Zm.: Regulaminu Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 6 lipca 1982 r.
w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  1.

W uchwale Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 1 marca 1957 r. - Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski z 1980 r. Nr 29, poz. 164 i z 1981 r. Nr 26, poz. 224) wprowadza się następujące zmiany:

1)
po art. 5 dodaje się art. 51 w brzmieniu:

"Art. 51. Poseł ma prawo brania udziału w posiedzeniach Rady Społeczno-Gospodarczej oraz zabierania na nich głosu.";

2)
w art. 20:
a)
po ust. 2 dodaje się ust. 21 w brzmieniu:

"21. Prezydium Sejmu organizuje współpracę komisji sejmowych z Radą Społeczno-Gospodarczą oraz nadaje właściwy bieg opiniom i wnioskom Rady.",

b)
w ust. 6 dodaje się zdanie końcowe w brzmieniu:

"Prezydium Sejmu zapewnia przestrzeganie przez organy administracji państwowej obowiązku zaopatrywania w niezbędne materiały i informacje członków Rady Społeczno-Gospodarczej.";

3)
w art. 24 po ust. 1 dodaje się ust. 11 w brzmieniu:

"11. W skład Konwentu Seniorów wchodzi także przewodniczący Rady Społeczno-Gospodarczej.";

4)
w art. 25 w ust. 1 kropkę na końcu zdania zastępuje się przecinkiem i dodaje wyrazy: "a także w zakresie zapewnienia sprawnego toku prac Rady Społeczno-Gospodarczej.";
5)
po art. 28 dodaje się art. 281 w brzmieniu:

"Art. 281. Członków działającej przy Sejmie Rady Społeczno-Gospodarczej Sejm powołuje zwykłą większością głosów, w głosowaniu łącznym.";

6)
w art. 30 po pkt 12 dodaje się pkt 121 w brzmieniu:

"121) Odpowiedzialności Konstytucyjnej.";

7)
po art. 33 dodaje się art. 331 w brzmieniu:

"Art. 331. Do zadań Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej należy w szczególności badanie zasadności skierowanych do niej wniosków wstępnych o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej, podejmowanie uchwał w tym przedmiocie oraz przedstawianie Sejmowi sprawozdań z przeprowadzonych prac.";

8)
po art. 40 dodaje się art. 401 w brzmieniu:

"Art. 401. 1. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej działa w trybie określonym przez Regulamin Sejmu, z uwzględnieniem wymogów wynikających z przepisów Kodeksu postępowania karnego.

2. Skierowany przez Prezydium Sejmu do Komisji wstępny wniosek wraz z załącznikami przewodniczący Komisji przesyła w odpisie osobie objętej wnioskiem, wyznaczając jej termin do złożenia wyjaśnień na piśmie i przedstawienia wniosków dowodowych.

3. Komisja - po wstępnym zapoznaniu się ze zgłoszonymi zarzutami oraz wyjaśnieniami i wnioskami osoby objętej zarzutami - określa zakres i sposób przeprowadzenia postępowania dowodowego.

4. Osoba objęta wnioskiem wstępnym oraz jej obrońca mogą brać udział w posiedzeniach Komisji, na których przeprowadzane będzie postępowanie dowodowe, oraz w czynnościach podejmowanych z upoważnienia Komisji.

5. Uchwała Komisji o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej powinna zawierać wszystkie dane wymagane przez przepisy Kodeksu postępowania karnego w stosunku do aktu oskarżenia, a w wypadku wniosku o umorzenie postępowania - uzasadnienie faktyczne i prawne tego wniosku.";

9)
w rozdziale 4 w treści podtytułu oznaczonego lit. b), po wyrazach: "Rady Państwa" dodaje się wyrazy: "i Trybunału Stanu";
10)
po art. 52 dodaje się art. 521 w brzmieniu:

"Art. 521. 1. Sejm wybiera w skład Trybunału Stanu zastępcę przewodniczącego Trybunału, 22 członków i 5 zastępców członków.

2. Sejm dokonuje wyboru bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Wybór odbywa się łącznie, chyba że Sejm postanowi inaczej.";

11)
w rozdziale 4 po art. 64 dodaje się podtytuł oznaczony lit. d1) oraz art. 641 w brzmieniu:

"d1) Rozpatrywanie sprawozdań i wniosków Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Art. 641. 1. Sprawozdania i wnioski przedstawione przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej Prezydium Sejmu doręcza wszystkim posłom wraz z informacją o udostępnieniu do wglądu posłów akt sprawy, której dotyczy sprawozdanie, z tym że akta sprawy powinny być udostępnione posłom w okresie nie krótszym niż trzy tygodnie przed posiedzeniem Sejmu, na którym ma być rozpatrzona sprawa.

2. Komisja, łącznie ze sprawozdaniem, przedstawia Sejmowi także wnioski w sprawie wyboru przez Sejm oskarżycieli.

3. Sejm może przedłożone sprawozdanie zwrócić Komisji w celu uzupełnienia postępowania; w tym wypadku Sejm określa kierunek i zakres dalszego postępowania Komisji."

Art.  2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024