Ogólne zasady otwierania i prowadzenia rachunków bankowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 10 grudnia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia rachunków bankowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do rachunków bankowych prowadzonych przez banki w walucie krajowej i w walutach obcych dla:
1)
jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej,
3)
osób fizycznych

- zwanych dalej "posiadaczami rachunków".

2.
Przepisy zarządzenia dotyczące jednostek gospodarki uspołecznionej stosuje się również do organizacji społecznych, politycznych i zawodowych.
3.
Przepisy zarządzenia stosuje się także do rachunków bankowych cudzoziemców dewizowych, będących osobami prawnymi i fizycznymi, jeżeli inne przepisy nie stanowią inaczej.
4.
Zasady otwierania i prowadzenia rachunków wkładów oszczędnościowych w złotych i w walutach obcych określają inne przepisy.
§  2.
1.
Banki prowadzą rachunki podstawowe, dodatkowe i pomocnicze.
2.
Rachunek podstawowy służy do gromadzenia środków pieniężnych posiadacza rachunku oraz do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych.
3.
Rachunek dodatkowy służy do wyodrębnienia środków pieniężnych przeznaczonych zgodnie z przepisami prawa na określone cele, jak również do przeprowadzania w tym zakresie rozliczeń pieniężnych. Rachunek dodatkowy prowadzi oddział banku, w którym otwarty jest rachunek podstawowy.
4.
Rachunek pomocniczy służy do przeprowadzania przez posiadacza rachunku podstawowego rozliczeń pieniężnych w innym oddziale lub w innym banku.
5.
Bank może odmówić otwarcia rachunku dodatkowego i pomocniczego, jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę otwarcia takiego rachunku.
§  3.
Posiadacz rachunku może otworzyć w banku krajowym rachunek dla dokonywania w kraju i z zagranicą rozliczeń w obrocie dewizowym. Rodzaje i warunki prowadzenia tych rachunków określają odrębne przepisy.
§  4.
1.
Wniosek o otwarcie rachunku bankowego składa się na piśmie. Wniosek o otwarcie rachunku pomocniczego potwierdza oddział banku prowadzący rachunek podstawowy posiadacza rachunku.
2.
Wniosek o otwarcie rachunku podstawowego składa się w oddziale banku, na którego terenie działania jednostka ubiegająca się o otwarcie rachunku ma siedzibę, a osoba fizyczna - miejsce zamieszkania, chyba że inne przepisy stanowią inaczej.
3.
Wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej o otwarcie rachunku podstawowego podpisują osoby uprawnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych.
4.
Wniosek osoby fizycznej o otwarcie rachunku bankowego podpisuje osoba występująca o otwarcie rachunku lub jej pełnomocnik.
§  5.
1.
We wniosku o otwarcie rachunku bankowego określa się osoby uprawnione do dysponowania rachunkiem; nazwiska tych osób oraz wzory ich podpisów zamieszcza się we wniosku.
2.
Jeżeli posiadacz rachunku podstawowego, ubiegający się o otwarcie rachunku dodatkowego, nie złoży w banku odrębnych wzorów podpisów, wzory podpisów do rachunku podstawowego przyjmuje się jako obowiązujące również przy dyspozycjach z rachunku dodatkowego.
§  6.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej występująca o otwarcie rachunku podstawowego załącza dokumenty stwierdzające nabycia przez nią osobowości prawnej, wskazujące osoby uprawnione do składania oświadczeń w zakresie jej praw i obowiązków majątkowych oraz zawiadamiające o nadaniu jej numeru statystycznego.
2.
Jednostka gospodarki nie uspołecznionej występująca o otwarcie rachunku załącza dokument stwierdzający uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej.
3.
Osoba fizyczna występująca o otwarcie rachunku okazuje dokument tożsamości.
4.
Jednostki gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizyczne obowiązane są do załączenia również innych dokumentów niż wymienione w ust. 2 i 3 lub spełnienia określonych warunków, jeżeli wymagają tego inne przepisy.
5.
Do wniosku o otwarcie rachunku bankowego dla dokonywania w kraju i z zagranicą rozliczeń w obrocie dewizowym, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1-4, załącza się zezwolenie dewizowe, jeżeli uprawnienie do tych rozliczeń nie wynika z innych przepisów.
§  7.
Bank otwiera rachunek bankowy jednostce lub osobie wymienionej w § 1 ust. 1, jeżeli złożony przez nią wniosek o otwarcie rachunku spełnia warunki określone w zarządzeniu.
§  8.
1.
Posiadacz rachunku, będący jednostką gospodarki uspołecznionej, obowiązany jest zawiadomić bank o zmianach w rejestrze właściwym dla danej jednostki przez doręczenie bankowi aktualnego wyciągu z rejestru lub postanowienia sądu zarządzającego wpis do rejestru oraz zawiadomić bank o wygaśnięciu pełnomocnictw, udzielonych do dysponowania rachunkiem bankowym.
2.
Utrata uprawnień do dysponowania rachunkiem bankowym przez osoby wymienione we wniosku o jego otwarcie jest skuteczna wobec banku z chwilą zawiadomienia na piśmie o odwołaniu tych osób ze stanowisk, z którymi uprawnienia te były związane, lub z chwilą zawiadomienia banku o wygaśnięciu udzielonych im pełnomocnictw.
§  9.
1.
Posiadacz rachunku może swobodnie dysponować środkami pieniężnymi, znajdującymi się na jego rachunku, jeżeli umowa z bankiem nie stanowi inaczej.
2.
Zasady rozliczeń pieniężnych, przeprowadzanych za pośrednictwem rachunku bankowego, określają inne przepisy.
§  10.
1.
Bank przesyła posiadaczom rachunków, będącym jednostkami gospodarki uspołecznionej, zawiadomienia o stanie ich rachunków na koniec roku kalendarzowego, niezależnie od wyciągów z rachunków bankowych, przewidzianych w art. 728 § 1 Kodeksu cywilnego.
2.
Posiadacz rachunku, o którym mowa w ust. 1, potwierdza bankowi zgodność sald rachunków lub zgłasza niezgodność w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
§  11.
Zamknięcie rachunku bankowego następuje z chwilą rozwiązania umowy rachunku bankowego lub jej wygaśnięcia, jeżeli inne przepisy nie stanowią inaczej.
§  12.
Bank zamykając rachunek bankowy zawiadamia posiadacza rachunku o wysokości salda oraz wzywa go do potwierdzenia tego salda w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia oraz podania sposobu zadysponowania saldem.
§  13.
Szczegółowe zasady otwierania i prowadzenia rachunków bankowych ustalają prezesi poszczególnych banków.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024