Odsetki od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 14 stycznia 1982 r.
w sprawie odsetek od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1975 r. Nr 20, poz. 108 i z 1981 r. Nr 17, poz. 82) zarządza się, co następuje:
§  1.
Banki pobierają odsetki od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej, z wyjątkami określonymi w załączniku do zarządzenia, w wysokości:
1)
od kredytów obrotowych i inwestycyjnych - 9%,
2)
od zadłużenia przeterminowanego z tytułu kredytów obrotowych i inwestycyjnych - 18%.
§  2.
Wysokość odsetek od kredytów dewizowych udzielanych przez Bank Handlowy w Warszawie S.A. na finansowanie niektórych rodzajów importu regulują odrębne przepisy.
§  3.
Wysokość odsetek od kredytów ustalona jest w stosunku rocznym.
§  4.
1.
Kwoty odsetek podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych.
2.
Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki w kwotach nie przekraczających 49 groszy pomija się, a końcówki przekraczające tę kwotę zaokrągla się w górę do 1 złotego.
§  5.
Prezes Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej, Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A. oraz Prezes Banku Polska Kasa Opieki S.A. mogą w ekonomicznie uzasadnionych wypadkach obniżać ustalone w zarządzeniu odsetki od kredytów udzielanych poszczególnym kredytobiorcom.
§  6.
W stosunku do jednostek gospodarki uspołecznionej traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 1976 r. w sprawie odsetek bankowych od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz osobom fizycznym (Monitor Polski z 1976 r. Nr 18, poz. 80 i Nr 37, poz. 168, z 1977 r. Nr 9, poz. 60, z 1978 r. Nr 18, poz. 63, z 1979 r. Nr 2, poz. 12 i Nr 16, poz. 98, z 1980 r. Nr 3, poz. 12, Nr 17, poz. 82 i Nr 31, poz. 177 oraz z 1981 r. Nr 22, poz. 204).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

ODSETKI POBIERANE PRZEZ BANKI OD KREDYTÓW UDZIELANYCH NIEKTÓRYM JEDNOSTKOM GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Lp. Kredytobiorca Kredyt Odsetki
1 2 3 4
1 Jednostki handlu rynkowego i przemysłu gastronomicznego oraz jednostki handlu środkami produkcji Kredyt obrotowy 6%
2 Jednostki uspołecznionej gospodarki rolnej: Kredyt obrotowy 7%
- wymienione w § 1 pkt 2-5 uchwały nr 166

Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1981 r.

w sprawie zasad udzielania przez banki

kredytów na rozwój produkcji rolniczej

(Monitor Polski Nr 20, poz. 191),

Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości rolnych

Kredyt inwestycyjny na pozostałe cele

5%
- spółki wodne i ich związki oraz inne

zrzeszenia rolnicze,

6%
- przedsiębiorstwa nasiennictwa rolniczego

i ogrodniczego,

- przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami

hodowlanymi,

- Krajowa Spółdzielnia Hodowli Drobnego

Inwentarza

3 Jednostki zgrupowane w organizacji gospodarczej Lasy Państwowe Kredyt obrotowy

Kredyt na finansowanie inwestycji

7%

6%

4 Spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego Kredyt obrotowy 6%
1) budowy spółdzielczych mieszkań

własnościowych, kapitalnych remontów i

modernizacji domów mieszkalnych oraz

budowy domów jednorodzinnych w

zabudowie zawartej przez spółdzielnie

budowlano-mieszkaniowe

1%*)
2) jednorodzinnego budownictwa

mieszkaniowego,

nie wymienionego w pkt 1

3%
3) budowy osiedlowych urządzeń uzbrojenia

terenu dla inwestorów realizujących

budowę domów jednorodzinnych w formach

zorganizowanych

3%
4) kosztów przygotowania inwestycji do

realizacji

1%
Kredyt na budowę mieszkań lokatorskich i podstawowych urządzeń socjalno-usługowych nie pobiera się
Kredyt na finansowanie budowy domów jednorodzinnych dla pracowników kopalń węgla kamiennego i przedsiębiorstw podziemnego budownictwa górniczego:

1) w okresie budowy

nie pobiera się
2) po zakończeniu budowy 3%
5 Wojewódzkie spółdzielnie spożywców zrzeszone w "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców oraz spółdzielnie i związki spółdzielni zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" Kredyt na finansowanie inwestycji polegających na budowie zakładów piekarskich 6%
6 Jednostki i zakłady budżetowe Kredyt obrotowy 1%
Kredyt na finansowanie inwestycji nie pobiera się
Zadłużenie przeterminowane z tytułu kredytów na finansowanie inwestycji nie pobiera się
7 Jednostki badawcze, szkoły wyższe oraz zakłady doświadczalne Polskiej Akademii Nauk i szkół wyższych, z wyjątkiem zakładów doświadczalnych rolniczych i leśnych Kredyt obrotowy 1%
8 Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa-Książka-Ruch" Kredyt obrotowy 6%
9 Przedsiębiorstwa przemysłów wydobywczych, z wyjątkiem przedsiębiorstw górniczo-hutniczych metali nieżelaznych Kredyt na finansowanie inwestycji wydobywczych 3%
10 Przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki Kredyt na finansowanie budowy i rozbudowy elektrowni i elektrociepłowni oraz sieci najwyższych napięć 3%
11 Przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki oraz Ministrowi Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, przekształcone z przedsiębiorstw w budowie Kredyt obrotowy na pokrycie jednorazowego opłacenia odsetek od kredytów inwestycyjnych, naliczonych za okres realizacji inwestycji, finansujących inwestycje oddane do użytku do 31 grudnia 1981 r. 1%
12 Jednostki zagospodarowujące zapasy surowców wtórnych, z wyjątkiem specjalistycznych jednostek zajmujących się skupem, uprzydatnianiem i zbytem tych zapasów Kredyt obrotowy na finansowanie zapasów surowców wtórnych, przewidzianych do wykorzystania na własne potrzeby produkcyjno-usługowe 3%
Kredyt na finansowanie inwestycji związanych z zagospodarowaniem surowców wtórnych 3%
13 Jednostki gospodarki uspołecznionej Kredyt na finansowanie kosztów nabycia oraz zainstalowania środków trwałych, nie przekazanych do eksploatacji obiektów i przedmiotów o charakterze środków trwałych, w tym przedmiotów nabytych lub wytworzonych w wyniku prac nad rozwojem nauki i techniki, a także koszty zainstalowania maszyn i urządzeń dzierżawionych od innych przedsiębiorstw 3%
14 Dysponenci zakładowego funduszu mieszkaniowego Kredyt na cele finansowane z zakładowego funduszu mieszkaniowego 4%
14a Jednostki realizujące inwestycje służące zakładowej działalności socjalnej Kredyt na finansowanie obiektów służących zakładowej działalności socjalnej 4%
15 Jednostki realizujące inwestycje finansowane z terenowego funduszu aktywizacji gospodarczej Kredyt na finansowanie inwestycji z terenowego funduszu aktywizacji gospodarczej 1%
16 Terenowe organy administracji państwowej Kredyt na finansowanie wydatków funduszu mieszkaniowego administracji państwowej 1%
*) Z wyjątkiem mieszkań przeznaczonych na sprzedaż przez Biuro Handlu Zagranicznego "Locum" na innych warunkach niż ustalone w decyzji nr 9 Prezydium Rządu z dnia 31 stycznia 1977 r. w sprawie zasad nabywania praw do mieszkań spółdzielczych przez osoby skierowane do pracy za granicą.
1 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 14 września 1982 r. (M.P.82.23.206) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1982 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 11 listopada 1982 r. (M.P.82.27.246) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 listopada 1982 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024