Szczegółowe zasady i tryb nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej".

ZARZĄDZENIE Nr 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 grudnia 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej".

Na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i Nr 25, poz. 187) oraz w związku z art. 184 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 14, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Medal Komisji Edukacji Narodowej, zwany dalej "Medalem", będzie nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w zakresie nauk pedagogicznych, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a zwłaszcza:
1)
autorom wybitnych prac pedagogicznych i pomocy naukowych,
2)
autorom wyróżniających się podręczników, skryptów i pomocy naukowych,
3)
inicjatorom i organizatorom nowych metod nauczania i oddziaływania wychowawczego,
4)
nauczycielom, nauczycielom akademickim i innym pracownikom szkół oraz szkół wyższych za długoletnią, wzorową działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą,
5)
wyróżniającym się organizatorom procesu dydaktycznego i pracy szkół oraz szkół wyższych,
6)
wyróżniającym się pracownikom nadzoru i doradztwa pedagogicznego,
7)
bibliotekarzom zasłużonym w rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży,
8)
autorom utworów literackich, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy na dzieci i młodzież,
9)
działaczom społecznym i innym osobom, których działalność wydatnie przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego.
2.
Medal może być nadawany osobom, które wykazały się w okresie co najmniej 10-letnim wyróżniającą się działalnością dydaktyczną, wychowawczą lub opiekuńczą, działalnością w zakresie rozwoju czytelnictwa wśród młodzieży albo inną działalnością wydatnie przyczyniającą się do rozwoju oświaty i wychowania.
§  2.
Medal nadaje Minister Oświaty i Wychowania z okazji Dnia Edukacji Narodowej z własnej inicjatywy albo na wniosek:
1)
właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego,
2)
ministra (kierownika urzędu centralnego), właściwego centralnego organu związków spółdzielczych, instytucji lub organizacji społecznych prowadzących statutową działalność oświatowo-wychowawczą i kształcenie artystyczne.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
opis zasług uzasadniających nadanie Medalu oraz charakterystykę dotychczasowej pracy zawodowej i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
3)
opinię zakładu pracy, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia,
4)
dane o posiadanych orderach, odznaczeniach i wyróżnieniach.
2.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być zgłoszony nie później niż do dnia 31 maja każdego roku kalendarzowego.
§  4.
1.
Medal Komisji Edukacji Narodowej posiada kształt krążka o średnicy 36 mm i wykonany jest z metalu koloru jasnobrązowego. Licowa strona medalu składa się z wizerunku otwartej księgi przełożonej gałązką laurową oraz napisu w otoku "Medal Komisji Edukacji Narodowej"; na odwrotnej stronie medalu jest umieszczony napis "Polska Rzeczpospolita Ludowa", w dolnej i górnej części napisu znajdują się liście laurowe. Medal jest zawieszony na czerwonej wstążce o szerokości 35 mm z trzema białymi paskami - dwoma po zewnętrznej stronie wstążki o szerokości 5 mm i środkowym o szerokości 2 mm.
2.
Wzór Medalu zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
3.
Wzór legitymacji upoważniającej do noszenia Medalu zawiera załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  5.
Medal wręcza Minister Oświaty i Wychowania lub upoważniona przez niego osoba.
§  6.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach państwowych.
2.
Medal nosi się podczas uroczystych akademii organizowanych z okazji świąt państwowych i Dnia Edukacji Narodowej oraz w innych okolicznościach, według uznania wyróżnionego.
3.
Zamiast Medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę.
§  7.
1.
Utrata Medalu następuje wskutek prawomocnego skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Minister Oświaty i Wychowania może osobę wyróżnioną pozbawić Medalu w razie stwierdzenia, że nadanie Medalu nastąpiło na podstawie sfałszowanych dokumentów lub gdy osoba ta stała się niegodna Medalu.
§  8.
Traci moc zarządzenie nr 63 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 września 1967 r. w sprawie określenia zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", jego wzoru oraz trybu jego wręczania i noszenia (Monitor Polski Nr 54, poz. 266).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

(format 2 A7)

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024