgodnie z § 2 ust. 2 i 3.
§  4.
1.
Zadłużenie inwestorów z tytułu wykorzystanych kredytów na finansowanie inwestycji zaniechanych może podlegać częściowemu lub całkowitemu umorzeniu, w zależności od możliwości wykorzystania tego majątku w sposób określony w § 2 ust. 2.
2.
Decyzję o wysokości umorzenia kredytu podejmuje Minister Finansów na wniosek inwestora zaopiniowany przez bank finansujący i izbę skarbową. W odniesieniu do przedsiębiorstw w budowie wniosek o umorzenie kredytu składa organ założycielski w ramach postępowania likwidacyjnego, o którym mowa w § 3 pkt 2 i 3.
3.
Nie umorzona część kredytu podlega spłacie przez dotychczasowego inwestora lub jednostkę przejmującą majątek inwestycyjny do zagospodarowania - w terminie i na warunkach uzgodnionych z bankiem.
4.
Termin składania wniosków, o których mowa w ust. 2, upływa z dniem 30 czerwca 1986 r. W razie niezłożenia przez inwestora w tym terminie wniosku o umorzenie kredytu wykorzystanego na finansowanie inwestycji zaniechanych, zadłużenie kredytowe z tego tytułu podlega spłacie przez dotychczasowego inwestora. W odniesieniu do likwidowanych przedsiębiorstw w budowie organ założycielski w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego i Ministrem Finansów uzgodni sposób oraz terminy spłaty zadłużenia kredytowego.
§  5.
1.
Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży majątku pochodzącego z inwestycji zaniechanych inwestor przeznacza:
1)
na spłatę nie umorzonego kredytu bankowego, a w pozostałej części, po spłacie kredytu, na fundusz rozwoju,
2)
w razie całkowitego umorzenia kredytu - w 60% na dochód budżetu centralnego, a w 40% na fundusz rozwoju.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się również w razie sprzedaży majątku przed podjęciem decyzji o umorzeniu kredytu.
3.
W przedsiębiorstwach w budowie środki, o których mowa w ust. 1, pozostałe po spłacie kredytu bankowego przekazuje się w 60% na dochód budżetu centralnego i w 40% do dyspozycji organu założycielskiego na cele rozwojowe, z przeznaczeniem w pierwszej kolejności na pomoc w finansowaniu zakupów majątku pochodzącego z inwestycji zaniechanych, w szczególności gdy nabywany majątek ma być wykorzystany do realizacji preferowanych celów społeczno-gospodarczych.
§  6.
1.
Dotychczasowi inwestorzy inwestycji zaniechanych mają obowiązek pełnić nadzór nad placami budów tych inwestycji, konserwować maszyny i urządzenia oraz wykonywać niezbędne roboty zabezpieczające - do czasu wznowienia inwestycji bądź zagospodarowania lub likwidacji majątku z placów budów.
2.
Koszty nadzoru, konserwacji i robót, o których mowa w ust. 1, a także likwidacji majątku pochodzącego z inwestycji zaniechanych pokrywa inwestor w terminie do dnia 30 czerwca 1986 r. z kredytu bankowego udzielanego na ten cel, a po tym terminie - z własnych środków.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, ponoszone na inwestycje wymienione w załączniku do uchwały, mogą być pokrywane z kredytu bankowego również po dniu 30 czerwca 1986 r., jednak nie dłużej niż do dnia 31 marca 1987 r.
§  7.
Dopuszcza się możliwość wznawiania inwestycji zaniechanych, z zachowaniem ogólnie obowiązujących warunków i zasad realizacji oraz finansowania inwestycji.
§  8.
Minister Finansów w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego określi szczegółowe zasady umarzania wykorzystanych kredytów, a także płatności i rozliczeń z tytułu sprzedaży, przekazywania lub likwidacji majątku z inwestycji zaniechanych oraz zasady rozliczania kwot uzyskanych ze sprzedaży majątku z inwestycji zaniechanych, finansowanych z udziałem środków innych niż kredyt.
§  9.
Minister Handlu Zagranicznego podejmie za pośrednictwem central handlu zagranicznego, na podstawie ofert inwestorów, działania w celu odprzedaży odbiorcom zagranicznym majątku z inwestycji zaniechanych nie zagospodarowanego w kraju.
§  10.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym, społecznym i politycznym podjęcie działań wynikających z przepisów uchwały. Do inwestycji zaniechanych tych organizacji stosuje się odpowiednio przepisy uchwały.
§  11.
Traci moc uchwała nr 120 Rady Ministrów z dnia 16 września 1983 r. w sprawie zagospodarowania lub likwidacji inwestycji wstrzymanych, zmieniona uchwałą nr 130 Rady Ministrów z dnia 28 września 1984 r.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ INWESTYCJI ZANIECHANYCH, DLA KTÓRYCH KOSZTY NADZORU, ZABEZPIECZENIA I KONSERWACJI MOGĄ BYĆ POKRYWANE KREDYTEM BANKOWYM PO DNIU 30 CZERWCA 1986 R.

Lp. Inwestor

Nazwa i lokalizacja zadania

Kombinat Metalurgiczny HUTA KATOWICE
1 - budowa Walcowni Ciągłej Blach "2000"
2 - budowa linii stali
Huta JEDNOŚĆ
3 - budowa Walcowni Ciągłej Rur
Huta im. B. BIERUTA w Częstochowie
4 - rozbudowa Walcowni Blach Grubych do zdolności produkcyjnej 1430 t/r
Sądeckie Zakłady Elektrod Węglowych w Nowym Sączu
5 - modernizacja i rozbudowa
Zakłady Elektromaszynowe EDA w Poniatowej
6 - rozbudowa zakładu w zakresie zwiększenia produkcji sprężarek do chłodni

domowych

Koneckie Zakłady Odlewnicze w Końskich
7 - rozbudowa i modernizacja zakładu
Olkuska Fabryka Wentylatorów OWENT w Olkuszu
8 - budowa fabryki wentylatorów
Zakłady Aparatury Chemicznej METALCHEM w Opolu
9 - budowa zakładów II etap
Fabryka Kosmetyków POLLENA-MIRACULUM w Krakowie
10 - rozbudowa fabryki kosmetyków
Zakłady Stolarki Budowlanej STOLBUD w Tucholi
11 - budowa zakładu produkcyjnego
12 Fabryka Tlenku Glinu w Nowinach
13 Zakład Kruszyw Łamanych "Morawica III"
14 Cementownia "Przyjaźń II" w Wierzbicy
15 Zakład Wzbogacania Glin Ceramicznych w Suszkach
16 Prażalnia Łupków Ogniotrwałych w Dzikowcu
1 Załącznik zmieniony przez § 1 uchwały nr 108 z dnia 16 lipca 1986 r. (M.P.86.26.178) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 sierpnia 1986 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024