Zasady obsługi kasowej budżetu państwa oraz współdziałanie w kontroli jego wykonania.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 22 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad obsługi kasowej budżetu państwa oraz współdziałania w kontroli jego wykonania.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statucie Narodowego Banku Polskiego (Dz. U. Nr 7, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obsługę kasową budżetu centralnego i budżetów terenowych wykonuje Narodowy Bank Polski.
2.
Obsługę kasową budżetów terenowych stopnia podstawowego (gmin, miast i gmin, miast) w miejscowościach będących siedzibą banku spółdzielczego wykonują banki spółdzielcze.
3.
W uzasadnionych wypadkach obsługę kasową budżetów terenowych, o których mowa w ust. 2, może wykonywać - na wniosek zainteresowanej jednostki oraz za zgodą banku spółdzielczego - oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
1.
Do zadań banków w zakresie obsługi budżetu państwa należy:
1)
prowadzenie rachunków bankowych dla budżetów jednostek i zakładów budżetowych,
2)
ewidencjonowanie kredytów budżetu centralnego i budżetów terenowych na rachunkach budżetowych,
3)
sporządzanie sprawozdań z kasowego wykonania budżetu centralnego według zasad określonych przez Ministra Finansów,
4)
współdziałanie w kontroli wykonywania budżetu państwa,
5)
wykonywanie rozliczeń pieniężnych jednostek i zakładów budżetowych na zasadach określonych w przepisach o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego na wniosek Ministra Finansów może polecić bankom wykonywanie zadań w zakresie obsługi budżetu państwa nie wymienionych w ust. 1.
§  3.
1.
Rodzaje rachunków bankowych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oraz zasady ich prowadzenia ustalają odrębne przepisy, wydane przez Ministra Finansów w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
2.
Banki otwierają rachunki budżetowe na wniosek zainteresowanych jednostek (dysponentów kredytów budżetowych), jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§  4.
1.
Banki prowadzą ewidencję kredytów budżetowych budżetu centralnego i budżetów terenowych.
2.
Banki realizują wydatki budżetowe do wysokości otwartych kredytów budżetowych.
3.
Banki mogą realizować wydatki budżetowe, bez otwarcia kredytów budżetowych wyłącznie w wypadkach przewidzianych w odrębnych przepisach wydanych przez Ministra Finansów.
§  5.
1.
Banki blokują kredyty budżetowe oraz rachunki bankowe jednostek i zakładów budżetowych na podstawie dyspozycji uprawnionych organów.
2.
W razie nieuzgodnienia z bankiem przez jednostkę budżetową w określonym terminie sprawozdawczości budżetowej bank blokuje z urzędu rachunek wydatków budżetowych.
3.
Odblokowanie przez bank kredytów budżetowych oraz rachunków bankowych jednostek i zakładów budżetowych może nastąpić na podstawie decyzji organu, który zarządził blokadę.
§  6.
Banki realizują zlecenia pokrycia należności budżetowych, wystawiane przez upoważnione jednostki z tytułu zaległych należności od gospodarki uspołecznionej, w trybie przewidzianym dla poleceń pobrania.
§  7.
1.
Banki wykonują kontrolę w zakresie:
1)
prawidłowości otwierania rachunków bankowych przez jednostki i zakłady budżetowe,
2)
wypłat z rachunków bankowych pod względem ich pokrycia w otwartych kredytach budżetowych i środkach pieniężnych,
3)
prawidłowości zaliczania na rachunki bankowe ubiegłego i bieżącego roku dochodów i wydatków budżetowych w okresie przejściowym.
2.
Banki dokonują okresowej kontroli równowagi budżetowej budżetów terenowych.
3.
Kontrola, o której mowa w ust. 2, polega na porównaniu stanu rachunku podstawowego każdego budżetu i rachunków dochodów budżetowych z rachunkami wydatków budżetowych.
4.
Banki informują terenowe organy administracji państwowej o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 2.
§  8.
1.
Narodowy Bank Polski sporządza - na potrzeby ministerstw (urzędów centralnych) oraz okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej (wydziałów zamiejscowych) - sprawozdawczość z wykonania dochodów i wydatków budżetu centralnego:
1)
miesięczną, w wielkościach narastających od początku roku,
2)
roczną, łącznie z okresem przejściowym,
3)
roczną z rozliczenia środków wyrównawczych.
2.
Sprawozdawczość sporządza się na podstawie bankowej ewidencji dochodów i wydatków budżetowych.
3.
Terminy i zakres sprawozdawczości regulują odrębne przepisy, wydane przez Ministra Finansów.
§  9.
1.
Banki potwierdzają zgodność sprawozdań jednostek budżetowych budżetu centralnego i budżetów terenowych ze stanami wynikającymi z bankowej ewidencji wykonania budżetu.
2.
Potwierdzeniu podlegają:
1)
roczne stany dochodów i wydatków jednostek budżetowych budżetu centralnego i budżetów terenowych,
2)
roczne stany dochodów państwa, zgromadzonych na rachunkach okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej (wydziałów zamiejscowych),
3)
sprawozdania jednostek budżetowych zlikwidowanych.
3.
Terminy i zasady potwierdzania sprawozdań określają przepisy o sprawozdawczości budżetowej.
§  10.
Banki w okresie przejściowym po zakończeniu roku budżetowego przeprowadzają operacje rozliczeniowe na rachunkach budżetowych zakończonego roku (tzw. poślizg rozliczeniowy) na zasadach określonych w odrębnych przepisach wydanych przez Ministra Finansów.
§  11.
1.
Banki dokonują zamknięcia rachunków dochodów i wydatków budżetowych roku ubiegłego jednostek budżetu centralnego i budżetów terenowych.
2.
Rachunki podstawowe jednostkowych budżetów terenowych roku ubiegłego przechodzą saldami na rok następny.
§  12.
Dla rozliczeń operacji dotyczących roku przyszłego banki otwierają zainteresowanym jednostkom, w miesiącu grudniu, rachunki budżetowe roku przyszłego.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024